Obecnie coraz więcej gospodarstw domowych i firm decyduje się na pozyskiwanie energii ze słońca. Zakładanie instalacji fotowoltaicznej to inwestycja na lata, dlatego ważne jest, by była zrobiona prawidłowo. Pierwszym krokiem w realizacji przedsięwzięcia jest wykonanie audytu fotowoltaicznego. W jaki sposób się go przeprowadza i dlaczego jest tak istotny?
Istota audytu fotowoltaicznego
Decyzja o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych dla naszej nieruchomości powinna zostać dokładnie przeanalizowana pod wieloma względami. Od pierwszych ustaleń zależeć będzie ile prądu wygeneruje nasza instalacja, gdzie zostanie umiejscowiona, czy też jak długi będzie okres jej zwrotu. Podczas audytu fotowoltaicznego poruszane są również podstawowe kwestie dotyczące tego, czy inwestycja będzie rentowna lub w ogóle wykonalna. Wszystkie najważniejsze aspekty poruszane podczas pierwszych spotkań z doradcą inwestycyjnym dają odpowiedź, jak powinna wyglądać instalacja fotowoltaiczna na danym budynku. Audyt fotowoltaiczny to pierwszy i jednocześnie najważniejszy krok do zainstalowania fotowoltaiki.
Jak przeprowadzany jest audyt fotowoltaiczny?
Dobrze przeprowadzony audyt fotowoltaiczny powinien składać się z kilku etapów. Pozwolą one dokładnie oszacować wszystkie koszty i korzyści płynące z zainstalowania fotowoltaiki dla naszej nieruchomości.
- Wywiad z inwestorem – pierwszym etapem audytu fotowoltaicznego powinna być rozmowa doradcy inwestycyjnego z inwestorem. Szczegółowy wywiad ma na celu określenie podstawowych danych takich jak zapotrzebowanie na energię elektryczną, wysokość rachunków za prąd, czy sposób ogrzewania budynku. Dzięki niemu, możliwe jest oszacowanie jaka powinna być moc instalacji, czy jakie możliwości do zainstalowania paneli fotowoltaicznych posiada działka lub budynek, które będą zasilane.
- Ocena możliwości instalacyjnych – dokładna analiza możliwości montażowych jest kluczowa do określenia, czy możliwe jest pokrycie określonego zapotrzebowania na energię elektryczną. W przypadku dużego zacienienia obszaru budynku lub działki, zainstalowanie odpowiedniej ilości paneli fotowoltaicznych może okazać się trudne. Ważne jest również zapoznanie się z nachyleniem dachu oraz kierunkiem nachylenia, a także jego powierzchnią. Pozwoli to na dobór odpowiedniej konstrukcji wsporczej oraz wybór systemu montażowego.
- Dostęp do światła – analiza zacienienia jest bardzo ważnym elementem, ponieważ od niej będzie zależało jakie oszczędności wygeneruje instalacja fotowoltaiczna oraz jaki procent energii elektrycznej pokryje. Należy unikać sytuacji związanych z zacienieniem części modułów, ponieważ niekorzystnie wpływa to na rentowność inwestycji.
- Analiza finansowa – dla inwestora kluczowe jest poznanie kosztów początkowych instalacji paneli. Na podstawie zgromadzonej wiedzy – zapotrzebowania na energię, możliwości montażowych czy dostępnego miejsca – możliwe jest dokładne ocenienie jaki koszt będzie musiał ponieść inwestor, ale także w jakim czasie możliwy jest stuprocentowy zwrot z inwestycji. Analiza ekonomiczna z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych danych pozwala na oszacowanie oszczędności na najbliższe lata. Oprócz oszczędności analizowane mogą być również aspekty związane z dofinansowaniami do instalacji, które pozwolą na dokładniejsze określenie możliwości finansowych inwestora.
- Obliczenie ilości wyprodukowanej energii – na podstawie zebranych informacji możliwe jest wyliczenie wielkości wyprodukowanej energii dla danego obiektu. W obliczeniach bierze się pod uwagę takie czynniki jak lokalizacja, kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych czy zacienienie wskazanego miejsca.
Audyt fotowoltaiczny to indywidualna analiza o którą powinien zadbać każdy inwestor przed zainstalowaniem instalacji fotowoltaicznej. Od niej zależeć będzie ile wyniosą oszczędności na kolejne lata. Warto dokładnie przeanalizować swoją inwestycję.