Kto budując dom, nie marzy o tym, aby łączył w sobie cechy domu energooszczędnego, przy zachowaniu wszelkich komfortowych rozwiązań, ułatwiających i ulepszających życie domowników. Takim rozwiązaniem może być właśnie rekuperacja. Chcesz dowiedzieć się czym jest i jak działa ten rodzaj wentylacji? Przeczytaj artykuł.
Czym właściwie jest rekuperacja?
Do tej pory, najpopularniejszym rozwiązaniem w naszych domach był system wentylacji grawitacyjnej. Jego działanie polegało na tym, ze powietrze do domu dostawało się z zewnątrz poprzez system kominów (czyli otworów w domu), natomiast wydostawało się z niego przez szpary w oknach, drzwiach, bądź w związku ze złą izolacją. Rekuperacja rezygnuje ze swobodnego przemieszczania się powietrza, nad którym użytkownik nie ma kontroli. Jest to system wentylacji mechanicznej, której sercem jest rekuperator z wymiennikiem do odzysku ciepła.
Taki rodzaj wentylacji polega na kontrolowanym przepływie powietrza. Z zewnątrz pobierane jest ”czyste” powietrze, które jednym z kanałów doprowadzane jest do środka, natomiast ”brudne” powietrze ze środka budynku wyprowadzane jest przez system kratek montowanych w sufitach na zewnątrz innym kanałem. Te dwa strumienie nie łączą się sobą, dzięki czemu zanieczyszczenia wyprowadzane są na zewnątrz. Ponadto jest to system energooszczędny, ponieważ powietrze wyprowadzane na zewnątrz, oddaje swoje ciepło powietrzu wprowadzanemu.
Mamy zatem minimalne straty energii, ”czyste” powietrze w domu, dodatkowo przepuszczane przez system filtrów, dzięki czemu będzie one naprawdę czyste, bez pyłków, smogu i innych substancji, które mogą być szczególnie uciążliwe dla alergików czy astmatyków. Podsumowując powyższe, rekuperacja jest to mechaniczna wentylacja umożliwiająca wymianę powietrza wilgotnego i zanieczyszczonego dwutlenkiem węgla z wewnątrz budynku, na czyste, przefiltrowane powietrze z zewnątrz, przy jednoczesnym odzysku ciepła.
Dowiedz się więcej, czym są systemy rekuperacji na Sanerga.pl
Zalety rekuperacji
Jakie zalety tego rodzaju wentylacji możemy wymienić? Poza energooszczędnością, która jest dość istotna, system ten ma szereg innych plusów, które detronizują stosowaną dotąd wentylację grawitacyjną:
- powietrze dostające się domu jest oczyszczane i osuszane;
- dzięki wymiennikowi ciepła, nie jest istotna temperatura i warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz budynku;
- dzięki temu, że nie ma konieczności otwierania okien w celu przewietrzenia domu, eliminujemy przeciągi;
- można rozszerzyć działanie instalacji, aby powietrze było dodatkowo chłodzone bądź dogrzewane;
- mamy całkowitą kontrolę nad przepływającym przez dom powietrzem;
- znacząco poprawia komfort życia domowników, poprzez eliminowanie zanieczyszczeń oraz wilgotności (szybciej schnące pranie, umyte podłogi, warunki uniemożliwiające rozwój pleśni i grzybów).
Montaż rekuperacji
Montaż systemu rekuperacji przebiega etapowo. Pierwszym i najważniejszym etapem, jest prawidłowe zaprojektowanie instalacji. Jest to niezwykle istotny etap, w którym planowane jest umiejscowienie czerpni (narzędzie do pobierania powietrza z zewnątrz), wyrzutni (narzędzie do odprowadzania zużytego powietrza), nawiewników (elementy wprowadzające powietrze do pomieszczenia) oraz wywiewników (elementy wyprowadzające zużyte powietrze z pomieszczenia), oraz kanałów wentylacyjnych.
Należy pamiętać o tym, aby czerpnia i wyrzutnia nie były montowane zbyt blisko siebie. Spowoduje to bowiem pobieranie wyrzucanego, brudnego powietrza do środka. Należy również wykonać obliczenia, pozwalające na odpowiednie dobranie średnic kanałów, obliczenie bilansu powietrza oraz rozmiar centrali wentylacyjnej. Dobranie zbyt małego rekuperatora spowoduje, że nie będzie on wydajny i nie spełni swojej funkcji.
Kolejny etap obejmuje rozprowadzenie przewodów wentylacyjnych w budynku. Wyróżniamy przewody czerpnie (łączące rekuperator z czerpnią), wywiewne (przewodu prowadzące z centrali wentylacyjnej do wywiewników), nawiewne (łączące rekuperator z elementami nawiewnymi w budynku), wylotowe (łączące rekuperator i wyrzutnię). Kolejno wykonuje się punkty nawiewne i wywiewne, oraz kładzie instalację do sterownika.
Serwis rekuperacji
Jak o każdą inną instalację w domu, tak i o wentylację rekuperacyjną również należy dbać. Podstawowe zadania, z którymi użytkownik może poradzić sobie samodzielnie, to kontrola oraz wymiana filtrów w centrali wentylacyjnej, a także czyszczenie czerpni oraz wyrzutni. Pierwsze zaleca się robić się raz na pół roku, natomiast czyszczenie należy wykonać przynajmniej raz na rok.
Firmom specjalizującym się w serwisie powinno zlecić się bardziej skomplikowane czynności, do których należą m.in.:
- kontrola oraz ewentualna kalibracja termometrów,
- nastawienie termo- i presostatów,
- kontrola stanu całej instalacji (wraz z obudową, okapnikami, kratkami, izolacją),
- kontrola połączeń elastycznych, okablowania, wyczyszczenie wnętrza instalacji oraz rekuperatora,
- kontrola pracy wymiennika ciepła.
Regularna kontrola sprawności instalacji oraz dbanie o czystość umożliwi bezawaryjną pracę przez lata, dlatego nie należy bagatelizować konieczności serwisu i ograniczać go jedynie do okresowej wymiany filtrów.
Więcej informacji o systemach rekuperacji, instalacjach fotowoltaicznych, pompach ciepła znajdziesz na: www.sanerga.pl