Mieszkanie w domu podopiecznego to nieodłączny element pracy w niemieckiej opiece. Opiekunka jest zobowiązana do tego, by przebywać z seniorem niemal cały czas. Z jednej strony wspólne mieszkanie to ułatwienie, a z drugiej sytuacja, która może rodzić problemy. Zobacz, jak poradzić sobie z najczęściej spotykanymi nieporozumieniami.
Poznaj zwyczaje i tradycje w domu seniora
Gdy rozpoczynasz pracę jako opiekunka w Niemczech, tym samym zgadzasz się na zakwaterowanie w domu osoby starszej. Mimo tego warto być przygotowanym na niezbyt ciepłe przyjęcie. Zdarza się to zwłaszcza w sytuacji, gdy dana rodzina dopiero rozpoczyna współpracę z opiekunkami i nie wie, czego się spodziewać. Niemcy bardzo cenią sobie prywatność, a nagła obecność obcej przecież osoby może wywoływać konflikty. Co, gdy ta „nowa” będzie chciała zmieniać domowe zwyczaje? Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, postaraj się już od początku poznawać przyzwyczajenia seniora. Nie wprowadzaj swoich zasad za wszelką cenę, ale zachowaj dotychczasowy porządek spraw w jego domu. Jeśli osoba starsza ma drzemkę o 16:00 – niech tak będzie. Na spacer możecie pójść godzinę później.
Opiekunka w Niemczech ma prawo do prywatności
Pracodawca ma obowiązek zapewnić Ci osobny pokój, do Twojej wyłącznej dyspozycji. Oznacza to, że bez Twojego pozwolenia nikt nie powinien tam zaglądać – ani podopieczny, ani jego bliscy. To da Ci poczucie bezpieczeństwa i pewność, że nawet w obcym miejscu masz skrawek przestrzeni tylko dla siebie. Pamiętaj, jeżeli pracodawcy nie udostępnią Ci własnego pokoju, masz prawo (a nawet obowiązek) zgłosić ten fakt do swojej agencji. Jeżeli jednak dobrze wybierzesz firmę opiekuńczą, nie musisz się martwić. W Veritas zapis o osobnym pomieszczeniu dla opiekunki widnieje w umowie.
Pracując w opiece w Niemczech, możesz korzystać z lodówki
Do obowiązków opiekunki pracującej w Niemczech często należy przygotowywanie posiłków. Sprawy nie ułatwia fakt, że w większości domów jest jedna lodówka do dyspozycji wszystkich domowników. Nietrudno więc zgadnąć, że znajdą się w niej zarówno produkty podopiecznego, jak i Twoje. Zdarza się, że ze względu na alergie pokarmowe czy specjalną dietę opiekunka lub senior muszą jeść coś innego. Co wtedy zrobić? Przeznaczyć każdemu osobną półkę? Jeść posiłki oddzielnie? A jeśli podopieczny wymaga nakarmienia, to czy mogę w tym czasie również jeść? Warto zadać te pytania rodzinie podopiecznego. Dzięki temu już podczas pierwszych dni na szteli poczujesz się swobodnie.
Czas wolny opiekunki w Niemczech
Praca w niemieckiej opiece wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Nie jest to typowy „etat”, gdzie po 8 godzinach pracy możesz iść do domu. Opiekunka w Niemczech powinna być w gotowości do pomocy niemal przez cały czas. To jednak nie oznacza, że nie masz prawa do wolnej chwili. Pamiętaj tylko, że senior nie może pozostać bez opieki. Dobrze jest tuż po przyjeździe omówić kwestię wolnych godzin z rodziną osoby starszej. Upewnij się, że w danym czasie ktoś inny może przyjść do podopiecznego.
Opiekunki pracujące w Niemczech powinny charakteryzować się dużą odpornością psychiczną. Przebywanie w obcym miejscu, wśród ludzi nie mówiących po polsku, z dala od rodziny, może być obciążające. W takiej chwili nie zapominaj o sobie i swoich potrzebach. Masz prawo do prywatności i do pewnego stopnia komfortu na szteli. Mieszkanie podopiecznego na kilka tygodni staje się Twoim domem, dlatego warto, byś czuła się tam najlepiej, jak to możliwe.
Sprawdź więcej na: Opieka w Niemczech – oferty pracy.