Postawienie szamba na terenie nieruchomości może wymagać pozwolenia na budowę. W wielu wypadkach jednak procedura administracyjna jest dużo mniej skomplikowana i wystarczy jedynie zgłoszenie zbiornika. Wnioski dotyczące budowy bezodpływowych zbiorników na ścieki rozpatruje starosta. W przypadku miast na prawach powiatu, jednostką odpowiedzialną będzie prezydent miasta.
Zgodnie z Ustawą o prawie budowlanym z 7 lipca 1994 roku, jeśli decydujemy się na budowę zbiornika o pojemności nie większej niż 10 metrów sześciennych, dokonać musimy wyłącznie zgłoszenia. Szamba większe będą wymagały pozwolenia na budowę.
W przypadku zgłoszenia, urząd ma możliwość wyrażenia sprzeciwu. Może to zrobić w ciągu 30 dni od złożenia zgłoszenia. Co istotne jednak, nie musimy z budową szamba czekać na żadne oficjalne pismo, potwierdzenie zatwierdzenia zgłoszenia. Przyjęto, iż brak sprzeciwu oznacza zgodę.
Kiedy wymagana jest większa ilość formalności, a zatem pozwolenie na budowę? Wtedy, gdy chcemy postawić szambo o objętości od 10 metrów sześciennych do 50 metrów sześciennych. Ustawodawca ułatwił procedurę osobom, które budują nowy dom – w tym wypadku nie trzeba składać osobnego pisma, wystarczy wniosek o pozwolenie na budowę szamba umieścić we wniosku głównym o budowę. Niezależnie od tego, czy szambo jest częścią nowo powstającego projektu, czy też budujemy je na już w ramach istniejącej inwestycji, w piśmie umieścić należy krótki opis oraz dołączyć mapkę, na której rozrysowano planowane umiejscowienie zbiornika. Zaleca się też załączenie deklaracji szczelności szamba.
Co w przypadku szamb, których pojemność jest większa niż 50 metrów sześciennych? Dodatkowo wymagana jest również zgoda Państwowego Inspektora Sanitarnego.
Jakie dokumenty potrzebne będą do zgłoszenia szamba?
Do zgłoszenia szamba należy mieć przede wszystkim certyfikat PZH. Każdy zbiornik jeszcze przed opuszczeniem magazynów producenta powinien uzyskać taki dokument. Ponadto, wymagana jest aprobata ITB, poświadczająca legalną sprzedaż zbiornika. Co więcej, załączyć należy mapkę sytuacyjną, na której ołówkiem naniesiemy planowane miejsce postawienia szamba. Skąd otrzymać taką mapkę? Uzyskać można ją we właściwym Wydziale Geodezji. Szambo powinno na mapce znajdować się minimum 5 metrów od okien oraz przynajmniej 2 metry od granicy działki. Odległości te zweryfikuje geodeta podczas inwentaryzacji geodezyjnej. Do zgłoszenia załączyć należy jeszcze kartę katalogową zbiornika, z jego rysunkiem. Karta ta potwierdza jakiej wielkości szambo chcemy zamontować.
Więcej szczegółów na temat budowy zbiornika na ścieki dostępnych jest pod adresem https://abcszamba.pl/artykuly/dokumenty-do-gminy-do-zgloszenia-szamba. Tam nie tylko przeczytamy o procedurze zgłoszenia, ale również pobierzemy dokumenty, które wymagane są do dokonania zgłoszenia.
Proszę pamiętać jeśli szukacie dobrego i taniego szamba a raczej zbiornika na szambo – zapraszamy do odwiedzenia strony firmowej ABC Szamba Betonowe z Radomia. Firma ta działa w całej Polsce, posiada kilka placy produkcyjnych. Place zlokalizowane są między innymi w Gorzowie, Łodzi, i okolica Książa Wielkopolskiego.