Domofon to urządzenie, które przydaje się w każdym domu, mieszkaniu lub firmie. Nie tylko zwiększa komfort domowników i ułatwia im otwieranie drzwi gościom, ale też wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Ważne jest jednak wybranie takiego domofonu, który będzie miał wszystkie niezbędne funkcje.
Przykładem może być podgląd wideo, który umożliwi zobaczenie osoby stojącej przy drzwiach lub otworzenie drzwi tagiem RFID.
Czym jest domofon?
Standardowe domofony to urządzenia elektroniczne o prostej budowie, które pozwalają użytkownikom komunikować się głosowo. Zaletą domofonów jest brak konieczności korzystania z centrali. Wystarczy zamontować jedno urządzenie przy bramie, a drugie wewnątrz domu lub mieszkania. Oczywiście, na przestrzeni lat producenci domofonów wprowadzili wiele nowych funkcji. O ile więc początkowo domofony służyły przede wszystkim zdalnemu otwieraniu drzwi, to obecnie można je wykorzystać również do zobaczenia drugiej osoby. W przypadku standardowego modelu, w którym wykorzystano wzmacniacz elektroakustyczny, na kompletny zestaw składają się następujące elementy: kaseta bramowa (może być typu cyfrowego lub analogowego), przynajmniej jeden unifon instalacji domofonowej, specjalny moduł elektroniczny wraz z zasilaczem oraz elektrozaczep montowany w bramie lub furtce, który będzie można otwierać przy pomocy przycisku znajdującego się w domofonie.
Rodzaje domofonów?
Chociaż wystarczy skorzystać z nazwy domofon, aby każdy użytkownik wiedział, o jakie urządzenie chodzi, w sprzedaży można znaleźć kilka różnych rodzajów tych rozwiązań. Są to między innymi urządzenia analogowe, domofony cyfrowe oraz rozbudowane modele wyposażone w specjalne kamery i wyświetlacze. Warto zapoznać się z aktualną ofertą domofonów i poznać występujące pomiędzy nimi różnice, aby zyskać pewność, że wybrało się najlepsze urządzenie. Wśród urządzeń, które można obecnie znaleźć w sklepach, dostępne są między innymi:
- Domofony analogowe – proste, ale jednocześnie funkcjonalne rozwiązanie. W zależności od wybranego modelu wykorzystują nawet do sześciu żył. Żyły odpowiadają między innymi za przekazywanie sygnału pomiędzy mikrofonem znajdującym się po jednej stronie do głośnika z drugiej (oraz w drugą stronę) i wysyłanie sygnału dzwonka. W starszych wersjach dodatkowe żyły służyły również włączaniu elektrozaczepu prądem przemiennym, z czego zrezygnowano w nowszych domofonach analogowych. W związku z tym najczęściej spotykane są urządzenia z czterema żyłami.
- Domofony cyfrowe – nowoczesne domofony, w których zastosowane zostały mikroprocesory. Dzięki temu można było zrezygnować z konieczności przypisywania określonego przycisku do konkretnego mieszkania. Wystarczy po prostu wpisać numer mieszkania, a domofon nawiąże połączenie. Zaletą tych modeli jest to, że mogą wyświetlać dodatkowe informacje, a także obsługują kody wejściowe. Nie trzeba więc korzystać z klucza, aby otworzyć drzwi do klatki lub bramy. W przeciwieństwie do domofonów analogowych, w których stosowano od 4 do 6 żył, modele cyfrowe mają tylko dwie żyły. Jest to świetny wybór do bloków, gdzie w jednej klatce mieszka wiele rodzin. W przypadku analogowego modelu konieczne byłoby zamontowanie dużego panelu, który pomieściłby wiele przycisków.
- Domofony analogowo-cyfrowe – jest to rozwiązanie łączące w sobie zalety wspomnianych technologii. Podobnie jak domofony cyfrowe, obsługują kody do bram, co zwiększa wygodę domowników. Dodatkowo można skorzystać ze specjalnej karty.
- Wideodomofon – w przypadku tego rodzaju domofonu nie chodzi o sposób otwierania drzwi, a o zwiększenie bezpieczeństwa. W takich domofonach montuje się kamery, które rejestrują obraz i pozwalają domownikom sprawdzić, kto dokładnie znajduje się przy bramie. Dzięki temu można zweryfikować, czy rzeczywiście ktoś podający się za kuriera ma w rękach paczkę. Dodatkowo większość takich domofonów umożliwia nagrywanie obrazu, więc w razie potrzeby można później wrócić do zapisanego materiału.
Domofony jednorodzinne, dwurodzinne, wielolokatorskie – czym się różnią?
Największą różnicą pomiędzy domofonami dedykowanymi domom jednorodzinnym lub wielolokatorskim jest ilość unifonów, z którymi są połączone. Chodzi o słuchawki, które znajdują się wewnątrz mieszkań. Tym samym domofon dla domu jednorodzinnego może obsługiwać tylko jedną słuchawkę, natomiast model stosowany w mieszkaniu w bloku musi pracować z kilkunastoma lub kilkudziesięcioma słuchawkami. Warto również pamiętać, że domofony w blokach są częściej używane, więc powinny być porządnie wykonane.
Jak wybrać domofon?
Przy zakupie domofonu upewnij się, że nowy sprzęt ma funkcje, których potrzebujesz (między innymi kamerę lub możliwość korzystania z tagów RFID do otwierania drzwi). Równie istotne jest to, czy sprzęt sprawdzi się dla określonej ilości użytkowników. Nie należy również oszczędzać na takich urządzeniach, ponieważ mogłoby to obniżyć bezpieczeństwo.