Problem bywa dość wstydliwy, ale trudno go ukryć. Co zrobić, gdy czuć szambo w domu, nieprzyjemny zapach z umywalki, smród z rur w łazience czy śmierdzi z prysznica? Jak twierdzi klasyk, nawet francuskie perfumy nie dają wtedy rady. Nie zważając na protesty estetów, dziś radzimy, co wsypać do szamba, żeby nie śmierdziało i czy ten przykry zapach może być szkodliwy dla domowników. Podobno od smrodu jeszcze nikt nie umarł, jednak lepiej nie kusić losu.
Dlaczego w domu czuć zapach szamba? Powody mogą być różne. Niewłaściwa eksploatacja i zbyt rzadkie sprawdzanie stanu zbiornika to jedne z wielu możliwości. Długoletnie użytkowanie może prowadzić do powstawania pęknięć i nieszczelności. Przyczyną może być również stosowanie niewłaściwych środków czystości oraz spłukiwanie w toalecie niedopałków papierosów, patyczków do uszu czy pieluch oraz wlewanie farb i olejów. Czuć szambo w domu także wówczas, gdy zbiornik zapełni się przedwcześnie lub nie zostanie opróżniony na czas.
Jak zlikwidować zapach szamba w domu?
Aby skutecznie usunąć zapach szamba z domu, należy na wstępie zlokalizować źródło zapachu, co może oznaczać konieczność wymiany szamba lub jego naprawę. Powinniśmy wywietrzyć pomieszczenia, gdzie występuje zapach, otwierając okna i drzwi, aby zapewnić wymianę powietrza. Specjaliści radzą, aby wyczyścić wszystkie powierzchnie narażone na zapach przy pomocy środków czyszczących, które są skuteczne w usuwaniu zapachów.
Na posesji należy zainstalować system wentylacji, który zapobiegnie gromadzeniu się nieprzyjemnych zapachów oraz będzie wymieniał powietrze w pomieszczeniach, a także zainstalować filtry i odświeżacze, które usuwają zanieczyszczenia i zapachy z powietrza. Dodatkowo można zastosować specjalne preparaty do neutralizacji zapachów, które są dostępne w sklepach. Nade wszystko jednak należy zadbać o regularne czyszczenie szamba.
Co wsypać do szamba żeby nie śmierdziało?
Najskuteczniejszymi środkami do usuwania zapachu szamba z domu są produkty chemiczne w postaci żeli, sprayów, pianek i granulatów. Neutralizator zapachów do szamba działa poprzez zastąpienie nieprzyjemnych zapachów przyjemnymi. Należy jednak pamiętać, że niektóre z tych produktów mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego rekomendowane jest użycie naturalnych środków dezynfekujących, w tym olejków eterycznych, soli, octu, sody oczyszczonej, kawy, świeżych ziół i sody kalcynowanej.
Aby zapobiec wydostawaniu brzydkiego zapachu z wentylacji, można użyć środków dezynfekujących przyspieszających rozkład związków organicznych. Biopreparaty na bakterie i grzyby są dostępne w sklepach z chemią gospodarczą. Wystarczy około 1-2 razy w miesiącu wsypać środek do toalety lub stosować naturalne metody dezynfekcji szamba, które obejmują stosowanie wody utlenionej, sody oczyszczonej, oleju z drzewa herbacianego, octu, soku z cytryny i wyciągu z nagietka.
Czy zapach szamba w domu jest szkodliwy?
W szambach betonowych gromadzą się gazy cięższe od powietrza: dwutlenek węgla, metan i siarkowodór. Zawartość każdego z nich w powietrzu jest bardzo niebezpieczna dla człowieka. Dwutlenek węgla wypiera tlen z układu oddechowego i kilka wdechów prowadzi do utraty świadomości. Natomiast metan powoduje znieczulenie ogólne organizmu, a siarkowodór w dużym stężeniu powoduje porażenie układu oddechowego, a w konsekwencji śmierć.
W Polsce odnotowano wiele przypadków zatrucia gazem z szamba. Oddychając zatrutym powietrzem, można stracić przytomność. Już samo pochylenie się nad zbiornikiem może doprowadzić do zatrucia. Gazy występujące w ściekach są nie tylko duszące i trujące, ale również wchłaniają się przez skórę człowieka, a to stwarza śmiertelne zagrożenie. W przypadku poważnych problemów z szambem lub awarii lepiej wezwać wyspecjalizowaną firmę i nie ryzykować własnego życia.
Brzydki zapach z kanalizacji
Ale zapach szamba w toalecie może mieć także banalny i łatwy do rozwiązania powód. Łazienka jest pomieszczeniem, które powinniśmy regularnie i właściwie sprzątać. Brodzik, umywalka, wanna oraz muszla klozetowa muszą być czyszczone nie tylko z zewnątrz. Należy pamiętać także o ich ukrytych częściach. W syfonie rozmnażają się bakterie, które do rozwoju potrzebują ciepłego i wilgotnego środowiska. Odpływy wypełnione ludzkim naskórkiem czy włosami są idealną pożywką dla grzybów i bakterii wytwarzających gazy, z których powstaje smród z szamba w domu.
Nieprzyjemny zapach z umywalki
Za to, że śmierdzi z prysznica lub umywalki w łazience mogą odpowiadać resztki kosmetyków, które sklejają się i osadzają na ściankach. Częstą przyczyną przykrego zapachu jest również wadliwa konstrukcja syfonu brodzika. Oprócz regularnego czyszczenia syfonu powinniśmy stosować profilaktycznie środki do udrożniania rur, które są dostępne w sklepach lub możemy przygotować je samodzielnie. Zabiegi należy powtarzać systematycznie, np. raz w miesiącu.
Smród z rur w łazience
Nieprzyjemny zapach z rur zlikwidujemy przy użyciu domowych sposobów. Niezbędny do tego celu roztwór możemy przygotować z octu i sody oczyszczonej albo soli kuchennej i sody oczyszczonej. Metody chemiczne polegają na użyciu środka zawierającego np. wodorotlenek sodu i aluminium. Są to produkty silnie żrące, dlatego czyszczenie może spowodować powstanie szkodliwych dla zdrowia oparów. Na wszelki wypadek warto dokładnie przewietrzyć pomieszczenie po zakończonej pracy.