Na rynku znajduje się ogromna ilość kuwet dla kotów – od tych całkowicie otwartych, przez przesiewowe, aż po bohaterkę dzisiejszego artykułu, czyli kuwetę zamykaną. Warto wiedzieć, że jej wprowadzenie do domu czasami nie jest takie proste, ponieważ kot musi zaakceptować kuwetę oraz wiedzieć, jak z niej korzystać. Wynagradza to jednak ogromna ilość zalet tego rodzaju kuwety. Dowiedz się, kiedy warto wybrać kuwetę zamykaną oraz jak nauczyć kota używania jej.
Kuweta zamknięta dla kota – zalety
Kuweta zamykana ma ogromną ilość zwolenników głównie dlatego, że:
- prezentuje się bardzo estetycznie i można postawić ją w dowolnym miejscu w domu,
- nie generuje problemu ciągłego rozsypywania się żwirku dookoła w takiej skali, jak ma to miejsce w kuwetach otwartych,
- skutecznie ogranicza zapachy wydobywające się z kuwety,
- odpowiada na potrzeby kotów, które preferują prywatność.
Również w sytuacjach awaryjnych takich jak wyjazd do weterynarza z kotem, który ma problemy żołądkowe zamknięta kuweta plastikowa może sporo ułatwić. Łatwo bowiem zabrać ją ze sobą do samochodu, gdyby kot potrzebował z niej skorzystać.
Kiedy kuweta dla kota zamykana to dobry pomysł?
Kuwety dla kota zamykane to świetny pomysł, pod warunkiem że ich wybór jest świadomy. Warto wiedzieć, że ich sprzątanie i doglądanie jest odrobinę utrudnione, ponieważ daszek należy zdejmować z basenu. Kuweta zamykana to doskonały wybór, jeżeli tylko kot chce z niej korzystać – o tym, jak go do tego przekonać, opowiemy w dalszej części artykułu. Wiele osób decyduje się na to akcesorium, ponieważ ich główną motywacją do jego zakupu jest ograniczenie zapachów z kuwety.
Jeżeli kot jest zdrowy, otrzymuje dobrą karmę do jedzenia, a my wystarczająco często sprzątamy kuwetę, wydobywające się z niej zapachy nie są uciążliwe. Pamiętajmy o usuwaniu nieczystości zawsze niedługo po tym, jak pojawią się w kuwecie, a także o jej regularnym (całkowitym) opróżnianiu ze żwirku i myciu przynajmniej raz na 1-2 tygodnie. Robimy to przy pomocy bezzapachowych i niedrażniących skóry zwierzęcia detergentów. W niektórych sytuacjach oprócz dobrej jakości żwirku warto zainwestować w pochłaniacz zapachów do kuwety.
Jak przekonać czworonoga do korzystania z zamkniętej kuwety dla kota?
Kuwety kryte dla kota wprowadzamy dopiero wówczas, gdy zwierzak opanuje korzystanie z kuwety otwartej. Żeby nie generować dodatkowych kosztów, można zdecydować się na zakup kuwety zamkniętej ze ściąganym daszkiem – pod warunkiem że jej krawędzie nie są ostre. Dopiero kiedy kot wie, gdzie znajduje się jego kuweta i jak z niej korzystać, montujemy daszek, nie zmieniając lokalizacji sanitariatu.
Dlaczego nie dajemy kotu kuwety zamkniętej od razu? Futrzaki te uwielbiają wszelkiego rodzaju domki, schowki i pudełka. Jeżeli podarujemy mu zamkniętą kuwetę, a kot nie będzie dokładnie znał jej przeznaczenia, może się okazać, że potraktuje ją jako domek do przesiadywania, a potrzeby fizjologiczne postanowi załatwiać w innym miejscu…
Teraz pojawia się najtrudniejszy etap wprowadzania nowego rodzaju kuwety, czyli konieczność jej akceptacji przez kota. Na ten aspekt niestety nie mamy wpływu – pupil zaakceptuje ją lub nie. Żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo odrzucenia nowego akcesorium, warto starannie wybrać kuwetę.
Jak wybrać kuwetę zamkniętą dla kota?
Wybierając kuwetę zamkniętą, zwróćmy uwagę na to, czy:
- próg, który kot musi przekroczyć, wchodząc do niej, nie jest dla niego za wysoki,
- drzwiczki kuwety łatwo otworzyć (czasami trzeba z nich całkowicie zrezygnować),
- wolimy kuwetę z filtrem pochłaniającym zapachy, czy też bez niego – w razie potrzeby można go zamontować samodzielnie.
Żeby ułatwić sobie czyszczenie kociej toalety, warto przeanalizować wcześniej jej konstrukcję i zaplanować, w jaki sposób będziemy ją myć. Każda dobra kuweta zamykana powinna być rozkręcana i umożliwiać zdjęcie osłony. Nawet jeżeli wprowadzimy krytą kuwetę bez żadnych problemów np. po niektórych zabiegach medycznych, może chwilowo zajść konieczność powrotu do kuwety otwartej.
Materiał partnera.