Wybuch pandemii w 2020 roku zmuszający nas do zdalnej pracy i nauki uświadomił, jak bardzo na naszą efektywność i samopoczucie wpływa otoczenie. Temat urządzania kącika do pracy stał się nośny, ale wydaje się, że wielu ludzi zapomniało o niesamowicie ważnej kwestii, jaką jest odpowiednie oświetlenie. Tymczasem trudno zaprzeczyć temu, że praca w niedostatecznie oświetlonym pomieszczeniu może być na dłuższą metę bardzo męcząca. Jak więc oświetlić kącik do zdalnej pracy i nauki? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym tekście! Zapraszamy do lektury.
Najważniejsze zasady oświetlenia biura do pracy i nauki
Najtańszym sposobem na doświetlenie swojego miejsca pracy jest kupienie praktycznej stołowej lampki nocnej. To jednak dopiero połowa sukcesu, ponieważ trzeba dodatkowo wiedzieć jak właściwie ją ustawić. Warto kierować się tymi zasadami:
- praworęczni ustawiają lampkę po lewej stronie, natomiast leworęczni po prawej – tak, aby nie zasłaniać sobie światła,
- odległość źródła światła od oświetlanego miejsca nie powinna przekraczać 35 cm – powyżej tej granicy oczy mogą się męczyć,
- najlepiej wybrać jak najbardziej mobilną lampkę – dzięki temu możliwe będzie dowolne zmienianie kierunku świecenia w zależności od potrzeby,
- lampka powinna współgrać z wystrojem domowego biura – lepiej unikać wyrazistych wzorów i kolorów, zwłaszcza jeśli mamy tendencję do łatwego rozpraszania się.
Pamiętaj o równomiernym oświetleniu kącika do pracy
Sama lampka może jednak nie wystarczyć – dla wielu osób istotne jest, by ich miejsce do pracy lub nauki było oświetlone równomiernie. Jeśli w innych częściach pomieszczenia panuje półmrok, może to na niektórych działać usypiająco. W związku z tym warto zastanowić się nad innymi źródłami światła np. z lamp ściennych lub sufitowych.
Doświetl domowy kącik do pracy przy pomocy lampy ściennej
Świetnym pomysłem na doświetlenie biurka jest dobranie takich stylowych kinkietów. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy nasze biurko jest dosunięte do ściany. Trzeba jednak umiejętnie go zamontować, tak by światło nie stanowiło dla nas dystraktora. Optymalnie jest zainstalować kinkiet około 75 cm nad naszym biurkiem.
Niektórzy uważają, że kinkiet ma głównie funkcję dekoracyjną. Z drugiej strony zbudowanie miłej atmosfery w domowym kąciku do pracy jest przecież bardzo istotne i kinkiet może w tym bardzo pomóc. Zdecydowanie uprzyjemni nam on na przykład przerwę w pracy.
Oświetlenie sufitowe w domowym kąciku do pracy i nauki
Bardzo istotny jest ponadto odpowiedni dobór oświetlenia sufitowego. W miesiącach jesienno – zimowych uchroni nas ono przed usypiającym półmrokiem. Tego typu lampy sufitowe powinny przede wszystkim równomiernie rozpraszać światło. Popularnością cieszą np. lampy z mlecznobiałymi kloszami – warto się na nie zdecydować, ponieważ nie oślepiają, maskując poszczególne punkty świetlne.
Osobom preferującym mocniejsze źródła światła do gustu przypadną spoty sufitowe. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku, gdy kącik do zdalnej pracy lub nauki znajduje się np. w salonie i potrzebujemy podzielić pomieszczenie na strefy za pomocą światła. Spoty sufitowe będą tutaj bardzo pomocne, ponieważ oświetlają wnętrze punktowo.
Więcej cennych porad na temat dobierania oświetlenia znajdziesz w artykule Barwa światła – czym się kierować przy wyborze? na blogu sklepu z oświetleniem light-home.pl
Eleganckie oświetlenie do domowego biura
Jeśli w naszym domowym biurze od czasu do czasu pojawiają się klienci, wówczas powinniśmy postawić na bardziej eleganckie oświetlenie. W takim wypadku warto zainwestować np. w stylową lampę wiszącą, którą powiesimy bezpośrednio nad biurkiem, przy którym odbywać się będą konsultacje.
Innym niebanalnym pomysłem jest postawienie w domowym biurze eleganckiej lampy stojącej – nie tylko da nam ona przyjemne dla oka źródło światła, ale będzie również stanowiła ciekawy detal.
Pomysły na oświetlenie kącika do zdalnej pracy i nauki
Oświetlając kącik do zdalnej pracy i nauki mamy wiele możliwości. Warto jednak zastanowić się nad własnymi preferencjami, ponieważ może się np. okazać, że do oświetlenia naszego miejsca do pracy wystarczy nam lampka stołowa. Różnimy się – niektórym ludziom dobrze pracuje się w półmroku przełamanym jedynie światłem lampki, natomiast inni nie wyobrażają sobie w ogóle pracy w takich warunkach.
Na pewno jednak dobrze jest zwracać uwagę na to, czy odległość źródła światła od miejsca pracy nie jest zbyt duża – zmęczony wzrok nie sprzyja bowiem efektywnej pracy. Nasze preferencje są najważniejsze, ale stosowanie się do pewnych zasad dotyczących oświetlania miejsca pracy może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i jakość wykonywanych zadań.