Zmienna aura w Polsce często obniża komfort wypoczynku na świeżym powietrzu. Dzieje się tak nawet w pełni sezonu letniego, gdy występuje najwięcej godzin słonecznych. Wiatry, opady deszczu i spore zachmurzenie sprawiają, że trudno cieszyć się latem i relaksować na własnym tarasie. Aby lepiej przygotować go na każdą pogodę, warto wykonać na tarasie nie tylko zadaszenie, ale i osłony od wiatru. Z czego można je zrobić?
Kiedy wykonać osłony od wiatru na tarasie?
Osłony od wiatru najczęściej przydają się na tarasach narażonych na liczne podmuchy z powodu ukształtowania terenu. Dom zbudowany na wzgórzu na działce z dala od innych zabudowań wydaje się doskonałym miejscem do życia dla introwertyka, jednak pod kątem wiatru wypada mniej komfortowo. Taras przy takim ukształtowaniu terenu jest narażony na silny wiatr nawet w lecie, gdy aura jest stosunkowo korzystna. Umiarkowane podmuchy pojawiają się w ciepłe dni przy najmniejszych zawirowaniach ciśnienia, a podczas przechodzenia frontów atmosferycznych cechują się dużą siłą.
Tarasy narażone na wiatr znajdują się również w wysokich, wielopiętrowych budynkach. Na 8–10 piętrze wiatr jest znacznie silniejszy niż choćby na parterze. Mieszkańcy lokali na dużej wysokości mają z tego powodu ograniczone możliwości wypoczywania na tarasie, a także suszenia na nim prania (więcej na trojmiasto.pl) lub przechowywania akcesoriów ogrodowych, rowerów itp. Bez osłon od wiatru różne przedmioty i meble często się przewracają, a picie kawy lub czytanie książki często jest niemożliwe ze względu na uporczywe podmuchy.
Wykonanie osłon od wiatru poleca się także na tarasach, które jedną stroną graniczą z północną ścianą domu. Taka ekspozycja może przyczyniać się do zwiększonego uczucia chłodu podczas relaksowania się na świeżym powietrzu wczesną wiosną i jesienią. Pojawiające się masy zimnego powietrza obniżają temperaturę wiatru, a ostatnie promienie słońca nie są w stanie wystarczająco ogrzać tarasu, gdy ciągle wychładzają go podmuchy.
Z czego wykonać zabudowę tarasu i osłonę przed wiatrem?
Tradycyjnym materiałem do wykonania zabudowy tarasu jest drewno. Drewniane ścianki i ażurowe deseczki prezentują się pięknie, jednak nie zapewniają wystarczającej ochrony przed podmuchami zimnego wiatru. Przez ażurowe kratki i otwory przedostaje się zimne powietrze, które obniża komfort wypoczynku. Z kolei szklane ściany są szczelne i efektowne, jednak koszty ich założenia często przerastają możliwości finansowe mieszkańców domu. Ponadto szkło cechuje się podatnością na stłuczenia, przez co słabo sprawdza się w domach zamieszkiwanych przez małe dzieci lub zwierzęta.
Alternatywą dla drewna i szkła są płyty plexi, z których można wykonać trwałą i bezpieczną osłonę przed wiatrem. Plexi wyróżnia się lekkością, dlatego można przymocować je do drewnianych ścianek bez konieczności wzmacniania konstrukcji i budowania dodatkowych podpór. Płyty nie wymagają skomplikowanej obróbki, gdyż można je dociąć na dowolny kształt i rozmiar. Wiercenie otworów nie obniża ich trwałości i nie powoduje utraty wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Plexi ma wysoki stopień odporności na promieniowanie UV, dlatego nie kruszeje i nie żółknie, a osłony od wiatru na tarasie prezentują się estetycznie. Ze względu na ich lekkość można bezpiecznie montować je na tarasach w budynkach wielorodzinnych bez naruszania estetyki i trwałości części wspólnych bloku.
Artykuł partnerski.