Prawidłowo pomalowane ściany w mieszkaniu sprawiają, że wnętrze wygląd schudnie i czysto. Często bierzemy za malowanie ścian i sufitu latem lub wiosną, kiedy temperatury za oknem pozwalają nam na wyschnięcie farby. Do cięższych robót remontowych zwykle zatrudniamy specjalistów, którzy wiedzą jak obchodzić się z każdym przypadkiem. Odnowienie koloru bądź przemalowanie go na inny kolor możemy zostawić sobie.
Dla niektórych remont, a dokładnie malowanie sufitu i ścian jest udręką, podczas gdy dla innych przyjemnością i odprężający zajęciem po ciężkim dniu pracy. Najczęściej do problematycznego zajęcia zaliczane jest malowanie sufitu, gdyż mamy utrudnione do niego dojście i w niektórych pomieszczeniach wymagają specjalistycznych farb. Dlatego dziś opowiemy, jak dobrze przygotować się do malowania i jakie farby sufitowe dobrej jakości dostępne są na rynku?
Malowanie sufitu
Do malowania sufitu należy się dobrze przygotować. Najpierw należy zakupić odpowiednie przyrządy malarskie, zabezpieczyć mieszkanie i wszystkie otaczające nas przedmioty. Najlepszym rozwiązaniem jest wyniesienie największej ilości mebli ile to możliwe. Jeżeli zaś nie mamy takiej możliwości, wszelkie meble dobrze jest ustawić na środku malowanego pokoju i przykryć je folią. Końce folii najlepiej podkleić taśmą, zwłaszcza gdy zamierzamy szlifować gipsowe zaprawki na ścianach. Folią malarską zabezpieczamy również wszystkie elementy, które nie będą malowane jak okna, parapety, drzwi, kontakty czy grzejniki.
Do odpowiedniego malowania sufitu potrzebne będą pędzle, wałki, taśmy malarskie, folie zabezpieczające i odpowiednia farba do ścian i sufitów.
Jeśli chcemy prawidłowo pomalować sufit, musimy trzymać się kluczowych zasad:
- Malowana powierzchnia nie może być wilgotna ani mokra. Musi być w 100% sucha, inaczej farba może się łuszczyć.
- Przed rozpoczęciem malowania należy przykryć podłogi i meble folią ochronną.
- Górne brzegi ścian zabezpieczyć (zakleić) taśmą ochronną.
- Jeżeli planowane jest wraz z sufitem odświeżenie ścian to warto pamiętać, żeby w pierwszej kolejności pomalować sufit a dopiero później ściany.
Farby, należy dobrać do stanu ścian:
- farby akrylowe lub winylowe – schnie po 30 minutach, ładna biała biel, która nie żółknie, narzędzia i zachlapania można zmyć wodą,
- farby izolacyjne do plam i zacieków – ładnie izoluje plamy na obecnej warstwie farby, plamy nie wyjdą na powierzchnie nowej warstwy,
- farba lateksowa lub akrylowa na bazie rozpuszczalnika – posiada bardzo dobre właściwości kryjące i izolujące, posiada dużą odporność na szorowanie,
- farby „kuchnia i łazienka” – jest to farba z dodatkami przeciwgrzybiczymi i przeciwpleśniowymi, dlatego nadaje się do pomieszczeń wilgotnych.
Jak malować sufit w 4 krokach?
Aby sukcesem zakończyć malowanie powierzchni, należałoby pilnować się poniższych kroków i robić je krok po kroku.
- Przygotowanie pomieszczenia do malowania sufitu, czyli wykonać wszystkie czynności, które opisaliśmy powyżej. Zabezpieczyć wszystkie powierzchnie, które mogą zostać zachlapane oraz te, które mogą przeszkadzać w czynności.
- Przygotowanie sufitu przed położeniem farby – na początku najlepiej odurzyć ściany, później za pomocą płynu do mycia ścian możemy przetrzeć sufit, aby usunąć z niego niewidoczne gołym okiem zabrudzenia i kurz. Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie przyczepności starej farby, aby nie nakładać nowej, kiedy stara ledwo trzyma się sufitu. W kilku miejscach sufitu należy przykleić kawałki taśmy malarskiej i energicznie oderwać. Jeżeli farba nie odejdzie nam z taśmą to znak, że poprzednia farba została nałożona poprawnie. Odwrotnie w sytuacji, w której farba odejdzie wraz z taśmą. Wtedy najlepiej spróbować wzmocnić starą powłokę poprzez zagruntowanie.
- Gruntowanie – przed malowaniem sufitu warto upewnić się, czy nasz sufit nie wymaga gruntowania. Jak najłatwiej to sprawdzić? Mokrą szmatką od należy przetrzeć kawałek sufitu i poczekać. Jeśli woda wchłonie się błyskawicznie, to sufit w pewnością potrzebuje gruntowania.
- Malowanie – malując sufit, wskazane jest nakładanie farby w kolejności od okna koncentrując się na odcinku równoległym do niego. Produkt powinno się nakładać równoległymi liniami bez zostawiania przerw między nimi. Unikniemy w ten sposób powstawiania smug. Drugą warstwę farby nakładamy tylko wtedy, kiedy mamy pewność, że pierwsza już wyschła!
Jak widać, odpowiednie przygotowanie i cierpliwość do malowania sufitów może przerodzić się w ogromną satysfakcję z naszej pracy, a czysty sufit będzie cieszyć oko każdego dnia!