Sięgając po kredyt hipoteczny, możesz pozyskać środki nie tylko na kupno czy remont nieruchomości mieszkalnej, ale także na zakup działki budowlanej. W artykule wyjaśnimy, co warto sprawdzić przed złożeniem wniosku kredytowego. Podpowiemy także, jak banki oceniają zdolność kredytową i czy da się ją poprawić.
Kredyt hipoteczny to zabezpieczony hipoteką kredyt długoterminowy przeznaczony na konkretny cel. Może być to np. kupno mieszkania, remont domu czy zakup działki budowlanej.
Kredyt na zakup działki budowlanej — co musisz wiedzieć, zanim złożysz wniosek?
Chcesz wciąż kredyt na działkę budowlaną?
- Kredyt hipoteczny pozwoli Ci pozyskać środki na zakup konkretnej działki budowlanej. Zanim złożysz wniosek kredytowy, musisz znaleźć wymarzoną nieruchomość i zweryfikować jej stan prawny.
- W zależności od banku, Twojej zdolności kredytowej i wartości nieruchomości w ramach kredytu hipotecznego możesz pozyskać od kilkudziesięciu tysięcy aż do kilku milinów złotych.
- Okres spłaty finansowania wynosi od kilku do nawet 30 – 35 lat. Im dłuższym, tym niższa rata kredytu hipotecznego (lecz wyższy całkowity koszt kredytu). Wybierając liczbę rat, koniecznie o tym pamiętaj.
- Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego to już przeszłość. Aby pożyczyć pieniądze, będziesz potrzebował kapitału stanowiącego — w zależności od instytucji finansowej — co najmniej 10 lub 20% wartości nieruchomości.
- Zabezpieczeniem spłaty kredytu hipotecznego jest ustanowiona na nieruchomości hipoteka — ograniczone prawo rzeczowe, które pozwala bankowi dochodzić swoich roszczeń przed innymi wierzycielami. Jeśli nie będziesz spłacał rat w terminie, kredytodawca będzie miał prawo przejąć i spieniężyć nieruchomość. Dzięki takiej konstrukcji może on maksymalnie obniżyć oprocentowanie kredytu hipotecznego, czyniąc finansowanie bardziej dostępnym i tańszym.
- Chcesz się upewnić, że spłata kredytu nie obciąży nadmiernie Twojego portfela? Skorzystaj z internetowego kalkulatora i dowiedz się, ile wyniesie miesięczna rata finansowania. Kalkulacja kredytu hipotecznego pozwoli Ci podjąć odpowiedzialną decyzję i znacząco zminimalizować ryzyko konsekwencji wynikającej z nieterminowych płatności.
Kredyt na zakup działki a zdolność kredytowa
Niezbędnym warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie wymaganej przez kredytodawcę zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami we wskazanych w harmonogramie spłaty terminach. Często określa się ją także mianem najwyżej kwoty, jaką przy zarobkach i wydatkach konkretnego kredytobiorcy pożyczy bank. Im wyższa zdolność kredytowa, tym więcej pieniędzy pożyczy Ci bank.
Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową?
Najważniejsze czynniki, które wpływają na zdolność kredytową, to:
- wiek kredytobiorcy;
- rodzaj kredytu;
- kwota kredytu i okres spłaty;
- wysokość i źródło dochodów;
- liczba osób na utrzymaniu;
- kwoty rat aktualnie spłacanych kredytów i pożyczek;
- wysokość kosztów związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego;
- limity na kartach kredytowych i w liniach debetowych;
- historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej.
Jak poprawić swoją zdolność kredytową przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny?
Chcesz zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję banku?
- Pracujesz na podstawie umowy cywilnoprawnej lub umowy o pracę na czas określony? Decyzja o sięgnięciu po kredyt to świetny moment, aby poprosić przełożonego o umowę o pracę na czas nieokreślony. W oczach instytucji finansowych jest to najbardziej stabilne – i co za tym idzie: najbardziej pożądane źródło dochodu.
- Masz karty kredytowe, których nie używasz? Nie wszyscy wiedzą, że wyliczając zdolność kredytową, banki traktują je jako aktywne kredyty, nawet jeśli limity na kartach pozostają nienaruszone. Aby zwiększyć swoje szanse na kredyt, zrezygnuj z kart i linii debetowych w rachunkach osobistych.
- Zadbaj o terminową spłatą rat kredytów i pożyczek. Każde opóźnienie w spłacie raty pogarsza Twoją historię kredytową w BIK-u, zmniejszając szanse na pozyskanie finansowania.
Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, pracę nad poprawą swojej zdolności kredytowej zacznij co najmniej 3 do 6 miesięcy przed planowanym złożeniem wniosku o kredyt.
artykuł partnera