Podczas projektowania domu przyjaznego zwierzętom trzeba uwzględnić szereg spraw, które pomogą w aranżacji przestrzeni funkcjonalnej zarówno dla ludzi, jak ich czworonożnych pupili. Każde zwierzę, niezależnie od gatunku, ma swoje specyficzne wymagania dotyczące miejsca, diety, aktywności fizycznej i interakcji społecznych. Dostosowanie przestrzeni dla zwierząt wymaga nie tylko instalacji specjalnych akcesoriów, takich jak drapaki dla kotów czy legowiska dla psów, ale także uwzględnienia bezpieczeństwa zwierząt.
Dom czy mieszkanie powinny być umiejętnie dostosowane do potrzeb naszych czworonożnych przyjaciół. Projektowanie wnętrz dla zwierząt należy rozpocząć od sporządzenia listy artykułów wyposażenia pomieszczeń, które w żadnym wypadku nie powinny się tam znaleźć. Przede wszystkim należy unikać materiałów, które mogą być toksyczne dla zwierząt, takich jak niektóre rodzaje farb czy wykładzin. Decydując się na zakup mebli, wybierajmy materiały łatwe do czyszczenia i odporne na zniszczenia.
Kąciki dla zwierząt
Każdy pupil powinien mieć swój kącik, który zapewni mu bezpieczeństwo. Kącik dla psa to ten, gdzie pupil chętnie spędza czas i który traktuje jak swój dom. Głównym sprzętem w tym miejscu jest legowisko, które powinno być dostosowane rozmiarem do pupila. Lepiej, by było za duże niż za małe. Warto, aby legowisko kolorystycznie wpasowało się w charakter pomieszczenia, dzięki czemu zachowana zostanie harmonia między stylem a funkcjonalnością. Jeśli nie możesz kupić odpowiedniego w sklepie, możesz wykorzystać specjalne narzuty do legowiska.
Aby podkreślić obecność pupila w domu, przy malowaniu ścian można uwzględnić zwierzęce motywy we wnętrzach. W pobliżu legowiska przyda się niewielkie pudełko, w którym znajdzie się kilka psich zabawek, m.in. piłka czy pluszak. Pies nie powinien mieć jednak stałego dostępu do wszystkich zabawek. Jeśli na jakiś czas schowasz przed nim część, później będzie cieszyć się z nich jak z nowych.
Legowisko dla kota jest nie tylko miejscem, gdzie śpi, ale również doskonałym punktem obserwacyjnym. W związku z tym powinno stanąć w miejscu, z którego kot będzie miał dobry widok na wszystko, co dzieje się w domu. Większość kotów uwielbia zabawę, dlatego warto im zapewnić dostęp do kilku zabawek. Podobnie jak w przypadku psów, nie należy udostępniać jednocześnie wszystkich.
Meble i akcesoria dla zwierząt
Psy niezależnie od wielkości przepadają za zabawami i spacerami. Po wysiłku każdy potrzebuje jednak spokojnego miejsca do odpoczynku i regeneracji sił. Umożliwia to wygodne legowisko, dzięki któremu będzie mógł wysypiać się i relaksować każdego dnia. Przy okazji jest ono miejscem bezpiecznego azylu, gdzie pies może przeczekać sytuacje dla niego stresujące, np. burzę. Zwierzak, który ma swoje miejsce, nie chce na ogół już wskakiwać na łóżko czy kanapę.
Duże znaczenie ma wymiar kupowanego legowiska, które powinno być dostosowane do rozmiarów psa. Posłanie musi być nieco większe niż pies, aby ten mógł się na nim nie tylko zwinąć w kłębek, ale i w razie konieczności rozprostować kości. Za duży mebel nie jest przytulny. W praktyce do wielkości zwierzaka dodaje się około 15 cm i poszukuje mebla właśnie o tej szerokości.
Bezpieczne meble i ściany
Naszemu kotu będzie miło, jeśli kupimy mu funkcjonalny drapak do ścierania pazurów. Inwestycja w taki gadżet jest korzystna także dla człowieka. Im ciekawszy drapak, lepiej odpowiadający potrzebom zwierzaka, tym bezpieczniejsze będą meble czy ściany. Niezależnie od tego czy naszym współlokatorem jest pies czy kot, trzeba pomyśleć o odpowiedniej misce, z której pupil będzie zajadał posiłki. Pojemność naczynia powinna odpowiadać porcji jedzenia, którą jednorazowo otrzymuje od nas zwierzę.
Najlepiej zaopatrzyć się w zestaw misek z oddzielnym naczyniem, gdzie nasz przyjaciel zawsze znajdzie świeżą wodę. Wykonane z metalu lub ceramiki będą najtrwalsze, z kolei miski plastikowe należą do najtańszych. Pod miski można położyć specjalną gumową matę w kolorze, który dominuje we wnętrzu. Dzięki temu dodatkowi zabezpieczysz podłogę.
Przystosowanie ogrodu dla zwierząt
Aranżacja ogrodu przyjaznego zwierzętom nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy zaplanować miejsce na kocie harce czy psie zabawy i zadbać o przydatne elementy wyposażenia ogrodu. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o dobre ogrodzenie, które musi być nie tylko odpowiednio wysokie, ale szczelne, aby zapobiec przeciśnięciu się zwierzaka między sztachetami. Ważny jest także fundament, który utrudni psu wykopanie tunelu.
Zabawa w ogrodzie może jednak skończyć się tragicznie dla hodowanych kwiatów i warzyw. Chcąc zniechęcić pupila do przebywania w niektórych częściach ogrodu, warto posłużyć się nieprzyjemnymi dla psa zapachami. Są to m.in. owoce cytrusowe (np. rozsypana skórka z pomarańczy). Ustawiona obok altanki kratka pod pnące rośliny posłuży kotu do rozciągania i rozprostowania grzbietu. Z pewnością zwierzak pokocha pergolę ogrodową, po której będzie mógł wspiąć się na szczyt.
Rośliny bezpieczne dla zwierząt
Nie wszystkie rośliny są bezpieczne dla naszych pupili. Niektóre mogą być trujące i powodować różne dolegliwości, takie jak wymioty, biegunka czy nawet poważniejsze problemy zdrowotne. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać rośliny bezpieczne dla zwierząt, które są nie tylko dekoracją ogrodu, ale także przyjazne dla naszych czworonożnych przyjaciół.
W ogrodzie nie może zabraknąć budy dla psa, gdzie pupil może odpocząć po długim spacerze. Wszystkie czworonogi lubią mieć swoje miejsce, gdzie czeka na nich znajome legowisko czy ulubiona zabawka. Dobrze wykonana buda jest przygotowana na różne warunki pogodowe. W drewnianej budzie pies może w upalne letnie dni znaleźć cień i odpocząć od nagrzanego słońcem powietrza.