Niektóre okna montowane są w celu wpuszczaniu światła. Inne, projektowane są by dokonać zmiany wyglądu zewnętrznego konstrukcji. Wykusze spełniają obie te funkcje i aktualnie przeżywają renesans.
Wykusz
Wykusz jest przeszkloną wnęką, wykonaną przez rzut ściany na zewnątrz, która wystaje poza ścianę budynku. Z zewnątrz wygląda jak element dekoracyjny wyrastający powyżej parteru na wysokości jednej lub kilku kondygnacji.
Więcej na temat wykuszy: https://wmieszkaniu.pl/wykusz-co-to-jest-wykusz-i-jak-go-wykorzystac-art899.html
Historia
Wykusz jest ważną częścią wielu nowoczesnych domów, ale jego początki sięgają czasów epoki gotyckiej, kiedy to zdobił ściany katedr. W miarę powiększania się kościołów dodawano małe kapliczki lub apsydy wystające z budynku jako prywatne miejsca kultu dla darczyńców. Następnie, zaczęto montować w nich okna do oświetlenia i tak narodził się przodek wykuszowego okna. Również w epoce baroku, budowanie tego typu okien było popularne- często pojawiały się na zewnętrznych ścianach jako bogato zdobiony dodatek do budynku.
Funkcja i style okna wykuszowego w architekturze
Mimo że wiele osób ceni sobie okno wykuszowe za możliwość stworzenia małej przestrzeni do przebywania w samotności, zasadniczym jego przeznaczeniem jest zwiększenie powierzchni ściany, a tym samym doprowadzenie większej ilości naturalnego światła, które może dostać się przez tę wnękę. Dodatkowo, zaprojektowanie tego typu okna sprawia, że pokój wygląda na większy i bardziej przestronny. Wykusz może być dodatkowym elementem przestrzeni w salonie, kuchni, jadalni, sypialni itd. Istnieje wiele sposobów budowy okna wykuszowego, z których większość polega na wstawieniu 3 lub więcej tafli szkła w określoną formę. Okno wykuszowe ma kształt pudełka, zwykle prostokątnego, trapezu równoramiennego lub łuku. Równie powszechne są inne kształty z więcej niż dwoma narożnikami. Najbardziej popularny styl wykuszu, który można znaleźć w całej Europie i obu Amerykach to taki, który charakteryzuje się płaskimi bokami, płaskim frontem i niewielkim dachem. Zgodnie z pionierskim modelem przednowoczesnej architektury komercyjnej w Oriel Chambers w Liverpoolu, pojawiły się one na wieżowcach Chicago School, gdzie często prowadzone były przez całą wysokość górnych kondygnacji budynku. Istnieją także style okien wykuszowych oparte na krzywych liniach. Delikatnie zakrzywiona, półokrągła konfiguracja szklanych tafli tworzy okno wykuszowe, czasami nazywane po prostu oknem łukowym. Stały się one popularne w wiejskich posiadłościach XVIII-wiecznej Anglii, a także w późnej kolonialnej/wczesnej republice Stanów Zjednoczonych. Aby utworzyć wnękę tego kształtu, potrzebne są co najmniej cztery segmenty tafli szkła. W architekturze islamskiej okna wykuszowe, takie jak arabska mashrabiya, są często wykonane z drewna i umożliwiają obserwacje terenu poza budynkiem z równoczesnym ograniczeniem widoczności z zewnątrz.