Wybór najmodniejszego koloru elewacji podczas wykańczania domu bądź w czasie jego remontu nie zawsze jest najłatwiejszym rozwiązaniem. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, które wpływają na to, jak będzie prezentował się dom. Dbasz o aranżacje wnętrz? W podobny sposób zatroszcz się o wygląd elewacji. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając farbę elewacyjną? O tym wszystkim dowiesz się z naszego artykułu.
Z tekstu dowiesz się:
- kiedy warto użyć jasnych farb,
- kiedy sprawdzą się ciemniejsze kolory.
Wybór tynku elewacyjnego i koloru elewacji może zaważyć na tym, jak będzie się prezentował Twój dom. Nie wystarczy sam projekt architektoniczny. Liczy się także wykończenie, każdy drobiazg. Niestety nie zawsze będziesz mieć możliwość pomalowania domu na wybrany przez siebie kolor. Niektóre osiedla, przede wszystkim miejskie, narzucają swoim mieszkańcom jednolite barwy budynków. Jeśli jednak nie masz takich ograniczeń, przed Tobą stoi wybór idealnego koloru farby elewacyjnej. Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim pamiętaj, aby nie wybierać tego koloru w oderwaniu od otoczenia, kolorystyki domu, stolarki okiennej czy dachu, który też ma konkretny kolor! Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Jasne kolory elewacji – kiedy sprawdzą się najlepiej?
Podobnie jak z urządzeniem wnętrz, dobór koloru elewacji domu ma ogromne znaczenie. Odpowiednio dopasowany odcień może znacznie zmienić sposób postrzegania budynku. W przypadku małych domów warto je optycznie powiększyć. Jak tego dokonać?
Przede wszystkim wybierz jasny kolor farby elewacyjnej. Beże, szarości, a także pastele pomogą Ci w osiągnięciu efektu optycznego powiększenia. Również białe tynki elewacyjne są dobrym pomysłem, zwłaszcza dla domów parterowych. Jeśli Twój dom ma piętro, ale nadal wydaje Ci się niewielki, możesz pomalować wyższą kondygnację jaśniejszym odcieniem. Sprawisz, że budynek będzie wyglądał na znacznie większy niż w rzeczywistości. Aby spotęgować ten efekt, w podobnym kolorze utrzymaj także stolarkę okienną i drzwiową.
Mogłoby się wydawać, że biały lub beżowy kolor tynku elewacyjnego to ryzykowny pomysł. Ściany mogą się szybko brudzić, zwłaszcza od strony ogrodu bądź innych terenów zielonych, gdzie narażone są na pyłki itp. Wystarczy jednak wybrać odpowiednią farbę, jak np. Amphibolin marki Caparol. Jest ona odporna na wodne środki dezynfekcyjne oraz domowe środki czyszczące. Produkt nie żółknie, a także jest odporny na warunki atmosferyczne. Dzięki temu można wykorzystać tę farbę na elewacji, a w razie potrzeby umyć fasadę, aby pozbyć się niechcianych nalotów.
Elewacje domu – kolory dla dużych budynków
Wybór koloru elewacji na budynkach wielorodzinnych jest bardziej złożonym zagadnieniem i często wymaga profesjonalnego projektu.
Pomalowanie wielkiego budynku na ciemnoniebieski, czarny, ciemnoszary czy brązowy kolor to prosty krok do osiągnięcia przytłaczającego efektu. Dom będzie wyglądał monumentalnie. Zamiast zachwycać, może budzić negatywne odczucia. Dodatkowo ciemne odcienie farby mają niski współczynnik odbicia światła, co spowoduje, że ściany będą się szybko nagrzewać, a temperatura we wnętrzu rosnąć.
Czy to oznacza, że należy całkowicie zrezygnować z intensywnych, ciemnych kolorów na ścianach elewacji? Absolutnie nie! Wystarczy je umiejętnie połączyć z jasnymi. Zdecyduj się na główną fasadę w bieli, beżu lub jasnej szarości, a ciemne kolory zostaw dla detali, pojedynczych ścian np. garażu lub fragmentów elewacji wokół okien i drzwi. Ciekawym rozwiązaniem może być również zastosowanie ciemniejszych pionowych pasów przez całą wysokość budynku. W ten sposób wysmuklisz optycznie budynek i nadasz mu elegancji.
Wybór odpowiedniego koloru elewacji nie jest trudny. Wystarczy, że będziesz kierował się tymi kilkoma prostymi zasadami. Skorzystaj z niemal nieograniczonej oferty farb elewacyjnych marki Caparol i ciesz się wymarzonym wyglądem swojego domu. Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia!