Spoglądanie nawet przez najpiękniejsze okna może przestać sprawiać przyjemność gdy są brudne. Zwłaszcza osoby mieszkające przy ruchliwych ulicach powinny często zdobywać się na ich mycie. Jakie są najskuteczniejsze sposoby na mycie okien? Czy musisz mieć specjalistyczny sprzęt do ich polerowania? Sprawdź najlepsze sposoby!
Jak myć okna bez smug – pora dnia i roku
Chyba każdy chciałby wiedzieć, jak myć okna bez smug. Podstawą jest wybór właściwych metod, detergentów, narzędzi i przede wszystkim czasu. Tak, to nie pomyłka. Aby uzyskać odpowiedni rezultat, trzeba zabrać się do pracy najlepiej rano lub późnym popołudniem. Dlaczego akurat wtedy? Bo chłodniejsze szyby nie będą powodowały odparowywania wody. Dzięki temu równomiernie uda ci się je umyć i nie pozostawić na nich niewytartego detergentu. Mycie okien w pełnym słońcu to w zasadzie pierwszy krok do uzyskania przykrych smug.
Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/okna-pvc/
Domowe sposoby na mycie okien
Jak nasze babcie myły okna w domach skoro nie miały dostępu do mikrofibry czy profesjonalnych preparatów? To bardzo proste – przygotowywały domowy płyn do szyb i posługiwały się czarno-białymi gazetami i pieluchami tetrowymi. Zaczynając od tego amatorskiego „detergentu” – składał się on z wody i octu w proporcji 1 litr wody na 40 ml octu. Nie musisz się obawiać, że taka mieszanka spowoduje powstanie nieprzyjemnej woni w domu – ocet ma szybką tendencję do wietrzenia i zapach po chwili zniknie.
A jak myć okna starym sposobem i w pełni je „wypucować”? Najlepiej posłużyć się do tego czystą pieluchą tetrową lub czarno-białą gazetą. W pierwszym przypadku pamiętaj, by pielucha nie była sfatygowana, bo w przeciwnym wypadku będzie zostawiała drobne pyłki na powierzchni szkła. Gazetę należy złożyć tak, by nie rysowała szyby. Tusz drukarski świetnie radzi sobie ze smugami, ale ostre krawędzie gazety mogą rysować przeszklenia. Jeśli starsze metody cię nie interesują, to sprawdź czym myć okna obecnie.
Mycie okien bez smug a nowoczesne metody
Jak myć okna, żeby nie było smug? Nie musisz sięgać po preparaty profesjonalne jeśli tylko masz w domu płyn do naczyń. Z jednej strony świetnie radzi sobie z zabrudzeniami, również tymi pozostawionymi przez ptaki. Z drugiej natomiast pozostawia na powierzchni szyby delikatny film, który zapobiega utrzymywaniu się na nich kurzu i pyłków. Jeśli chcesz wybrać domowy płyn do mycia okien, warto na początek wypróbować właśnie środki do mycia naczyń.
Zerknijmy na jeszcze jeden detergent obecny w domach, który może przydać się do mycia okien. To płyn nabłyszczający do zmywarki. Miesza się go z wodą w proporcji jednej szklanki do 3 litrów wody. Płyn nabłyszczający do zmywarek rewelacyjnie radzi sobie z zabrudzeniami na oknach (nie tylko na szybach) i nie pozostawia smug. Jeśli nie chcesz sięgać po specjalistyczne preparaty czyszczące dedykowane szybom, powyższe propozycje pozwolą ci na uzyskanie naprawdę bardzo dobrych rezultatów. Jednak same detergenty to nie wszystko. Co jeszcze musisz wiedzieć o myciu okien?
Czym myć okna, żeby nie było smug?
Bardzo ważne w tym, czym myć okna, żeby nie było smug, jest wybór narzędzi. Wodę z detergentem warto nanosić miękką ściereczką z mikrofibry, aby nie porysować powierzchni. Jest wiele szkół na temat pozbywania się zabrudzeń – niektórzy stosują gąbki kąpielowe, inni gąbki do mycia naczyń, a jeszcze inni ściągaczki. Wybierając pierwsze metody, warto stosować miękką stronę gąbeczek. Jeśli jesteś zwolennikiem ściągaczek gumowych, ważne jest ich dobre dociskanie do szyby, aby nie pozostawić smug.
Poza tym mycie okien bez smug wymaga ich wypolerowania. Dostępnych jest wiele materiałów idealnych do polerowania. Pierwszy z nich to rajstopy, których panie używają na co dzień. Jeśli nie masz zniszczonej pary, postaw na delikatne i suche ściereczki z mikrofibry. Inni wykorzystują z powodzeniem bawełniane ubranka dziecięce lub podkoszulki. W tkaninach tego typu najważniejsze jest właściwe złożenie jej na warstwy. Absolutnie nie mnij jej w kulkę, bo w ten sposób pozostawisz na szybach drobne ryski.
Czym myć okna – podsumowanie
Jak widać, rodzaj detergentu i sposób polerowania mają kluczowe znaczenie dla uzyskania nieskazitelnie czystych szyb. Pamiętaj o jeszcze jeden ważnej zasadzie – nie spiesz się. Szyby nie lubią być myte bezładnie.