Monitoring IP staje się dziś standardem nie tylko w rozwiązaniach przemysłowych, czy komercyjnych, ale także w domach prywatnych. Jest łatwy w montażu, wygodny w obsłudze i kosztuje relatywnie niewiele. Z czego powinien składać się funkcjonalny zestaw do monitoringu i na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Monitoring IP – zasada działania
Skrót IP pochodzi od zwrotu Internet Protocol, który wskazuje na największą zaletę tego rodzaju systemów – kamery i poszczególne elementy mogą komunikować się ze sobą za pośrednictwem internetu. W małych sieciach domowych możliwe jest utworzenie monitoringu działającego w całości bez okablowania, z wykorzystaniem jedynie domowej sieci wi-fi. Zazwyczaj jednak do funkcjonalnego, stabilnego systemu wykorzystuje się kable skrętkowe (ethernetowe). To rozwiązanie znacznie prostsze niż używane w monitoringu analogowym kable koncentryczne. Co ważne, kamery IP mogą zaoferować znacznie lepszą rozdzielczość oraz dodatkowe funkcjonalności, takie jak detekcja ruchu i inteligentna analiza obrazu. Nowoczesne rejestratory z kolei, które komunikują ze sobą poszczególne elementy zestawu, mogą być wyposażane w funkcje powiadomień alarmowych, czy możliwość wygodnego zapisywania obrazu w chmurze (także z wykorzystaniem popularnych platform, takich jak Google Drive czy Dropbox).
Najważniejsze elementy zestawu do monitoringu IP
Najprostsze systemy mogą działać bez rejestratora – w takim przypadku zarejestrowany obraz można przechowywać, na przykład, na domowym dysku. Typowy zestaw do monitoringu tworzy zwykle:
- Rejestrator – jeśli wybierzesz model 5w1, będziesz mógł podłączyć do niego elementy pracujące we wszystkich technologiach (AHD/TVI/CVI/CVBS, oraz IP). Dobry rejestrator powinien umożliwiać płynny zapis danych, przydatną funkcją jest także możliwość podglądu online z wykorzystaniem sieci wi-fi.
- Zestaw kamer – do użytku domowego wystarczą zwykle 2 lub 4. Na rynku dostępne są zestawy zawierające kilkanaście i więcej tych urządzeń. Do indywidualnych potrzeb można także dobrać jakość nagrywanego obrazu i funkcje dodatkowe (na przykład z obszaru inteligentnej detekcji ruchu).
- Dysk – niezbędny w przypadku bardziej rozbudowanych sieci. Nie znajdziemy go jednak w prostych zestawach domowych (w razie potrzeby można go jednak dokupić osobno).
Zestaw do monitoringu zawiera zwykle także komplet niezbędnych wtyków i złączek, odpowiednie zasilacze do kamer i rejestratora, kabel sieciowy i potrzebne oprogramowanie. Zestawy w wielu wariantach – zarówno proste jak i rozbudowane, przystosowane do użytku przemysłowego – są dostępne w sklepie Eltrox: https://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-ip/zestawy-ip.html. Sklep oferuje sprzedaż online z szybkim terminem dostawy oraz usługę montażu na terenie całej Polski.
Monitoring IP – kluczowe parametry i funkcje
Wybierając produkt, zwróć szczególną uwagę na funkcje, w jakie został wyposażony rejestrator oraz kamery dołączone do zestawu. Te budujące monitoring IP oferują wiele cyfrowych opcji bezpieczeństwa, takie jak:
- Detekcja ruchu oraz inteligentna analiza obrazu – kamera nie tylko zareaguje, gdy ktoś pojawi się w jej polu widzenia, ale może również alarmować w przypadku zniknięcia obiektu, przekroczenia wyznaczonej linii, czy wyłączania niektórych stref z monitoringu (tzw. maski prywatności).
- Rejestrowanie obrazu w ciemności – najbardziej zaawansowane rozwiązania umożliwiają szczegółowy, ostry obraz nawet w sytuacji całkowitego zaciemnienia (dzięki technologii podczerwieni).
- Wysoka rozdzielczość – umożliwiająca rejestrowanie tablic rejestracyjnych, rysów twarzy oraz innych szczegółów, niezbędnych do identyfikacji osób. Dobrym wyborem będą kamery obsługujące rozdzielczość Full HD i 4K.
- Alerty – możliwość otrzymywania powiadomień na telefon (przez dedykowaną aplikację lub wiadomości sms) o potencjalnie niebezpiecznej sytuacji.
Zalety monitoringu IP to – oprócz wysokich parametrów obrazu – także dobra odporność na zakłócenia, możliwość integracji z analogowymi systemami starego typu. Nie bez znaczenia jest możliwość zdalnego wglądu do rejestrowanego obrazu, z dowolnego urządzenia łączącego się z internetem. To wreszcie prosty montaż, na bazie istniejącej wcześniej sieci komputerowej WLAN/LAN.