Wybór łóżka, podobnie jak innych mebli do domu, to zazwyczaj przyjemne zadanie, jednak ilość dostępnych obecnie na rynku opcji może niekiedy przyprawić o ból głowy i utrudnić decyzję. Jednym z nieprzemijających materiałów, które od wieków cieszą się niesłabnącym powodzeniem jest… drewno. Trwałe, solidne, łatwo dostępne, naturalne… Jego zalety można wymieniać bardzo długo. Łóżko drewniane, dębowe do sypialni to wybór uniwersalny i ponadczasowy. Dlaczego warto się na nie zdecydować?
O atutach takiego mebla decyduje jego forma i – przede wszystkim – materiał, z którego jest on wykonany. Aby zrozumieć, dlaczego akurat łóżka dębowe są tak godne uwagi, warto przyjrzeć się bliżej temu gatunkowi drewna…
Charakterystyka dębiny
Nieprzypadkowo w naszej strefie klimatycznej to właśnie dąb europejski jest wybierany do tworzenia mocno eksploatowanych powierzchni i mebli: podłóg, stołów czy łóżek. Drewno dębowe charakteryzuje się bowiem dużą gęstością (w stanie suchym to około 700 kg/m3) oraz twardością (3,7 w skali Brinella; dla porównania – miękka sosna to jedynie 1,6), a poza tym posiada ono szereg cech czyniących z niego świetny materiał meblarski. Oto kilka z nich…
- Łatwość w obróbce mechanicznej – zarówno ręcznej jak i w maszynowej. Drewno dębowe poddaje się stosunkowo łatwo obróbce poprzez skrawanie, gięcie i toczenie. Ze względu na swoją twardość, przed łączeniem śrubami czy gwoździami drewno dębowe należy wcześniej nawiercać (bo łatwo pęka).
- Podatne na barwienie – barwa drewna dębowego waha się od żółtobrązowej po brązową i charakteryzuje się dużą zmiennością odcieni. Czarny dąb ma na przykład kolor ciemnobrunatny aż do czarnego. Nie jest on jednak wynikiem naturalnego zabarwienia drewna, a skutkiem długotrwałego zanurzenia w wodzie, bagnach czy torfowiskach. Naturalną barwę drewna dębowego można podkreślić, nadając jej głębszy odcień lub rozjaśniając. Można również pokusić się o zupełnie inny kolor. Meble dębowe (łóżka i inne drewniane elementy) bardzo dobrze reagują na barwienie.
- Łatwa obróbka powierzchniowa dębu – oprócz malowania, dębowe powierzchnie łatwo można zmatowić (to czynność niezbędna przed każdym malowaniem czy lakierowaniem). Jedyną wadą w tym zakresie może być trudność w polerowaniu dębu. Zdecydowanie łatwiej go polakierować, nadając mu w ten sposób pożądany połysk.
- Dobre sklejanie – meble z drewna klejonego wykazują mniejsze odkształcanie niż drewno lite, więc technologia ta jest chętnie wykorzystywana przed producentów mebli. Dębina zawiera dużo garbników, więc niektóre rodzaje kleju mogą spowodować powstanie nieestetycznych plam i przebarwień.
#1 Łóżko dębowe odnajduje się w każdym stylu
Drewno ma to do siebie, że występuje w bardzo wielu odmianach kolorystycznych. Ogólnie meble drewniane uspokajają przestrzeń (chyba, że wybierzemy akurat te wykonane z ekstrawaganckich kolorystycznie gatunków, jak na przykład drewno zebrano) i potrafią wpasować się w rozmaite style. Łóżko dębowe może stanowić główny element rustykalnej sypialni, ale również grać pierwsze skrzypce we wnętrzu nowoczesnym czy typowo industrialnym. Wiele zależy tutaj od jego formy i pozostałych elementów wystroju.
Sprawdź łóżka dębowe oferowane w naszym sklepie: https://futon.pl/oferta/lozka-drewniane/drewniane-lozka-debowe
#2 Łóżko dębowe do sypialni – jakość i trwałość na lata
To jeden z głwnych argumentów, który może skłonić do zakupu dębowego łóżka do sypialni. Dąb, jako drewno twarde i ciężkie, słynie ze swojej solidności i trwałości, czego nie można powiedzieć o wielu innych, popularnych gatunkach drewna. Z czasem jego barwa zmienia się, nieco ciemniejąc, i nabiera szlachetnego rysu. Kupując łóżko dębowe, warto postawić na klasykę i ponadczasowe formy. Łóżko to mebel, którego nie lubimy często wymieniać. Dobrze wykonane łóżko dębowe nie rozchwieje się, nie popęka ani nie wypaczy. Będzie wygodnym meblem i inwestycją na wiele lat.
#3 Łóżko dębowe i przytulny urok drewna w domu
Drewno, jako materiał naturalny, od zawsze wprowadza do wnętrz ciepłą, przytulną atmosferę – tym bardziej lubianą i pożądaną w sypialni. Dębowe, drewniane łóżko, dzięki swojej ciepłej, naturalnej barwie i charakterystycznemu usłojeniu drewna, tworzy naturalną aurę sprzyjającą wypoczynkowi. Doskonale współgra ze wszystkimi naturalnymi „barwami ziemi” lub stanowi cieplejszy akcent w pomieszczeniach o chłodnej kolorystyce.
#4 Drewniane łóżka to zdrowy klimat w sypialni
Zdrowy, relaksujący sen to wypadkowa wielu czynników. Jednym z nich jest wygodne, solidne łóżko dębowe, dające doskonałą podstawę dla dobrze dobranego materaca, o odpowiedniej twardości wraz ze stelażem. Drewniany materiał łóżka jest łatwy w pielęgnacji i przyjazny dla alergików – wykazuje właściwości antystatyczne (nie przyciąga kurzu). Wystarczy co jakiś czas przetrzeć jego powierzchnię zwilżoną lub suchą ściereczką.
#5 Meble dębowe można odsprzedać
Co prawda, kupując wyposażenie naszej sypialni, nie robimy tego z myślą o późniejszej sprzedaży mebli, ale warto mieć na uwadze, że szlachetne gatunki drewna znacznie wolniej tracą na jakości i wyglądzie niż pozostałe. Niekiedy nawet z czasem zyskują głębię barw i szlachetną patynę. Klasyczne meble i łóżka dębowe, nawet po latach użytkowania, z pewnością znajdą zainteresowanych nimi nabywców.
Kupując łóżko do sypialni – dębowe, warto zwrócić uwagę na jego barwę, usłojenie i rysunek drewna – pod względem estetycznym. Praktycznym aspektem modelu jest schowek na pościel i zagłówek, który może być wykonany z drewna lub tapicerowany. Podczas zakupu kierujmy się jednak przede wszystkim naszymi upodobaniami i możliwościami, jakie daje przestrzeń sypialni. Dobrze wykonane łóżko dębowe, w ponadczasowej stylistyce, z pewnością znajdzie wielu zwolenników i będzie wyborem na wiele sezonów.