Większość z nas spędza dni, będąc „przyklejona” do monitorów, siedząc w biurach lub domowych gabinetach. Choć początkowo dla wielu brzmiało to jak praca marzeń, po pewnym czasie rośnie powaga dwóch pytań: „Czy istnieje lepszy sposób na organizację pracy?” oraz „Co mogę zrobić, aby nie siedzieć przez cały dzień i nie narażać się na poważne dolegliwości?”. W ten sposób coraz więcej osób zwraca uwagę na alternatywę do siedzącej pracy, którą jest praca na stojąco przy biurku z regulacją wysokości. Czy jest to jednak tylko chwilowa moda, czy może klucz do zdrowszego i bardziej produktywnego życia?
Sprawdźmy to i wejdźmy w świat biurek regulowanych, które umożliwiają pracę zarówno na siedząco, jak i na stojąco. Zastanówmy się, czy stanie przy biurku może być odpowiedzią na współczesne wyzwania zawodowe i zdrowotne? Czy praca na stojąco rzeczywiście zwiększa produktywność, jak sugerują niektóre badania? I przede wszystkim, czy jest to rozwiązanie dla każdego? Przyjrzyjmy się faktom i sprawdźmy, czy biurko regulowane to coś, co warto włączyć do swojego codziennego życia!
Ergonomia pracy stojącej przy regulowanym biurku
Badania wskazują, że praca w pozycji stojącej może mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie i kondycję fizyczną. Wielu specjalistów, zajmujących się ergonomią i chorobami zawodowymi zwraca uwagę, aby przynajmniej część zadań biurowych wykonywać na stojąco. Przykładem prostej i nieskomplikowanej implementacji tego zalecenia, może być założenie, iż na wszystkie maile odpisujemy w pozycji stojącej. Taka niewielka zmiana może natomiast korzystnie wpływać nie tylko na zdrowie, ale również na efektywność pracy.
Choć siedzenie wydaje się naturalne dla pracy biurowej, w rzeczywistości prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Rośnie bowiem ryzyko zaburzeń krążenia, bólu pleców, szyi i karku, a także skrzywień kręgosłupa. Co więcej, badania wskazują, że osoby, które wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej, statystycznie żyją krócej. W tym kontekście zmiana pozycji na stojącą przy regulowanym biurku, wydaje się nie tylko kwestią produktywności w pracy, ale przede wszystkim sprawą zdrowia, a nawet życia.
Porównanie pracy siedzącej i stojącej
Praca stojąca pozwala na utrzymanie naturalnej krzywizny kręgosłupa, co jest korzystne dla naszego układu mięśniowo-szkieletowego. W tej pozycji na kręgosłup działają mniejsze siły nacisku, aniżeli podczas siedzenia. Tym samym praca stojąca przy biurku z regulacją wysokości, może przynieść ulgę dla kręgosłupa, rozluźnienie mięśni i ogólną poprawę samopoczucia oraz efektywności. Warto również zauważyć, że stanie sprzyja aktywności fizycznej i wykonywaniu spontanicznych ruchów (np. przestępowanie z nogi na nogę), które nierzadko są istotnym czynnikiem, odpowiadającym, chociażby za liczbę spalonych kalorii w ciągu dnia, zwiększenie tempa przemiany materii w organizmie i utrzymanie dobrego zdrowia, kondycji oraz sprawności.
Jak w wielu aspektach naszego życia, należy jednak zadbać o równowagę. Zbyt długie stanie powtarzane wielokrotnie może bowiem prowadzić do powstawania żylaków lub miażdżycy naczyń krwionośnych. Najlepszym rozwiązaniem jest więc znalezienie „złotego środka” i regularne zmienianie pozycji podczas pracy. W ten sposób możliwe jest czerpanie korzyści z obu pozycji, a jednocześnie przeciwdziałanie występowaniu negatywnych konsekwencji. Tym samym praca stojąca przy regulowanym biurku jest niezwykle korzystna, ale trzeba podejść do niej z rozwagą, pamiętając, że dbałość o zdrowie, sprawność i kondycję, powinna obejmować również cały styl życia (np. aktywność fizyczną, dietę, redukcję stresu).
Wpływ pracy stojącej na produktywność – czy naprawdę robimy więcej, gdy stoimy?
W kontekście rosnącego zainteresowania zdrowym stylem pracy, badania dotyczące wpływu pracy stojącej na produktywność, zyskują na znaczeniu. Nie ulega wątpliwości, że taki sposób wykonywania części swoich obowiązków zawodowych, przekłada się na poprawę efektywności, koncentracji i zdrowia. Ponadto jedno z badań, które zostało przeprowadzone przez Uniwersytet w Leicester, wykazało, że prawdopodobieństwo śmierci jest o prawie 50% wyższe u osób, które siedzą powyżej 6 godzin dziennie. Jeśli więc możemy w prosty sposób zminimalizować ryzyko własnej śmierci poprzez ograniczenie siedzenia w pracy, to nikt nie powinien mieć wątpliwości, że warto to robić i częściej pracować na stojąco.
