Dywan wełniany to piękna i szlachetna dekoracja wnętrza. Jeśli chcesz, by Twój dywan prezentował się imponująco przez długie lata i zachował swoje wyjątkowe właściwości, powinieneś zadbać o jego prawidłową pielęgnację. Jak dbać o wełniany dywan i co robić, by utrzymać go w czystości na co dzień?
Systematyczne odkurzanie i trzepanie dywanu
Podstawą pielęgnacji dywanu wełnianego, jak również każdego innego, jest częste odkurzanie jego powierzchni. Regularne odkurzanie pozwoli na bieżąco pozbywać się kurzu, sierści czy włosów z powierzchni dywanu, zanim te zdążą wniknąć głęboko w jego strukturę – wtedy pozbycie się zanieczyszczeń może stać się trudniejsze.
Jak często odkurzać dywan z wełny? Wszystko zależy od częstotliwości użytkowania. Jeśli dywan leży w korytarzu i domownicy codziennie przechodzą po nim wiele razy, zaleca się odkurzanie jego powierzchni każdego dnia. Jeżeli dywan znajduje się w mniej uczęszczanym miejscu – np. w sypialni tuż obok łóżka, w zupełności wystarczy odkurzanie co kilka dni.
Jeśli masz zwierzęta i Twój odkurzacz nie radzi sobie z usuwaniem ich sierści z powierzchni dywanu, jest na to sposób. Wystarczy, że na dłoń założysz gumową rękawicę, zwilżysz ją delikatnie wodą i przesuwając ręką po powierzchni dywanu, zbierzesz wszystkie, nawet najdrobniejsze włoski.
Jeśli dywan nie jest bardzo duży, warto również raz na jakiś czas dokładnie wytrzepać go na trzepaku. Czynność ta pozwoli pozbyć się z powierzchni dywanu zanieczyszczeń, takich jak kurz czy piasek, które wniknęły głębiej i odkurzacz nie może sobie z nimi poradzić. Trzepanie dywanu warto powtarzać kilka razy do roku.
Usuwanie plam z dywanu wełnianego
Odkurzanie dywanu jest ważne, ale będzie niewystarczające, jeśli na Twoim dywanie pojawi się plama – a prędzej czy później, nawet przy najostrożniejszym korzystaniu z dywanu, takie zabrudzenia zawsze się zdarzają.
W przypadku plam na dywanach wełnianych najistotniejsza jest szybka reakcja, dzięki której zabrudzenie nie zdąży wniknąć głęboko w runo. Płyny rozlane na powierzchnię dywanu należy jak najszybciej usunąć za pomocą ręcznika papierowego lub ściereczki o wysokiej chłonności. Zabrudzenia o konsystencji stałej, np. zastygnięty wosk, możesz delikatnie usunąć przy pomocy nożyka. Pamiętaj jednak, by robić to bardzo ostrożnie – tak, by przypadkowo nie uszkodzić runa dywanu.
Jeśli powyższe czynności nie pomogą i na dywanie zostanie plama, możesz skorzystać ze specjalnego, dostępnego w sklepach środka do odplamiania dywanów wełnianych. Możesz również wykorzystać domowe sposoby. Trudne do wywabienia plamy spróbuj wyczyścić przy pomocy gąbki nasączonej wodą z octem. W przypadku tłustych plam pomocny może okazać się zwykły płyn do naczyń w niewielkiej ilości lub gąbka nasączona spirytusem. Jeśli do runa dywanu przyklei się guma do żucia, spróbuj zmrozić ją przy pomocy kostki lodu, a następnie ostrożnie zeskrobać z powierzchni dywanu.
Pranie dywanu z wełny
Twój dywan wełniany ma już swoje lata i mimo codziennego odkurzania widać na nim codzienne zabrudzenia? Czas zabrać się za pranie! Bardzo ważną zasadą, o której zawsze należy pamiętać, jest oszczędność w używaniu wody podczas prania dywanu z wełny. Przemoczenie dywanu wełnianego na wylot może po pierwsze zniszczyć jego strukturę, a po drugie jego dosuszenie będzie bardzo trudne.
Dywan naturalny możesz prać na mokro, ale mocząc jedynie jego wierzchnią warstwę. Używaj w tym celu specjalnych, przeznaczonych do wełny detergentów, które będą bezpieczne dla runa dywanu. Do prania dywanu wełnianego nie należy używać gorącej wody, która może powodować zniekształcenie się włókien – znacznie lepsza będzie woda o letniej temperaturze. Bardzo skuteczną metodą prania dywanów wełnianych jest użycie odkurzacza piorącego, który dokładnie doczyści ich powierzchnię i odessie wodę.
Zakup wełnianego dywanu to niemały wydatek, dlatego warto każdego dnia dbać o to, by utrzymać go w jak najlepszym stanie. Odpowiednia pielęgnacja i regularne czyszczenie sprawi, że Twój wełniany dywan będzie służył Ci w niezmienionym stanie przez długie lata.