Osadzanie się kamienia w czajniku jest zjawiskiem powszechnym. Osad zbiera się w urządzeniu podczas każdego gotowania, gdyż wytrąca się z wody o wysokim stopniu twardości. Kamień sprawia, że woda po gotowaniu jest mętna, a jej smak – znacznie gorszy. Jak odkamienić czajnik? Sprawdź niezawodne sposoby na odkamienianie czajnika.
Czajnik jest używany w każdym domu nawet kilkanaście razy dziennie. Dzięki niemu przygotuje się wodę na herbatę i kawę w kilka minut, dlatego trudno jest zastąpić czajniki innymi urządzeniami. Częste użytkowanie sprzętu sprawia, że szybko osadza się w nim gruba warstwa kamienia. Jak ją usunąć? Sprawdź, jak odkamienić czajnik.
Domowe metody usuwania kamienia z czajnika
Aby usunąć kamień z czajnika, można wykorzystać domowe metody. Do czajnika wystarczy wlać ocet lub wsypać kwasek cytrynowy. Szklanka octu lub kilka łyżek kwasku cytrynowego zalanego szklanką wody skutecznie rozpuszczaj nagromadzony osad. Kamień jest osadem o odczynie zasadowym, dlatego kwas umożliwia jego usunięcie. Ocet lub kwasek można wylać z czajnika po kilkunastu minutach. Jeżeli osadu jest dużo, czynność należy powtórzyć.
Chemiczne środki do usuwania kamienia
Do usunięcia kamienia z czajnika można wykorzystać chemiczne środki. Jak odkamienić czajnik za ich pomocą? Sposób postępowania zależy od tego, czy wybierze się preparat w postaci granulek, czy też płynu. Granulki należy zalać wodą i odczekać kilkanaście minut. W tym czasie woda może się silnie spienić. Po upływie czasu wskazanego przez producenta wodę ze środkiem odkamieniającym wylewa się w urządzenia, gotuje się czystą wodę i ją również wylewa. W przypadku płynu do usuwania kamienia z czajnika, niekiedy konieczne jest dolanie wody, jednak równie dobrze można usunąć kamień za pomocą silnie skoncentrowanego, nierozcieńczonego środka. Po rozpuszczeniu osadu czajnik wymaga dokładnego wypłukania, zagotowania wody i jej wylania.
Filtrowanie wody
Filtrowanie wody sprawia, że czajniki służą dłużej i są mniej podatne na powstawanie kamienia. Dzięki filtrom do wody, usuwa się z niej cząsteczki, które powodują gromadzenie się osadów podczas gotowania. Co ważne, filtrowanie wody nie jest sposobem na usunięcie kamienia, który już się zgromadził, ale w dużej mierze przyczynia się do ograniczenia tworzenia się nowych osadów. Wystarczy, że będzie się usuwać związki wapnia z wody kranowej, a żywotność czajnika znacznie się wydłuży. Jednocześnie poprawi się również smak kawy, herbaty i innych ciepłych napojów.