W życiu codziennym spotykamy się często z sytuacją, kiedy z szyby samochodu lub z lodówki w domu chcemy usunąć niechcianą naklejka. W aucie może to być nieaktualna winieta czy plakietka rejestracyjna, a w mieszkaniu nalepka przyklejona przez dziecko. Czasem próbujemy ją zdrapać, co może doprowadzić do porysowania szyby. Warto więc wiedzieć się, jak usunąć naklejkę bez uszkadzania szyby. Jeśli nie uda nam się samodzielnie zmyć naklejki, możemy zamówić usługę profesjonalnego czyszczenia przy pomocy specjalnych detergentów czy myjek parowych.
Jeżeli kupiłeś używany pojazd, to pewnie zastanawiasz się, jak odkleić naklejkę rejestracyjną z szyby czołowej. Naklejka jest tak zaprojektowana i wykonana, aby praktycznie niemożliwe było usunięcie jej bez uszkodzenia. Jest to zabezpieczenie, które ma utrudnić odklejenie naklejki z jednej szyby samochodowej i naklejenie jej na drugą. W domach naklejki zwykle pełnią funkcję dekoracyjną, np. zdobią okna w czasie świąt bądź szklane panele w kuchni oraz blaty. Pełno ich także w dziecięcych pokojach.
Jak zdjąć naklejkę z szyby samochodowej?
Dobrym rozwiązaniem jest usunięcie naklejki przy pomocy strumienia gorącego powietrza. W tym celu wykorzystujemy suszarkę lub opalarkę. Naklejkę podgrzewamy od zewnętrznej strony, choć jest naklejona od wewnętrznej. Wystarczy, że urządzenie przytrzymamy przez parę minut, kierując ciepłe powietrze na nalepkę. Pamiętaj, że punktowe ogrzewanie szyby nie jest dobrym pomysłem, bo w ten sposób może dojść do jej pęknięcia. Latem czynność ta jest dość prosta, gdyż wystarczy, że zostawisz samochód w nasłonecznionym miejscu.
Naklejkę pomoże nam usunąć olej, wazelina, masło, krem lub oliwka, którą trzeba namoczyć nalepkę przez kilka minut. Usunięcie kleju przy pomocy oliwki powoduje jednak powstanie tłustych plam na szybie. Innym praktycznym sposobem jest usuwanie naklejek przy pomocy benzyny lub nafty, a nawet zmywacza do paznokci. Wystarczy nasączyć wacik w płynie, aby łatwo zmyć uporczywą naklejkę. Podczas tego zabiegu trzeba się liczyć z nieprzyjemnym, intensywnym przykrym zapachem.
Folia mleczna na szyby – jak usunąć?
Wszystkie folie okienne można usunąć bez pozostawiania śladów, a trudniejsze do usunięcia są zwykle resztki kleju. W tym celu potrzebny jest nam środek z neutralnym pH, który pozwoli zmiękczyć klej. Jeśli krawędzie folii zostały uszczelnione silikonem, należy go najpierw przeciąć nożykiem pomiędzy folią a uszczelką. Szyba powinna być zraszana systematycznie, np. mieszaniną letniej wody i płynu do mycia naczyń.
Na wstępie ostrożnie odklejamy folię okienną w jednym rogu, a w razie potrzeby nacinamy arkusz nożykiem. Następnie odrywamy ją z powierzchni szyby pod płaskim kątem, najlepiej w jednym kawałku. Duże folie należy ostrożnie naciąć w prostokąty, aby zapobiec niekontrolowanemu rozerwaniu się podczas zdejmowania. Po całkowitym usunięciu folii z powierzchni szkła pozostałości kleju na szybie należy spryskać przygotowanym roztworem z neutralnym pH. Po ok. 20-30 minutach można usunąć resztki kleju za pomocą skrobaka do szyb.
Jak usunąć klej po naklejkach
Jeśli zamierzasz usunąć klej po naklejkach, to rozejrzyj się po swojej kuchni, gdzie z pewnością znajdziesz naturalne środki, które ci w tym pomogą. Jednym z domowych sposobów jest usuwanie kleju za pomocą majonezu, który zawiera ocet, a do tego ma gęstą konsystencję. Dobrze sprawdza się jako rozpuszczalnik do kleju, a przy tym nie jest mocno inwazyjny. Wystarczy nałożyć na klej trochę majonezu i rozsmarować.
Po upływie pół godziny wycieramy pozostałości kleju papierowymi ręcznikami i usuwamy resztki majonezu wilgotną ściereczką. W razie potrzeby czynność powtarzamy. Zamiast majonezu możemy użyć zwykłego oleju do smażenia, dodając do niego sok z cytryny. Płyny ekologiczne dostępne w sklepach do usuwania naklejek zawierają wyciąg z cytrusów.
Zwróćcie uwagę, aby nie drapać kleju niczym twardym. Materiał używany w tym celu musi być delikatniejszy od podłoża.
Czym zmyć klej ze szkła?
Usuwanie kleju z szyby jest bardzo proste. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, możemy użyć rozpuszczalnika, np. zmywacza z acetonem. Przydaje się również skrobaczka do szyb, dzięki której możemy dokładnie usunąć resztki kleju. Jeśli nie mamy zmywacza, możemy użyć spirytusu, terpentyny, nafty lub octu. Wszystkie te środki bardzo dobrze radzą sobie z rozpuszczeniem pozostałości kleju. Ważne jest także, by sprawdzić czy wybrany preparat nie odbarwi powierzchni.
Jak usunąć klej ze szkła? W przypadku usuwania naklejek z szyb samochodowych możemy zastosować benzynę ekstrakcyjną oraz skrobaczki do szyb, która jej nie porysuje. Na szybie można używać rozpuszczalników. Należy wtedy zabezpieczyć karoserię wokół zabrudzenia, by przypadkiem jej nie zniszczyć. Klej po naklejce skutecznie usunie preparat WD-40, który zawiera alkohol i tłuszcze. Wystarczy spryskać powierzchnię, odczekać kilka sekund, a następnie zetrzeć ją suchą ściereczką.
Na rynku istnieje wiele profesjonalnych preparatów do usuwania naklejek i kleju. Są one skuteczne oraz całkowicie bezpieczne i nie zniszczą powierzchni, z których chcemy je usunąć. Zazwyczaj to produkty na bazie alkoholu i rozpuszczalników. Naklejki można usuwać z różnych powierzchni: szkła, drewna, plastiku, glazury, betonu czy ceramiki. Należy uważać, by nie uszkodzić powierzchni. Uwaga. Często mają drażniący zapach i są szkodliwe dla skóry człowieka. Dlatego konieczne jest używanie rękawic ochronnych.