Piecyk gazowy: jego wybór może nastręczać nieco trudności, ponieważ czasem trudno kupić odpowiedni model, a dostępnych na rynku modeli jest naprawdę dużo. Na co więc zwracać uwagę, kupując piecyk gazowy do łazienki? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.
Piecyk gazowy: do czego się go używa?
Piecyk gazowy nazywany również podgrzewaczem wody umieszcza się zwykle w łazienkach tuż nad wanną. Spotkać go można najczęściej wszędzie tam, gdzie zamontowanie kotłów ciepła nie jest możliwe, a więc w blokach z wielkiej płyty, ale również w konstrukcjach, w których sieć połączeń gazowych ma odpowiednią strukturę zapewniającą efektywny transport gazu do każdego z pomieszczeń budynku. Zdarza się czasem, że piecyki gazowe instaluje się w budynkach wolnostojących, chociaż są to jednak budynki stosunkowo stare.
Ze względu na to, że piecyki gazowe nie generują zbyt dużych kosztów (podgrzewanie wody z użyciem gazu jest tańsze niż to, które wymaga energii elektrycznej), są często używane w zakładach przemysłowych (raczej mniejszych, niż większych) i w przedsiębiorstwach.
Jaki piecyk gazowy kupić, aby spełniał swoją funkcję w łazience w sposób najbardziej efektywny?
Odpowiedź na to pytanie musi być przewrotna: to zależy. Od czego? Czynników jest wiele, ale wyróżnić można dwa główne:
- Sposób uruchamiania: bardzo ważny parametr techniczny. Dostępne są dwie opcje: iskra elektryczna lub zwiększenie dopływu gazu. Iskra elektryczna uruchamia piecyk w urządzeniach nowszej generacji, natomiast urządzenia starsze są uruchamiane poprzez zwiększenie dopływu gazu. Należy zaznaczyć, że pierwsza opcja jest znacznie tańsza niż ta druga, ponieważ zwiększanie dopływu gazu wiąże się z tym, że płomień w takim piecyku nigdy nie gaśnie, a to generuje duże koszty.
- Potrzeby użytkowników: bardzo istotny czynnik, który określa, jaki model piecyka gazowego wybrać. Musi on bowiem być dostosowany do potrzeb mieszkańców i wyposażony (w razie potrzeby) w stosowne funkcje dodatkowe w postaci pokręteł do regulowania intensywności strumienia czy poboru mocy, a także w wyświetlacz, który poinformuje użytkownika o temperaturze.
Trzeba powyższe czynniki mieć na uwadze zawsze wtedy, kiedy kupuje się piecyk gazowy. Wybór staje się wtedy znacznie prostszy i nie ma nieprzewidzianych niespodzianek po zakupie urządzenia. Nie należy także zapominać o mocy urządzenia. Wydajny piecyk to piecyk o określonej mocy. Im mniejsza jego moc, tym mniej wody o temperaturze, która byłaby satysfakcjonująca dla użytkownika. Im większa moc, tym szybciej piecyk nagrzewa wodę.
Czujnik czadu: rzecz absolutnie potrzebna!
Czujnik czadu to urządzenie, które może ochronić użytkowników piecyka przed niebezpieczeństwem zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem. Czad powstaje wtedy, kiedy przez konkretne urządzenie do paleniska dociera zbyt mała ilość pełnego tlenu. Tlenek węgla jest niestety bezbarwny i bezwonny, więc tylko czujnik może go wykryć.
Czujniki takie mogą być urządzeniami niezależnymi lub częścią większego systemu ostrzegawczego w danym obiekcie. Pierwszy rodzaj składa się z czujnika i wskaźnika. Czujnik wykrywa czas, wskaźnik informuje użytkownika za pomocą alarmu, że tlenek węgla obecny jest w powietrzu. Drugi rodzaj to urządzenie, które działa efektywnie w szerokim zakresie temperatur i jest niezawodne, ale warunkiem jego skuteczności jest połączenie z centralą systemu ostrzegawczego, czyli na przykład modułem powiadamiania typu GSM, który od razu powiadamia użytkownika o czadzie obecnym w powietrzu.
Konserwacja, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny
Konserwacja piecyka jest niezbędna do tego, aby działał on w prawidłowy sposób, dlatego warto przeprowadzać ją przynajmniej raz w roku. Konserwacji piecyka nie powinny podejmować się osoby, które nie mają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, najlepiej jest więc zlecić tę pracę fachowcom – więcej informacji na stronie serwisu.
Jeśli zaś chodzi o awarie i uszkodzenia piecyków, trzeba korzystać serwisów gwarancyjnych (jeśli dane urządzenie nie przekroczyło okresu gwarancyjnego) lub pogwarancyjnych (jeśli okres gwarancji został przekroczony). Wtedy użytkownicy będą mieli stuprocentową pewność, że ich urządzenie zostanie naprawione i będzie działało efektywnie, bez niespodzianek.