Spotykamy je w szafach z ubraniami oraz w kuchni, gdzie żerują na sypkich produktach spożywczych, takich jak zboża, mąka czy cukier. Są zmorą każdej gospodyni domowej. Pojawiają się nagle i niespodziewanie, szybko zadamawiają się w szafach, komodach i regałach. Mimo niewielkich rozmiarów wyrządzają ogromne szkody. O kim mowa? O molach. Choć dorosłe mole ubraniowe są nieszkodliwe, małe larwy mogą w krótkim czasie uszkodzić lub nawet doszczętnie zniszczyć twoją garderobę.
Usuwanie moli z mieszkania nie jest łatwe. Są wytrwałe i potrafią dobrze ukryć się w produktach, między ubraniami czy w zakamarkach mebli. Dlatego kiedy odkryjemy, że mamy w domu nieproszonych gości, najskuteczniejszym środkiem przeciwmolowym jest dokładność. Musimy sprawdzić zawartość wszystkich mebli. Wszystkie elementy powinny być odkażone.
Gatunki moli
Molowate to rodzina małych, latających owadów, do której należy blisko 3 tys. gatunków żyjących na całym świecie. Ok. 50 z nich występuje w Polsce. Pomimo dużej obfitości gatunków w polskich domach i mieszkaniach, fabrykach i magazynach najczęściej spotykamy przedstawicieli dwóch kategorii, czyli mole spożywcze oraz ubraniowe. Nazwy tych szkodników wynikają z preferencji żywieniowych poszczególnych gatunków
Jak wyglądają mole?
Czym różnią się mole spożywcze od moli ubraniowych? Mól spożywczy, czy inaczej mlik mączny to owad, który pojawia się w szafkach kuchennych i domowych spiżarniach. Powoduje szkody w żywności i uprzykrza życie domownikom. Ma szaro-brązowe ubarwienie i długość około 5 cm. Przypomina niewielką ćmę, choć w początkowej fazie życia ma formę niewielkich, podłużnych larw w kolorze białym lub brązowym.
W kuchniach i spiżarniach spotykamy również omacnicę spichrzankę. Samica składa średnio 170 jaj wielkości główki szpilki na bakaliach i słodyczach oraz produktach sypkich takich, jak cukier, otręby, kasze, mąki czy płatki śniadaniowe. Dorosłe omacnice mają skrzydła o rozpiętości 14-18 mm, które z przodu są żółtawe, a w dalszej części brunatne z ciemniejszymi, poprzecznymi pasami.
W trakcie żerowania tworzą charakterystyczną lepką nić, której zwitki przypominają strzępy pajęczyny. Larwy tego gatunku potrafią przegryźć folię o grubości do 0,7 mm, a w ich jelitach znaleziono bakterie, które częściowo są w stanie przetworzyć polietylen.
Czy mole spożywcze mogą być w ubraniach?
Jak odróżnić mole odzieżowe od moli spożywczych? Mole ubraniowe, czyli włosienniczniki są drobnymi motylami. Rozpiętość ich skrzydeł wynosi 12-16 mm (najczęściej około 15 mm), a długość ciała 8-12 mm. Mole latają słabo i niechętnie. Unikają światła, dlatego przebywają w ciemnych miejscach. Oprócz mola ubraniowego do najbardziej dokuczliwych szkodników należy mól futrzany zwany kożusznikiem.
Mole kuchenne żerują wyłącznie na produktach spożywczych. Jeżeli larw w mieszkaniu jest dużo, może się zdarzyć, że spotkamy gąsienicę mola kuchennego w dywanie czy na obiciu kanapy. Najprawdopodobniej zawędrowała tam w poszukiwaniu jedzenia. Mole ubraniowe zazwyczaj trzymają się ubrań, dlatego jeśli zlokalizowaliśmy je w szafkach, powinniśmy wyprać wszystkie ubrania, a wnętrza szafek wyczyścić wodą z octem.
Domowe sposoby na mole spożywcze
Jak można znaleźć gniazdo moli spożywczych? O obecności szkodników informują nitki moli spożywczych. Są to cienkie pajęczyny pojawiające się w opakowaniach produktów lub szafkach kuchennych, głównie w tylnych częściach. Gniazdo moli spożywczych ma brązowy lub brunatny kolor i jest złożone z drobin przypominających glinę lub piasek. Może być ukryte wewnątrz opakowania z żywnością, np. głęboko w mące lub ryżu.
Gdy zauważymy, że w kuchni zagościły mole, powinniśmy najpierw usunąć wszystkie produkty spożywcze, gdzie odkryliśmy larwy. Warto pozbyć się nawet artykułów, które tylko podejrzewamy o obecność moli. Następnie należy dokładnie wyczyścić całą kuchnię, szczególnie szafki, blaty i półki. Można użyć środka czyszczącego z dodatkiem płynu na bazie octu lub sody oczyszczonej, aby usunąć wszelkie pozostałości owadów.
Co na mole spożywcze? Do znienawidzonych przez mole substancji należy ocet spirytusowy. Na jego bazie można przygotować specjalną mieszankę do wyczyszczenia szafek kuchennych (ocet z wodą w stosunku 1:1 plus olejek eteryczny, np. lawendowy). Mole nie lubią cytrusów, dlatego do szafek możemy włożyć wysuszone skórki cytryny czy pomarańczy, które powinny odstraszać nieproszonych gości.
Innym sposobem na walkę z molami jest tytoń i cedr. Mole nie lubią zapachu tych surowców. Możemy więc nieco tytoniu lub kawałek cedru włożyć do woreczka, a ten umieścić w szafkach kuchennych. Jako odstraszacz dobrze sprawdzi się zapach wanilii.
Domowe sposoby na mole ubraniowe
Czego nie lubią mole ubraniowe? Owady nie lubią intensywnych zapachów i uciekają z miejsc, w których aromat jest dla nich zbyt dokuczliwy. Warto więc skorzystać z dobroczynnych właściwości lawendy, mięty, cytryny, szałwii, goździków lub ziela angielskiego. Można samodzielnie przygotować aromatyczną mieszankę, wykorzystując do tego suszone zioła.
Można również znaleźć gotowe środki na mole ubraniowe w saszetkach zapachowych, dostępne w sklepach chemicznych. Mole nie lubią skrajnych wahań temperatury, dlatego nie przetrwają ani w upale, ani na mrozie. Czy mole giną w praniu? Tak. Skuteczną metodą pozbycia się moli jest pranie w wysokiej temperaturze, zastosowanie najcieplejszego powietrza z suszarki lub wyprasowanie podejrzanych ubrań żelazkiem nastawionym na najwyższą możliwą temperaturę.