Ogrodzenia panelowe to obecnie najnowocześniejszy sposób na ogrodzenie własnej posiadłości i cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to z wielu jego zalet, przede wszystkim są estetyczne i można dopasować je do każdej aranżacji posesji i jej otoczenia. Nie bez znaczenia jest także niższy koszt ogrodzenia panelowego w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Trzecim elementem mającym wpływ na popularność ogrodzeń panelowych jest ich łatwy montaż. Można zrobić to samodzielnie, a jak to wykonać, dowiesz się z dalszej części artykułu.
Czym jest ogrodzenie panelowe
Panele ogrodzeniowe to gotowe elementy prefabrykowane dostępne w kilku standardowych wymiarach, ale można zamówić je także indywidualnie w dowolnych wymiarach. Panel ogrodzeniowy to pojedyncze przęsło, które montowane jest do słupków za pomocą odpowiednich śrub.
Przęsła ogrodzeniowe mogą być wykonane z różnych materiałów, ich wybór jest kwestią indywidualną, w dużej mierze zależy od gustu i charakteru posesji.
Rodzaje paneli ogrodzeniowych
Panele ogrodzeniowe mogą być wykonane z różnych materiałów, ale zasada montażu ogrodzenia jest zawsze taka sama. Wybór rodzaju panelu ogrodzeniowego ma znaczenie na jego wygląd oraz zasady jego konserwacji. Do najpopularniejszych rodzajów paneli należą:
- Panele stalowe – wykonane są z drutu lub kształtowników, ich wzornictwo jest niezwykle bogate. Wszystkie elementy zabezpieczone są preparatami antykorozyjnymi. Malowanie proszkowe stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Można malować je na dowolny kolor.
- Panele drewniane – zdecydowanie są bardziej estetyczne i eleganckie, ale wymagają okresowych zabiegów konserwujący, przede wszystkim impregnacji i malowania.
- Panele betonowe – bardzo trwałe, ale również bardzo ciężkie wizualnie, bardzo dobrze komponują się w towarzystwie paneli drewnianych.
Montaż ogrodzeń panelowych – najważniejsze etapy
Stawianie ogrodzenia panelowego nie należy do trudnych prac, ale pod warunkiem, że wszystko zostanie odpowiednio zaplanowane. Pozwoli to na uniknięcie chaosu, niepotrzebnych kosztów i znacznie skróci czas wykonania wszystkich prac. Pierwszy etap ma charakter przygotowawczy, drugi to już właściwy montaż ogrodzenia.
Przygotowanie terenu
Przed przystąpieniem do budowy ogrodzenia panelowego trzeba najpierw odpowiednio przygotować teren. Prace należy zacząć od usunięcia wszelkiego rodzaju kamieni, gruzu oraz gałęzi, które będą utrudniały montaż ogrodzeń. W następnej kolejności należy wyrównać niewielkie nierówności, np. kretowiska, małe dołki.
Dopiero teraz można dokonać wytyczenia linii ogrodzenia i dokonać pomiarów. Najlepiej w tym celu wykorzystać sznurek i paliki. Te ostatnie będą oznaczać miejsce przeznaczone na słupki narożne. Dopiero po wykonaniu pomiarów można policzyć potrzebną ilość paneli oraz słupków. Oczywiście trzeba uwzględnić szerokość słupka i dystanse spowodowane śrubami mocującymi, średnio należy doliczyć ok. 8 cm.
Standardowa długość paneli ogrodzeniowych wynosi 2,5 m, rzadko zdarza się , by pełne przęsła idealnie wpasowały się w długość ogrodzenia. Rozwiązaniem może być wybranie krótszych paneli lub ich przycinanie. W tym ostatnim przypadku lepiej jest przyciąć kilka ostatnich paneli po kilka centymetrów, niż radykalnie skrócić długość ostatniego. Wizualnie będzie wyglądało to znacznie lepiej.
Montaż ogrodzeń panelowych
Kiedy miejsca na słupki narożne, pośrednie oraz bramę wjazdową są już wytyczone, panele i wszystkie potrzebne akcesoria zostały wytyczone, można rozpocząć montaż ogrodzenia.
Należy rozpocząć od wykopania dołków pod betonowe stopy, w których będą osadzone słupki. Stopy można wykonać samodzielnie z suchego betonu lub wykorzystać gotowe prefabrykaty. Słupek musi być centralnie osadzony, należy bardzo dokładnie go wypoziomować, na korekty nie będzie już miejsca.
Jeżeli ogrodzenie stawiane jest bez podmurówki, prace są znacznie prostsze i zajmują mniej czasu. Do usadowionych słupków wystarczy zamocować poszczególne przęsła ogrodzenia za pomocą specjalnych śrub oraz obejm. Firmy produkujące ogrodzenia z gotowych elementów najczęściej oferują gotowe zestawy do montażu ogrodzeń, które obejmują panel, śruby i obejmy. Taki zestaw jest znacznie tańszy, ale przede wszystkim uwzględnia wszystkie niezbędne elementy.
Z podmurówką czy bez?
To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą wykonać montaż ogrodzenia z siatki. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, które trzeba rozważyć indywidualnie.
Montaż ogrodzenia panelowego z siatki bez podmurówki jest zdecydowanie tańszy, szybszy i łatwiejszy w wykonaniu. Niestety wadą tego rozwiązania jest brak dostatecznego zabezpieczenia posesji przed podkopami terenu dokonywanymi przez zwierzęta.
Luka między ziemią a ogrodzeniem to doskonałe miejsce na podkopy dzikich zwierząt, przede wszystkim lisów, kun, które mogą czynić szkody w kurnikach lub klatkach z królikami.
Ogrodzenie bez podmurówki to także wielka pokusa dla domowych psów. Puszczone luzem na ogrodzie bardzo szybko znajdą sobie zajęcie. Oczywiście ulubionym będą wykopy pod ogrodzeniem, które umożliwią wydostanie się na zewnątrz.
Ogrodzenia z siatki bez podmurówki najczęściej mają charakter tymczasowy, najczęściej to tylko kwestia czasu, by właściciel zdecydował się na jej wykonanie .
Montaż ogrodzeń z podmurówką jest bardziej skomplikowany. Przed zamontowaniem poszczególnych elementów trzeba wykonać podmurówkę o określonej wysokości. Można wykonywać ją samodzielnie lejąc beton w wykopane wcześniej otwory lub skorzystać z gotowych prefabrykatów betonowych. Ich montaż jest zdecydowanie łatwiejszy, nawet na nierównym terenie.
Przy montażu ogrodzeń wykonanych z wielu elementów szczególną uwagę należy zwrócić na jakość wykonanych usług. Wysokość ogrodzenia powinna być jednakowa na całej długości ogrodzenia, nawet na terenie o dużym spadku (ogrodzenie schodkowe). W przypadku montażu ogrodzeń schodkowych różnice w terenie należy podmurówkę odpowiednio dopasowywać do jego spadku.