Wietrzenie pomieszczeń jest czymś, co – przynajmniej w teorii – robi każdy. Przynajmniej wiosną i latem. Sezon jesienno-zimowy jest z kolei okresem, w którym wiele osób ogranicza je do minimum, obawiając się nadmiernej utraty ciepła z domu, a co za tym idzie – zwiększonych kosztów ogrzewania. Jest to jednak poważny błąd. Dlaczego wietrzenie mieszkania jest tak ważne? Jak prawidłowo wietrzyć pomieszczenia zimą?
Dlaczego wietrzenie mieszkania jest potrzebne – niezależnie od pory roku?
Brak dostępu do świeżego powietrza niesie ze sobą szereg negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. O ile jednak stosunkowo łatwo zauważyć obniżenie koncentracji oraz senność i apatię u osób, które przebywają w zbyt rzadko wietrzonym pomieszczeniu, tak nadal często nie mamy świadomości, że mają też tendencję do częstszego rozwoju alergii oraz obniżenia odporności. Odpowiednio wietrzone pomieszczenie to po prostu miejsce, w którym znacznie lepiej się funkcjonuje, i w którym znajduje się mniej chorobotwórczych drobnoustrojów. Dlatego tak ważne jest wietrzenie pokoju podczas choroby oraz wymiana powietrza również wtedy, gdy regularnie dokonujemy dezynfekcji pomieszczeń w miejscach, które tego wymagają. Jednak dlaczego tak się dzieje?
Wietrzenie pomieszczeń – dlaczego jest ważne?
Stosowane we współczesnych domach okna cechuje wysoka izolacyjność termiczna. Oczywiście, jest to ich duża zaleta – nie oznacza to jednak, że rozwiązanie to jest pozbawione jakichkolwiek wad. Doskonała ochrona przez zimnem i wilgocią oznacza, że powietrze oraz zawieszona w nim para wodna zostaję skutecznie zatrzymana wewnątrz pomieszczenia. Dodatkowo tlen jest stopniowo zużywany, a zawartość dwutlenku węgla – rośnie.
Wilgoć sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, w tym bakterii wykazujących bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Co więcej, to także idealne warunki dla pleśni i innych grzybów, których obecność może powodować nie tylko liczne skutki zdrowotne, ale także pogorszyć stan budynku – zarówno ścian, jak i budynków. Ważne jest też to, że dokładne czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń nie jest wystarczającym postępowaniem – choć oczywiście warto stosować oczyszczacz lub sterylizator powietrza, urządzenie nie dostarczy niezbędnej porcji tlenu.
Wietrzenie pomieszczeń a zdrowie
Przebywanie w zamkniętym, słabo wietrzonym pomieszczeniu przez wiele godzin w pierwszej kolejności powoduje problemy z koncentracją oraz bóle głowy. Z kolei skutkiem nadmiernego poziomu wilgoci i rozwoju rozmaitych grzybów mogą być choroby układu oddechowego, przede wszystkim astma oraz różne alergie.
Z kolei wysoka temperatura, która panuje w wielu domach w okresie zimowym, sprzyja wysuszaniu powietrza. To z kolei jest przyczyną wysychania błon śluzowych w nosie oraz gardle, a co za tym idzie – osłabienia bariery ochronnej organizmu.
Trzeba także wspomnieć o tym, że posadzka, meble oraz inne przedmioty często zawierają kleje i lakiery, które mogą parować, zwiększając stężenie szkodliwych związków chemicznych w pomieszczeniu. Dodatkowo gromadząca się wilgoć może wsiąkać w elementy struktury budynku oraz jego wyposażenie. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne wietrzenie mieszkania zimą – również po ozonowaniu oraz innych zabiegach mających na celu jego oczyszczenie.
Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie?
Prawidłowo przeprowadzone wietrzenie nie musi powodować wychłodzenia pomieszczenia, a w konsekwencji – większych rachunków za ogrzewanie. Aby temu zapobiec, trzeba je jednak wykonywać w określony sposób.
Wietrzenie pomieszczenia nie musi wiązać się z otwieraniem okna na długo. Wystarczy kilka minut, pod warunkiem, że zostanie ono otwarte na oścież (wyjątkiem jest wietrzenie po ozonowaniu, które powinno trwać około pół godziny). To z kolei powinno mieć miejsce:
- około trzy razy dziennie w domu (dotyczy każdego pomieszczenia, w tym wietrzenia pokoju noworodka lub małego dziecka, a także wietrzenia przed snem pokoju, w którym ktoś z domowników śpi),
- co godzinę – w biurze lub innym miejscu pracy,
- w przypadku gabinetów lekarskich warto poświęcić na wietrzenie pomieszczenia czas między wizytami poszczególnych pacjentów.
Wietrzenie pomieszczeń jest bardzo istotnym działaniem z punktu widzenia higieny. Nie da się go zastąpić nawet bardzo zaawansowanymi metodami dezynfekcji powietrza. Dlatego tak ważne jest, by „wpuszczać” do domu świeże powietrze – niezależnie od pory roku.