Decyzja o kupnie własnego domu nie należy do najłatwiejszych, którą podejmuje się w kilka chwil. Każdy z nas, niezależnie od sytuacji finansowej, zdaje sobie świetnie sprawę, że wymaga to dużych nakładów, dlatego zakup musi być bardzo przemyślany. W znacznej większości przypadków jest to inwestycja na lata, nie na chwilę. Z tego powodu, prawidłowe określenie wymagań i oczekiwań zdają się być kluczowymi czynnikami. Analiza każdej oferty pod kątem konkretnych kryteriów zagwarantuje nam trafność podjętej decyzji i znalezienie miejsca, które będzie dla nas idealne. W związku z nieustannie rozwijającym się rynkiem nieruchomości, otrzymujemy szeroki wachlarz zróżnicowanych ofert, a zdecydowanie się na jedną wcale nie jest takie proste. W tym celu coraz więcej osób stawia na biuro nieruchomości, które dzięki doświadczeniu jest w stanie znaleźć dom czy mieszkanie dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Pierwszym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać dotyczy tego czy chcemy dokonać zakupu na rynku pierwotnym czy wtórnym. Bardzo częstym wyborem są stare domy, które jeszcze parę lat temu były wielkim hitem. Kupowano je zarówno z myślą o zamieszkaniu w nich, jak i w celu odsprzedaży po wcześniej wykonanym remoncie. Czy w dalszym ciągu jest to opłacalne?
Nowy vs stary dom
Świat prężnie się rozwija i to samo możemy powiedzieć o rynku nieruchomości. Nowoczesne budownictwo przyciąga wielu potencjalnych kupców. Estetyka, trendy czy funkcjonalne rozwiązania to tylko niektóre z czynników decydujących o atrakcyjności takich ofert. Co więcej, najczęściej wymagają one jedynie urządzenia wnętrz według naszych potrzeb i gustu, co oznacza, że bardzo szybko możemy tam zamieszkać. Jednak warto nieco bliżej przyjrzeć się starym domom, które oferowane są na rynku wtórnym. Po pierwsze, są one zdecydowanie tańsze od tych, które dopiero niedawno zostały oddane do użytku. Po drugie, z uwagi na to, że były budowane dawno, ich lokalizacja może okazać się o wiele bardziej atrakcyjna. Mowa tu zarówno o domach w centrach miast, jak i na przedmieściach. Są to miejsca, których nie znajdziemy u deweloperów, ponieważ nie ma tam już wolnych działek. W większości przypadków nie trafimy także na domy, które są ustawione tak gęsto, że próżno szukać prywatności. W starym budownictwie bez dwóch zdań możemy liczyć na większą i komfortową przestrzeń.
Znalezienie odpowiedniej nieruchomości
W celu znalezienia nieruchomości, która nas zadowoli jest szczegółowe określenie naszych wymagań. Oprócz tego, warto zdać się na biuro nieruchomości, które będzie w stanie dopasować do nich konkretny dom. Na takiej liście powinny znaleźć się informacje dotyczące między innymi oczekiwanego metrażu, liczby pokoi czy dzielnicy. Co więcej, warto zastanowić się nad ekspozycją, bliskością szkół czy komunikacją miejską. W przypadku starych domów, należy wziąć pod uwagę również stan danej nieruchomości. Jeżeli nie uwzględnimy tego w naszych wymaganiach może okazać się, że remont okaże się zbyt kosztowny bądź czasochłonny. Pomimo tego, że kupimy dom w bardzo atrakcyjnej cenie, finalnie wyjdziemy na tym stratni, ponieważ doprowadzenie go do stanu użyteczności pochłonie mnóstwo pieniędzy.
Czy to opłacalne?
Odpowiedź na to pytanie nie jest niestety jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy. Od czego? W głównej mierze od remontu i jego kosztu, który zadecyduje o opłacalności. W niektórych przypadkach może okazać się, że zakup działki i postawienie na niej domu od zera czy też zakup domu oferowanego przez dewelopera okażą się bardziej korzystne. W celu uniknięcia jakichkolwiek niedomówień, już na samym początku należy zaznaczyć na czym najbardziej nam zależy i jakie są nasze możliwości finansowe. Ze szczegółowymi informacjami, biuro nieruchomości będzie w stanie szybciej znaleźć dla nas idealny dom. Kluczowy będzie także czas, w jakim chcemy się wprowadzić, ponieważ remont, oprócz pieniędzy, może pochłonąć również i jego sporą część. Z uwagi na to wszystko, do każdej oferty sprzedaży starego domu należy podejść indywidualnie.