Przedpokój pełni bardzo ważną rolę w każdym domu, ale często o tym zapominamy. Jest to wnętrze, które najpierw poznaje gość przekraczający próg naszego mieszkania. Dlatego miejsce to stanowi wizytówkę, która odpowiada za korzystny dla gospodarzy odbiór całego lokum. Najlepiej więc rozsądnie urządzić przedpokój, aby funkcjonalnie i estetycznie wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Wiąże się to z decyzjami dotyczącymi wyboru odpowiednich mebli i akcesoriów. Podpowiadamy tylko najlepsze rozwiązania.
Przechowywanie rzeczy w przedpokoju trzeba rozsądnie zaplanować i dopasować do wielkości wnętrza. Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią, nie będzie wielkiego problemu. Trudniej jednak poradzić sobie w przypadku małego wnętrza, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota, ale na wszystko znajdzie się sposób. Strefa wejściowa pełni również rolę reprezentacyjną, zapraszającą do przejścia do dalszych pomieszczeń.
Przechowywanie w przedpokoju
Jak tanio urządzić przedpokój? Przy realizowaniu pomysłu na przedpokój musisz wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia oraz swoje potrzeby. Przede wszystkim dobierz liczbę półek, szuflad czy szafek do liczby posiadanych rzeczy. Inaczej będzie wyglądał system przechowywania w mieszkaniu jednoosobowym, a inaczej w pomieszczeniu pięcioosobowej rodziny. Zawsze pamiętaj o niewielkim zapasie miejsca na przedmioty nieoczekiwane.
Jeśli twój przedpokój ma niewielkie rozmiary, możesz powiększyć go optycznie kilkoma sztuczkami. Np. powieś naprzeciwko siebie dwa duże lustra lub ustaw dwie lampy z miękkim światłem. Dzięki temu zabiegowi przedpokój będzie przestronny i jaśniejszy. Możesz także w strefie wejściowej ułożyć kolorowy dywan, który wyróżni przedpokój spośród innych części mieszkania.
Eksperci radzą, aby najpierw zdecydować o głównych elementach wyposażenia. Według uznanej warszawskiej projektantki wnętrz, w każdym praktycznym przedpokoju powinno znaleźć się miejsce na wycieraczkę do butów, ławeczkę lub inne siedzenie, lustro, stojak (szafkę) na parasole i drobną garderobę sezonową: kapelusze, czapki, szaliki czy rękawiczki oraz wieszak na okrycia wierzchnie aktualnie używane przez domowników. Siedzisko możesz urządzić na drewnianej skrzyni, w której umieścisz ubrania czy pościel. Wystarczy, że rozłożysz na niej ozdobną poduszkę.
Projektanci podpowiadają, aby wybierać meble w mlecznych, beżowych, jasnobrązowych odcieniach, aby wizualnie powiększyć mały przedpokój i wypełnić go światłem. W przypadku dużych pomieszczeń nie ma ścisłych wymagań dotyczących koloru. W tym przypadku wszystko zależy od gustu właściciela domu i wnętrza.
Co przechowywać w przedpokoju?
W dużym przedpokoju zmieści się wolnostojąca standardowa szafa na ubrania, ale w mniejszych sprawdzą się szafy obrotowe, które przymocowuje się do ściany, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca. Wiele takich produktów dostępnych na rynku nadaje się do przechowywania ubrań oraz obuwia. Są na tyle wąskie, że nie ograniczają cennej przestrzeni.
Dysponując małą przestrzenią, często musimy ograniczyć ilość przedmiotów znajdujących się w przedpokoju, dlatego trzeba szukać najbardziej praktycznych rozwiązań. Ławeczka lub inne siedzenie powinno być wyposażone w podręczny schowek, np. do przechowywania szczotek, past i innych akcesoriów do pielęgnacji obuwia. W małych mieszkaniach warto zainstalować tak popularne przed laty pawlacze.
Odpowiedni wybór szafki na buty pozwoli zachować porządek w przedpokoju i stworzyć miłą dla oka przestrzeń. W niewielkich przedpokojach lepszą opcją może być jednak prosta komoda, która pomieści drobiazgi, w tym parasole, czapki, szaliki, torby na zakupy. Dolne półki możemy wykorzystać na przechowywanie butów.
Wieszaki do przedpokoju
Częstym błędem jest stawianie wolnostojących wieszaków, które zajmują niepotrzebnie dużo miejsca. Trzeba znaleźć jak najwięcej rozwiązań, aby wszystko pozostawało schowane przed wzrokiem. W małym mieszkaniu dużo lepiej sprawdzą się funkcjonalne i nowoczesne garderoby do korytarza. Znajdzie się w nich miejsce nie tylko na płaszcze czy kurtki, szaliki, parasole, torebki, ale także wszystkie inne rzeczy, których nie musisz mieć na co dzień pod ręką.
Garderoba stworzy znacznie więcej przestrzeni do przechowywania niż tradycyjny wieszak, sprytnie wykorzystując przy tym metraż małego mieszkania. W sklepach dostępne są większe i małe garderoby – w zależności od metrażu mieszkania.
Doskonałą inwestycją w odniesieniu do przedpokoju jest pojemna szafa wnękowa. Stanowi bardzo funkcjonalne rozwiązanie, gdyż pozwala stworzyć w mieszkaniu dodatkową garderobę, w której można przechować ubrania wierzchnie oraz inne akcesoria, takie jak parasole, torebki lub rzeczy, które używamy okazjonalnie, czyli kurtki i spodnie narciarskie. Szafy z drzwiami przesuwnymi są bardzo praktyczne.
W przedpokojach kamienic i bloków często spotyka się niewymiarowe wnęki. Trudno do nich dopasować meble, ale można je odpowiednio zabudować, np. wyłożyć je półkami lub stworzyć w nich dodatkową szafę czy garderobę. Do tego celu nadają się drzwi przesuwne lub harmonijkowe, które nie zabierają miejsca podczas otwierania. To praktyczne rozwiązanie, które pozwoli na estetyczną zabudowę i funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni.
To ważne, by rozplanować dobrze przedpokój. Garderoba, szafa lub zabudowana wnęka mogą pomóc w zachowaniu porządku. Jeśli masz dość zagraconego przedpokoju, postaw na modele mebli z zamykanymi drzwiczkami lub szufladami. Gdy ukryjesz część ubrań, butów i akcesoriów, zobaczysz, że przedpokój zrobi się przestronniejszy. W małym przedpokoju lepiej sprawdzą się meble wyższe niż szersze.