Odzież ochronna jest niezwykle ważnym elementem wielu prac. Są to zarówno profesjonalne kurtki robocze i spodnie, jak i odzież BHP. Jeżeli jesteś pracownikiem, zwłaszcza fizycznym, powinieneś posiadać fachowy strój, aby zapewniał ci bezpieczeństwo podczas pracy. Sprawdź, jak wybrać strój i na co zwrócić uwagę przy wyborze odzieży ochronnej.
Odzież ochronna, czyli jaka?
Najprościej mówiąc, jest to odzież, która chroni pracowników przed zagrożeniami wynikającymi z wykonywanej pracy. Mogą to być też niebezpieczeństwa termiczne. Nie jest to jednak tożsame z odzieżą roboczą. Odzież ochronna, to taka, bez której pracownik nie mógłby się obejść podczas określonej pracy. Do odzieży ochronnej zaliczają się: spodnie, bluza, bluzka, płaszcz, google, kombinezon, kask, okulary, rękawice oraz ochraniacze, w zależności od fachu. Tym różni się od roboczej, że ma na celu ochronę życia pracownika.
Odzież BHP – dla kogo?
Należy się wszystkim pracownikom, powinna być zakupiona przez pracodawców. W związku z tym, jeżeli pracownik zrezygnuje z pracy, musi ją zwrócić pracodawcy. W wypadku straty czy uszkodzenia, pracownik musi za nią zapłacić pracodawcy. Strój oraz dodatkowe atrybuty muszą być odpowiednie do wykonywanego zawodu, a odzież BHP musi mieć dokumenty potwierdzające zgodność z przepisami BHP. Taką odzież znajdziesz na https://allemen.com/.
Jak wybrać ubrania robocze?
Przede wszystkim należy je dobrać według norm BHP oraz wymagań wykonywanego zajęcia. Jeżeli pracownik ma pracować w wilgotnych warunkach, jego strój powinien być wykonany z bawełny oraz włókien sztucznych. Jeżeli w mniej wilgotnych – z bawełny. Podczas pracy na zewnątrz budynków w trudnych warunkach pogodowych i aurze warto zaopatrzyć się w płaszcze, poncha kurtki przeciwdeszczowe, które są wykonane zazwyczaj z materiału PCV, gumy bądź ortalionu. Jeśli pracownik musi mieć komfortowy ubiór, powinien zdecydować się na sportową tkaninę softshell, która jest wodoodporna i wiatroszczelna. Kamizelki zazwyczaj są przeznaczone do prac monterskich, gdyż są wyposażone w mnogość kieszonek. Można je ubierać latem i zimową porą. Bluza robocza i spodnie są niezbędne do prac takich, jak: budowlane czy monterskie. Krótkie szorty z kieszonkami to niezbędny element garderoby letniej budowlańca. Kombinezony noszą najczęściej: mechanik samochodowy, serwisant, pracownik budowlany oraz pracownik techniczny. Powinny być bawełniano-tekstylne. Kaski muszą nosić na przykład: inżynierowie, pracownicy na wysokościach itd. Ubrania robocze powinny mieć elementy odblaskowe, aby zwiększyć widoczność pracownika. Odzież robocza musi być praktyczna, komfortowa i spełniająca wymogi. Wysokiej jakości odzież oferuje sklep BHP. Pamiętaj, że ubrania te mają przede wszystkim chronić cię przed czynnikami zewnętrznymi oraz ubrudzeniem. Nie muszą mieć potwierdzeń w certyfikatach lub dokumentach, ale mogą posiadać gwarancję. Pamiętaj, aby wybrać ubrania sprawdzonej firmy.
Odzież robocza, czyli ochrona
Odzież robocza ma ochronić przed ubrudzeniem oraz zniszczeniem odzież pracownika, np. przed substancjami nieszkodliwymi. Odzież często nie ma atestu, gdyż go nie potrzebuje. Bardzo często odzież tego typu używana jest do celów reklamowych, poprzez znakowanie daną marką, czyli logo. Zalicza się do niej fartuchy, mundury, kombinezony itp. Odzież robocza jest używana bardziej ze względów sanitarnych, aniżeli ochrony życia oraz technologicznych oraz by chronić przez zabrudzeniami.