Inteligentny dom to innowacyjne rozwiązanie na miarę obecnych czasów. To nie tylko opcja dla miłośników nowych technologii, ale przede wszystkim komfort i wygoda domowników, sposób na oszczędzanie czasu, energii, a nawet zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców.
Czym tak naprawdę jest taki dom? Oto krótki przewodnik, z którym łatwiej będzie Ci stworzyć swój „smart home”.
Inteligentny dom – co to jest?
Inteligentny dom (często używa się też określenia „Smart Home”) to ogólna nazwa odnosząca się do domów i mieszkań wyposażonych w nowoczesne i zautomatyzowane systemy i urządzenia, z którymi domownicy mogą się w prosty sposób komunikować i nimi zarządzać. Z jednej strony te innowacyjne rozwiązania zwiększają komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, a z drugiej pozwalają na generowanie oszczędności w domowym budżecie.
Jak zarządzać inteligentnym domem?
Obsługa inteligentnego domu jest bardzo prosta – wystarczy smartfon wraz z zainstalowaną aplikacją, dedykowaną do zarządzania inteligentnym domem i umożliwiającą zsynchronizowanie podłączonych do jednej sieci urządzeń wyposażonych w moduł do komunikowania się. Każdy z domowników (nawet podczas swojej nieobecności w domu) może kontrolować pracę takich urządzeń, np. zdalnie włączać lub wyłączać oświetlenie, uruchomiać pralkę, zmywarkę czy zmniejszać lub zwiększać temperaturę w pomieszczeniu.
W smart home do komunikacji z domowymi urządzeniami można też wykorzystać smartwatch lub asystenta głosowego.
Jakie systemy tworzą inteligentny dom?
Smart home może tworzyć wiele różnego rodzaju urządzeń. Jednak najczęściej w skład inteligentnego domu wchodzą:
1. System monitoringu
Instalując kamery, masz podgląd na żywo, co aktualnie dzieje się Twoim domu i wokół niego, kiedy np. jesteś w pracy, na wakacjach czy wyjeździe służbowym. Dzięki temu zyskujesz większe poczucie bezpieczeństwa i kontroli. Wszystkie elementy inteligentnego monitoringu pozwalają rejestrować obraz nawet w nocy, przy zerowej ilości światła. Zapisany materiał trafia do chmury i może zostać odtworzony w dowolnym momencie.
2. System czujników
W inteligentnym domu nie może zabraknąć inteligentnych czujników, takich jak czujniki gazu, dymu, zalania czy ruchu, które mają wpływ nie tylko na komfort i jakość życia, ale realnie zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców.
3. Inteligentne gniazdka
Dzięki zainstalowaniu takich gniazdek można monitorować poziom zużycia energii wszystkich używanych urządzeń, włączając je i wyłączając w dowolnym momencie.
4. Oświetlenie
W inteligentnym domu przy użyciu smartfonu lub tabletu można sterować również oświetleniem. W dowolnej chwili można też decydować o jego barwie czy poziomie natężenia.
Inteligentny dom – najważniejsze zalety
Jeśli zastanawiasz się, czy inteligentny dom jest dobrą inwestycją, to poznaj kilka korzyści z jego posiadania:
1. Wygoda i komfort na wysokim poziomie
Poprzez automatyzację wielu zadań, takich jak otwieranie drzwi, włączanie i wyłączanie oświetlenia, ustawianie temperatury czy otwieranie rolet, codzienne życie w inteligentnym domu będzie dużo wygodniejsze.
2. Zwiększenie bezpieczeństwa
Systemy inteligentnego domu mają istotny wpływ na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. W praktyce m.in. umożliwiają kontrolowanie systemów alarmowych i kamer monitoringu, dzięki czemu zwiększasz też bezpieczeństwo swojego mienia.
3. Realne oszczędności
Inteligentny dom to świetna inwestycja, która może pomóc Ci w osiągnięciu realnych oszczędności. Poprzez automatyczne wyłączanie urządzeń, z których aktualnie nie korzystasz, kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach, gdy nikogo nie ma w domu, zainstalowanie inteligentnych gniazdek czy sterowanie oświetleniem zmniejszysz rachunki za prąd.
4. Dbanie o zdrowie swoje i domowników
Być może nie wiesz, ale dzięki systemom inteligentnego domu możesz kontrolować też jakość, temperaturę i wilgotność powietrza, co może przełożyć się na lepsze samopoczucie i zdrowie domowników.
*Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.
Zdjęcie poglądowe (Adobe Stock).