Aranżacja ogrodu obejmuje nie tylko obsadzenie go roślinami czy wysianie trawnika, ale też infrastrukturę, małą architekturę ogrodową czy zabezpieczenia. Do tych ostatnich zaliczamy ogrodzenia, które chronią przed wtargnięciem na teren posesji osób trzecich. Oczywiście mogą też pełnić swoją funkcję dekoracyjną i doskonale komponować się z całym projektem. Jak zatem wybrać odpowiednie ogrodzenie? Sprawdźmy!
Jak zaprojektować ogrodzenie?
Planowanie ogrodu to niełatwe zadanie. Dlaczego? Otóż musimy pamiętać o wielu elementach, które wzajemnie powinny się uzupełniać i współgrać. Wśród nich wyróżniamy: alejki, podjazd, schody wejściowe, taras, małą architekturę ogrodową, roślinność i ogrodzenia. W tym artykule skupiamy się na tych ostatnich. Okazuje się, że nie każdy pomysł na ogrodzenie domu jest dobrym rozwiązaniem i warto pochylić się nieco nad tą kwestią.
Oczywiście jeśli nie masz doświadczenia i potrzebujesz pomocy ekspertów, najlepiej zgłosić się do architekta ogrodu. To on postara się o to, by całość dobrze razem się prezentowała, a przy tym była funkcjonalna i dostosowana do Twoich potrzeb. Jeśli jednak decydujesz się, na wybór ogrodzenia na własną rękę, powinieneś poznać praktyczne informacje na temat różnych możliwości. Poniżej debatujemy nad zaletami ogrodzeń betonowych i ogrodzeń z paneli, które bez wątpienia są jednymi z najchętniej wybieranych rozwiązań. Charakteryzuje je trwałość, atrakcyjna cena, łatwość wykonania i wszechstronność.
Dostępność licznych wzorów, kolorów i kształtów sprawia, że możemy bez trudu znaleźć wariant estetyczny, dobrze komponujący się z naszą aranżacją ogrodu. Planowanie ogrodu zwykle zaczyna się od wybrania stylu – może być on rustykalny, wiejski, angielski, chiński, japoński, minimalistyczny albo nowoczesny. Ogrodzenia betonowe i panelowe świetnie wkomponują się w każdy z nich! Poniżej podpowiadamy, jak dopasować ogrodzenie do stylu ogrodu.
Ogrodzenie panelowe czy betonowe – które wybrać?
Stoisz przed dylematem, jakie ogrodzenie domu wybrać? W takim razie zapoznaj się ze wskazówkami od ekspertów z firmy Semmelrock! Ogrodzenia betonowe są jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów zabezpieczeń posesji domowych, ale też innych terenów. Powód? Przede wszystkim dobry stosunek jakości do ceny, ale też wiele dodatkowych zalet!
- Ogrodzenie betonowe charakteryzuje się wyjątkową trwałością, zapewniając poczucie bezpieczeństwa i prywatności.
- Beton bardzo dobrze tłumi dźwięki, więc świetnie sprawdzi się nawet w zgiełku miasta czy przy ruchliwej ulicy.
- Montaż ogrodzeń nie jest skomplikowany ani czasochłonny. Najszybciej montuje się gotowe ogrodzenia modułowe – czyli ogrodzenia panelowe, gdzie wystarczy wylać fundamenty, zainstalować słupki i wmontować resztę elementów ogrodzenia.
- Betonowe ogrodzenia często są wzmacniane zbrojeniem, co podnosi ich odporność na uszkodzenia mechaniczne.
- Estetyka – kolejną zaletą jest estetyka. Wydaje Ci się, że betonowe ogrodzenie to prosty, szary mur? Nic bardziej mylnego! Nowoczesne ogrodzenia betonowe przybierają różne kształty i są dostępne w wielu kolorach! Betonowy płot może więc stać się ozdobą posesji.
Przekrój cen i porównanie łatwości montażu
Niekwestionowanym numerem jeden wśród nowoczesnych ogrodzeń jest beton. Tańszy od kamienia, łatwiejszy w obróbce, dający mnóstwo możliwości kolorystycznych i równie trwały. Co więcej, eksperci Semmelrock zdradzają, że realizacje są chwalone przez klientów za łatwość montażu, szybkość i wrażenia wizualne. Można bowiem korzystać z systemów ogrodzeniowych, które dostosujemy do potrzeb aranżacyjnych – np. o gładkiej strukturze czy o strukturze kamienia łupanego.
Ile kosztują ogrodzenia betonowe? Ceny ogrodzeń betonowych są różne w zależności od jego rodzaju.
- Najpopularniejsze jest ogrodzenie panelowe – tutaj ceny przęseł wraz ze słupkami kosztują od 120 do 200 złotych (zależnie od rozmiaru).
- Ogrodzenia z betonu wylewanego składają się z ceny fundamentów (koszt do 70 zł/mkw.) i ogrodzenia z betonu wylewnego (koszt ok. 170 zł/mkw).
- Droższe są ogrodzenia betonowe budowane z bloczków – za zwykły kamień 2-stronny zapłacimy ok. 20 zł za sztukę, ale najdroższe bloczki premium mogą kosztować nawet ok. 80 zł/szt.
Właściwości i zalety ogrodzenia betonowego oraz panelowego
Beton należy do grupy materiałów niezwykle trwałych i odpornych na wpływ warunków atmosferycznych. Nie straszne mu zawieruchy, ulewy, wysokie temperatury a nawet śnieżyce. Dobrze dobrane ogrodzenie, stworzone z zachowaniem wszelkich zasad, będzie służyć latami – zarówno, jeśli zdecydujesz się na ogrodzenie betonowe wylewane, z bloczków, jak i ogrodzenie panelowe. Beton to materiał, który pozwala na realizację estetycznych wizualnie projektów – świetnie sprawdzi się w aranżacjach nowoczesnych, ale też tych stylizowanych na różne klimaty, od wiejskiego, po angielski. Ogrodzenia tego typu dostępne są w wielu opcjach kolorystycznych i różnych fakturach.
Kolejność prac: najpierw ogrodzenie czy brukowanie?
Planowanie ogrodu zakończenie, a ogrodzenie wybrane? Czas na stworzenie harmonogramu prac. Jeśli zastanawiasz się, czy najpierw wykonać ogrodzenie czy położyć kostkę brukową – spieszymy z odpowiedzią. Jako ogólną zasadę można przyjąć, że na posesjach z nowymi budynkami warto zacząć od wykonania ogrodzenia. Jest to łatwiejsze, ponieważ nie musimy dopasowywać ogrodzenia do poziomu podjazdu. Przy istniejących budynkach wiele zależy natomiast od szczegółowych parametrów budynków i samej posesji – zanim rozpoczniesz układanie kostki brukowej czy osadzanie ogrodzenia, musisz obliczyć spadki terenu i wyeliminować ryzyko zbierania się wody opadowej.