Koncentracja i efektywność podczas pracy stojącej
Zmiana pozycji z siedzącej na stojącą, może działać stymulująco na umysł i zwiększać uwagę oraz koncentrację. Jest to szczególnie istotne w trakcie wykonywania zadań zawodowych, które nie zajmują wiele czasu, ale wymagają dużego skupienia. Co więcej, praca w pozycji stojącej przy regulowanym biurku, może wspierać osoby neurodywergentne, zwłaszcza z ADHD, które mają trudność z utrzymaniem koncentracji podczas przebywania w tej samej pozycji przez dłuższy czas. Warto również zauważyć, że stanie nierzadko sprzyja kreatywności i swobodzie myślenia (np. niektóre osoby kreują najlepsze pomysły wtedy, gdy chodzą po biurze lub domu).
Praca stojąca może jednak działać również wyczerpująco, jeśli będzie wykonywana zbyt długo. Wówczas dochodzi bowiem do zmęczenia mięśni i struktur, zapewniających utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. W konsekwencji pojawia się nie tylko spadek kreatywności, efektywności i koncentracji, ale również przyjmowanie nieprawidłowej pozycji ciała (np. pochylanie się do przodu, garbienie się), co paradoksalnie może mieć równie negatywne skutki jak długotrwała praca siedząca. Najważniejsze jest zatem, abyśmy mieli możliwość regularnej zmiany pozycji i dostosowania swojego środowiska pracy do indywidualnych potrzeb. W ten sposób praca stojąca stanie się cennym składnikiem zdrowego i produktywnego życia zawodowego.
Praktyczne wskazówki dotyczące pracy na stojąco – jak zmienić swoje nawyki?
Na początku przejście z pracy siedzącej na stojącą, może być sporym wyzwaniem, ale z odpowiednim podejściem i planem, stanie się naturalną częścią rutyny pracy. Oto kilka wskazówek, które pomagają w pracy stojącej, zwłaszcza na początkowych etapach.
- Zamiast od razu pracować na stojąco przez 4 godziny w ciągu dnia, warto rozpocząć od krótkich, maksymalnie 30-minutowych sesji, stopniowo wydłużając czas. W ten sposób ciało zyskuje przestrzeń na adaptację do zmian.
- Bardzo ważne jest, aby zaplanować regularne przerwy na zmianę pozycji. W ten sposób maleje ryzyko zmęczenia mięśni i spadku koncentracji. Świetnym rozwiązaniem jest przeplatanie pracy stojącej z pracą siedzącą.
- Warto także upewnić się, że biurko z regulacją wysokości jest dostosowane do indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim blat powinien znajdować się na wysokości, która pozwala stać prosto (bez garbienia się) i swobodnie odłożyć przedramiona równolegle do podłoża.
Zmiana przynosi więc wiele korzyści dla zdrowia i produktywności, ale trzeba zrobić to mądrze i rozsądnie!
Prawidłowe ustawienie biurka i monitora na blacie
Biurko regulowane to jeden z elementów ergonomicznego i wygodnego stanowiska pracy. Istotne jest bowiem również odpowiednie ustawienie blatu i monitora, a także dobór obuwia.
- Idealna wysokość biurka powinna pozwalać na ułożenie łokci pod kątem 90 stopni, gdy przedramiona spoczywają na blacie. Biurko z regulacją wysokości pozwala na eksperymentowanie z różnymi ustawieniami, w celu znalezienia najlepszej wysokości.
- Monitor powinien być ustawiony tak, aby górna krawędź ekranu była na poziomie oczu lub nieco poniżej. Warto, aby ekran był umieszczony w odległości około 50-70 cm od oczu. W ten sposób chroni nasz narząd wzroku przed zmęczeniem, osłabieniem i uszkodzeniem.
- Kluczowe jest również wygodne obuwie, zapewniające stabilne wsparcie dla ciała podczas stania. Przede wszystkim należy unikać wysokich obcasów. Najlepszym wyborem, na który mogą pozwolić sobie osoby pracujące na home office, jest natomiast praca na boso.
Jak widać, stopniowe wprowadzanie pracy stojącej, regularne przerwy, a także odpowiednie ustawienie biurka i monitora, to istotne elementy, które pomagają przystosować się do zmian. Należy jednak pamiętać, że każdy z nas ma inny organizm, zatem warto eksperymentować, w celu odnalezienia takiej metody, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom.
