Fotowoltaika, aby działać sprawnie przez wiele lat i przynosić użytkownikowi oczekiwane korzyści, musi zostać najpierw odpowiednio zabezpieczona. Produkcja energii elektrycznej wymaga ochrony komponentów przed zwarciem i przeciążeniem. W razie wystąpienia awarii brak ochrony antyprzepięciowej po stronie AC i DC będzie generował dodatkowe, często duże koszty. Zadaniem zabezpieczeń instalacji fotowoltaicznej jest ochrona jej przed awarią sieci (AC) oraz przed wyładowaniami atmosferycznymi (DC).
Zabezpieczenia w fotowoltaice – na co zwrócić uwagę?
Chronić należy przede wszystkim moduły instalacji, które są bardzo czułymi elementami.
Za przetworzenie prądu stałego w zmienny w instalacji fotowoltaicznej odpowiada inwerter i jest jej wyjątkowym elementem. Inwerter musi być dopasowany do mocy fotowoltaiki. Przede wszystkim uwagę należy zwrócić na napięcie startu inwertera, ponieważ im jest ono niższe, tym szybciej inwerter rozpoczyna swoją pracę w ciągu dnia. Równie istotną kwestią w przypadku instalacji fotowoltaicznej są zabezpieczenia AC i DC.
Dlaczego warto zabezpieczyć instalację PV?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – chodzi głównie o koszty. Zarówno panele fotowoltaiczne, jak i pozostałe elementy systemu to dosyć drogie produkty. Z tego powodu warto je zabezpieczyć pod kątem zasilania. Ze względu na ich ekspozycję wszystkie elementy instalacji są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Co więcej, uszkodzenie tylko jednego z elementów instalacji już naraża właściciela na straty, głównie finansowe. Kluczowe przy wyborze zabezpieczenia dla fotowoltaiki jest to, aby odpowiadało ono europejskim normom bezpieczeństwa elektrycznego.
Jak wygląda zabezpieczenie AC/DC fotowoltaiki?
Za bezpieczeństwo całej instalacji i ochronę przed zagrożeniami AC odpowiadają w głównej mierze dwie skrzynki, które zawierają ograniczniki przepięć. Znajdują się w nich dodatkowo wyłączniki zabezpieczające działanie fotowoltaiki. W momencie zagrożenia wyłączniki są w stanie odciąć zasilanie modułów i rozłączyć część instalacji. Podstawą ochrony DC jest instalacji przeciwgromowa, która ma rozładować ewentualne napięcie i przekazać je do gruntu.
Komu zlecić zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej?
Z uwagi na wysokie koszty całkowite elementów i montażu instalacji fotowoltaicznej jej zabezpieczenie warto powierzyć profesjonalnej firmie. Specjaliści są w stanie dokonać odpowiednich obliczeń i dobrać prawidłowy system zabezpieczeń do wielkości instalacji i do potrzeb użytkowników. Ponadto fachowcy stosują sprawdzone rozwiązania i komponenty renomowanych producentów, które są gwarancją jakości i trwałości urządzeń.
Optymalne działanie instalacji fotowoltaicznej nie zależy wyłącznie od jej fachowego montażu. Istotne znaczenie w tej kwestii mają dodatkowe elementy wpływające na pracę fotowoltaiki. Decydując się na instalację i jej zabezpieczenie warto wybierać wyłącznie sprawdzone rozwiązania i firmy, które mogą pochwalić się ugruntowaną pozycją na rynku. Taką ofertę posiada Eco Energy z Rzeszowa. Korzystając z usług tej firmy, użytkownik ma pewność, że zarówno cała instalacja, jak i wchodzące w jej skład komponenty, będą pracować bezawaryjnie i z największą wydajnością przed długie lata.