Wynajęcie lub kupno mieszkania może być jedną z ważniejszych decyzji życiowych. Jej podjęcie nie dla każdego jest sprawą łatwą, szczególnie gdy wahamy się, które rozwiązanie będzie dla nas lepsze – najem czy posiadanie mieszkania na własność. Przyjrzyjmy się zatem wadom i zaletom obu opcji.
Zakup mieszkania – zalety i wady
Kupno mieszkania wiąże się z wieloma zaletami. Cztery kąty na własność mogą nam dać poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa – wreszcie możemy zamieszkać gdzieś na stałe, u siebie i na dłużej. Do tego dochodzi możliwość dowolnego umeblowania powierzchni, bez pytania właściciela o zgodę. To my decydujemy, w jakim stylu chcemy urządzić swoje lokum.
Mieszkanie własnościowe to także inwestycja. Wraz z upływem lat lokal może zyskać na wartości. Jeśli więc zajdzie konieczność sprzedaży – istnieje prawdopodobieństwo, że sprzedawca na tym zyska. Nieruchomość można również wynająć, co przynosi stały, pasywny dochód. Zdarza się także, że mieszkanie służy przez długie lata nie tylko kupującemu. Przykładowo, rodzice kupują mieszkania dzieciom, aby ułatwić im rozpoczęcie dorosłego życia na własną rękę.
Oczywiście – kupno nieruchomości wiąże się z dużym nakładem finansowym, który należy ponieść. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią ilością gotówki – warto sprawdzić, czy uda nam się wziąć kredyt hipoteczny. Jednak spłata rat to nie wszystko. Jeżeli kupujemy mieszkanie w stanie deweloperskim, musimy jeszcze uwzględnić czekające na nas wydatki związane z wykończeniem i umeblowaniem lokum. Dla kogo zatem zakup mieszkania jest dobrym rozwiązaniem?
Na pewno dla osób ze stabilną sytuacją finansową, które mogą je kupić samodzielnie lub dla których comiesięczna spłata kredytu nie będzie problemem. Jeżeli spełniamy ten warunek, możemy wziąć pod uwagę także inne kryteria. Mieszkanie na własność to zabezpieczenie na przyszłość. Jest opcją dla tych, którzy pragną stabilizacji, są zmęczeni częstymi przeprowadzkami lub w wynajmowanym mieszkaniu nie czują się swobodnie, jak u siebie. Może być to również rozwiązanie dla tych, którzy zakładają rodzinę i w związku z tym z jednym miejscem chcą związać swoją przyszłość na dłużej.
Wynajem mieszkania – zalety i wady
Dlaczego warto zdecydować się na wynajęcie mieszkania? Przede wszystkim ze względu na to, że bez większych problemów można zmienić je na inne. Taka elastyczność to dobra opcja dla osób, które na przykład zaczęły pracę w nowym miejscu (np. mieście lub dzielnicy) i jeszcze nie wiedzą, czy w nim pozostaną. Wyprowadzka z wynajmowanego mieszkania nie powinna rodzić większych problemów – zwykle wystarczy wypowiedzieć umowę najmu, zachowując oczywiście ustalony okres wypowiedzenia i inne jej zapisy, np. zwrot kaucji. To duże ułatwienie, jeśli chcemy rozpocząć życie czy pracę w nowym miejscu.
Brak tego rodzaju zobowiązań to nie wszystko. W przypadku wynajmu mieszkania, nie musimy wykazywać zdolności kredytowej. Obowiązuje nas umowa z właścicielem lokalu, a jedyne o czym musimy pamiętać, to terminowe opłacanie należności za wynajem.
Zdarza się, że właściciel nieruchomości daje lokatorom dużo swobody i pozwala na zmiany w mieszkaniu – drobne remonty, zmiany aranżacji itd. Nie zawsze jednak ta relacja układa się dobrze. I tutaj przechodzimy już do minusów. Najemca jest poniekąd zależny od wynajmującego. Ten może zatem nawet niespodziewanie wręczyć lokatorom wypowiedzenie, co zmusza ich do poszukiwania nowego lokum. Właściciel może także nie wyrazić zgody na wprowadzanie zmian wizualnych w mieszkaniu albo posiadanie zwierząt.
Na niekorzyść wynajmowania mieszkania wpływa również fakt, że płacą oni za coś, czego nie posiadają na własność.
Komu więc opłaci się wynajem nieruchomości? Na pewno osobom młodym– studentom, osób wchodzących na rynek pracy, a także podróżników, którzy nie zagrzewają miejsca na stałe w jednej lokalizacji. To dobry wybór również dla tych, których zwyczajnie nie stać na kupno mieszkania.
Wynajem czy zakup – podsumowanie
Co więc jest lepszym wyborem – wynajem czy kupno mieszkania? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko to zależy od naszej sytuacji finansowej i życiowej, od planów, potrzeb i wymagań. Każde rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady. Dla osób, które poszukują czegoś na stałe, dysponują odpowiednimi środkami pieniężnymi bądź są już zmęczeni przeprowadzkami – dobrym posunięciem jest rozważenie opcji kupna nieruchomości. Rynek deweloperski cały czas się rozwija, więc istnieje sporo możliwości do znalezienia swojego wymarzonego lokum.
Chcesz osiedlić się na Dolnym Śląsku? Sprawdź nowe inwestycje mieszkaniowe we Wrocławiu dopasowane do potrzeb i wymagań każdego klienta.