Wiele osób marzy o większym mieszkaniu, ale sytuacja finansowa nie pozwala na przeprowadzkę do większego. Zanim więc zgromadzimy kapitał niezbędny do kupna lub wynajmu dużego lokum możemy powiększyć dotychczasowe mieszkanie przy użyciu prostych trików. Małe mieszkanie to wyzwanie pod względem aranżacyjnym. Jednak dzięki optycznemu powiększeniu przestrzeni można zamienić je w przestronne lokum. Jak to zrobić?
Coraz więcej osób, zwłaszcza w dużych miastach, zamiast przestronnych mieszkań ma do dyspozycji niewielki metraż czy kawalerki. Małe przestrzenie w mieszkaniu wymagają odpowiedniej aranżacji, aby były przytulne i funkcjonalne. Istnieje parę niskobudżetowych trików, dzięki którym możemy powiększyć każde pomieszczenie.
Jak powiększyć optycznie mieszkanie
W małych przestrzeniach każdy centymetr ma znaczenie. Aby maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce i zachować estetykę wnętrza, można wykorzystać meble wielofunkcyjne, czyli takie, które pełnią więcej niż jedną funkcję. Np. pufy i ławki ze skrytkami mogą służyć zarówno jako wygodne siedziska, jak i praktyczne miejsca do przechowywania.
Innym tego typu rozwiązaniem są meble na wymiar. Meble wykonane specjalnie do konkretnego mieszkania idealnie wpasowują się w dostępne przestrzenie, mogą zawierać ukryte schowki, wysuwane blaty, a nawet wbudowane biurka, co pozwala na tworzenie elastycznych i zorganizowanych przestrzeni. Dzięki inteligentnym meblom nawet najmniejsze wnętrza stają się praktyczne i komfortowe.
Jak optycznie powiększyć przestrzeń?
Unikaj wiszących lamp. Zamiast dużych i ciężkich żyrandoli, które mogą przytłaczać małe wnętrza, wybierz mniejsze źródła światła. Taka zmiana optycznie powiększy przestrzeń, zapewniając wystarczającą ilość światła. Postaw na lampy z możliwością regulacji intensywności światła, co pozwoli tworzyć różne nastroje w zależności od potrzeb. Lampy stołowe i reflektory pozwalają na oświetlenie wybranych obszarów i eksponowanie najciekawszych elementów dekoracji. Montowane na ścianach kinkiety oszczędzają miejsce, co jest idealne w małych przestrzeniach.
Im więcej naturalnego światła wpada do pomieszczenia, tym jest ono jaśniejsze i optycznie większe. Dlatego szczególnie w małych mieszkaniach i kawalerkach zaleca się odsłanianie okien i wybieranie lekkich żaluzji zamiast ciężkich zasłon. Odsłonięte okna z czystymi liniami stają się bardziej widoczne, co sprawia, że wnętrza wydają się jaśniejsze i większe.
Jakie lustra powiększają przestrzeń?
Jak poszerzyć optycznie pomieszczenie? Nawet z małego pokoju możesz wyczarować przestrzeń, która wydaje się znacznie większa niż w rzeczywistości. Taki efekt zapewnią lustra. Dzieje się tak m.in. z powodu odbijania światła. Lustro najlepiej powiesić na ścianie w pobliżu okna lub na drzwiach.
Lustra potrafią zwiększyć przestrzeń nawet dwukrotnie. Zawieszone poziomo, optycznie poszerzą pomieszczenie, a zawieszone pionowo wydłużą je. Dzięki szklanej tafli możemy także skorygować niewłaściwe proporcje mieszkania. Zawieszone w pobliżu okna i odbijające widok z niego stworzą kolejne okno rozświetlające pomieszczenie. Dzięki temu rozświetlimy pomieszczenie naturalnym światłem.
Lustra mogą się znaleźć zarówno w przedpokoju, salonie czy sypialni. Elementy szklane i lustrzane w konstrukcjach mebli dają efekt powiększenia przestrzeni pokoju lub łazienki, gdy postawimy szklaną kabinę lub zawiesimy przezroczystą zasłonę prysznicową.
Jakie kolory powiększają przestrzeń?
Właściwie dobrane kolory ścian są w stanie gruntownie odmienić małe wnętrza. Postaw na stonowane, jasne kolory, a ciemnych barw używaj z umiarem. Biel, bogata paleta beży, błękit, delikatna morela, rozbielone róże i szarości optycznie powiększą przestrzeń.
Ważne jest, na jaki kolor pomalujemy sufit. Decydując się na jaśniejszy odcień niż ściany oraz 10-15-centymetrowy pasek na ścianie w kolorze sufitu, wywołamy wrażenie, że pomieszczenie jest większe i wyższe. Aby spotęgować ten efekt, wystarczy połączyć je z jasną podłogą w podobnej tonacji kolorystycznej.
Chcąc optycznie powiększyć przestrzeń, warto wykorzystać pionowe i poziome pasy, które umieszczamy na jednej ze ścian lub podłodze. Poziome pasy dają wrażenie wielowymiarowości, poszerzając zbyt wąski pokój. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie nieprzytłaczających deseni z powtarzającymi się motywami. Ich nadmiar sprawi, że mieszkanie będzie się wydawało jeszcze mniejsze.
Jak pomalować mały pokój, aby go powiększyć
Niewielkie pomieszczenia dzięki iluzji stworzonej przy pomocy jasnych barw może wydawać się znacznie większe niż jest w rzeczywistości, a przez to także bardziej komfortowe, przyjazne i piękne. Biel odbija największą ilość promieni słonecznych oraz maksymalnie rozświetla pomieszczenie. Kolory chłodne, szczególnie błękit kojarzony podświadomie z przestrzenią nieba lub przestworzem mórz, sprawiają, że ściany wydają się cofać, tworzą iluzję głębi.
W szczególnych przypadkach zadziwiający efekt może przynieść zastosowanie w pomieszczeniu koloru czarnego. Czerń tworzy efekt głębi, czarnej dziury, otchłani, ale musi to być barwa rzeczywiście bardzo ciemna. Jednak taki zabieg dekoratorski jest ryzykowny i trudny do zastosowania.
Jak powiększyć optycznie sypialnię
Do małej sypialni idealnie nadają się takie kolory, jak biały, beżowy, kość słoniowa, bardzo jasny szary, pudrowy róż, rozbielona morela czy delikatne błękity. Niebieski to barwa morza, nieba i snu. Pomaga się odprężyć i wyciszyć. Jeśli pastelowe kolory w małej sypialni zestawisz z jasną podłogą w podobnych odcieniach, pokój będzie wyglądał na jeszcze przestronniejszy.