Jak wybrać idealne biurko regulowane?
Aby przygotować ergonomiczne środowisko pracy, które będzie wspierające w dążeniu do poprawy zdrowia, kondycji, produktywności i sprawności, należy wybrać właściwe biurko z regulacją wysokości. Jest to bowiem najważniejszy mebel w kontekście zachowania prawidłowej postawy ciała i ochrony poszczególnych struktur organizmu (np. kręgosłupa). Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które bez wątpienia pomagają w wyborze regulowanego biurka, spełniającego indywidualne preferencje.
1. Zrozumienie potrzeb ergonomicznych
Biurko powinno pasować do danego ciała i stylu pracy. Ważne jest, aby blat mógł być podnoszony na tyle wysoko, aby praca na stojąco, pozwalała na utrzymanie prawidłowej postawy, a jednocześnie opuszczany na tyle nisko, aby praca siedząca była komfortowa. Istotny jest zatem odpowiedni zakres regulacji blatu, który powinien spełniać potrzeby osób o różnym wzroście i długości kończyn.
2. Biurka regulowane elektrycznie
Bardzo ważny jest wybór samego mechanizmu zmiany wysokości blatu. Biurka regulowane elektrycznie oferują łatwą i szybką zmianę wysokości, często za pomocą jednego przycisku na specjalnym panelu, wbudowanym w mebel. Takie rozwiązanie jest najwygodniejsze, najlepsze i najnowocześniejsze.
3. Rozmiar i przestrzeń robocza
Wielkość biurka powinna być dostosowana do dostępnej przestrzeni biurowej lub home office. Ponadto należy dobrać taki rozmiar blatu, aby był w stanie zmieścić wszystkie niezbędne urządzenia, narzędzia i dokumenty do pracy. Niektóre biurka oferują natomiast dodatkowe funkcje i udogodnienia, które ułatwiają organizację i zachowanie porządku (np. biurka z nadstawką, półkami lub szufladami).
4. Trwałość i jakość materiałów
Biurko z regulacją wysokości powinno być wyborem na wiele lat, dlatego tak ważny jest wybór modelu o wysokiej jakości, który jest stworzony z trwałych i solidnych materiałów. Najczęstszym rozwiązaniem są biurka, których blat wykonano z drewna, natomiast podstawę z metalu. Gwarantują one wytrzymałość i stabilność podczas użytkowania.
5. Dodatkowe funkcje regulowanego biurka
Niektóre biurka regulowane oferują dodatkowe funkcje, które zwiększają komfort pracy. Doskonałym przykładem są wbudowane porty USB, które pozwalają mieć wszystkie urządzenia pod ręką, a także przepusty kablowe, sprzyjające zachowaniu porządku w miejscu pracy.
6. Estetyka i styl
Wybór biurka powinien uwzględniać również kwestie estetyczne. Warto więc zdecydować się na model, pasujący do stylu biura lub domu. W przestrzeniach minimalistycznych (np. styl skandynawski, styl industrialny) świetnie sprawdzą się natomiast biurka, utrzymane w tonacji biało-czarnej.
Biurka z regulacją wysokości chronią zdrowie i wspomagają produktywność
Podsumowując, dobrze dobrane biurko regulowane zwiększa komfort pracy, a także chroni zdrowie i poprawia produktywność. Jednocześnie maleje ryzyko poważnych schorzeń i dolegliwości, które w dłuższej perspektywie czasowej mogą przyczyniać się do skrócenia długości życia. Zachęcamy więc, aby spojrzeć na kupno biurka regulowanego elektrycznie jako inwestycję w zdrowie oraz efektywność. Niezależnie od tego, czy mówimy o pracownikach biurowych, freelancerach, przedsiębiorcach czy osobach pracujących zdalnie – w każdej sytuacji regulowane biurko stanie się kluczowym elementem zdrowego i produktywnego środowiska pracy. Co więcej, poprawa efektywności i samopoczucia może błyskawicznie zaowocować lepszymi wynikami zawodowymi, awansem w firmie lub pozyskaniem nowych klientów.
Jeśli czujesz gotowość na zmianę, sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w Mebel-Partner. Nasze biurka są zaprojektowane z myślą o różnorodnych potrzebach i stylach pracy, zapewniając zarówno komfort, jak i funkcjonalność. Skorzystaj z naszych aktualnych promocji i specjalnych ofert, aby znaleźć idealne biurko dla siebie.
Nie przegap okazji, aby zrewolucjonizować swoje miejsce pracy. Odwiedź nas dziś w sklepie internetowym i zacznij pracować zdrowiej oraz efektywniej!
Artykuł sponsorowany.