Prowincja sprzyja prowadzeniu określonych rodzajów działalności. Jeśli rozważasz przeprowadzkę z miasta na wieś lub do małego miasteczka, to prawdopodobnie myślisz też o dogodnym miejscu pracy. Okazuje się, że biznes na wsi i w małym mieście może być ciekawy i opłacalny, a jego założenie prostsze, niż się wydaje. Jakie firmy warto prowadzić na wsi i w miasteczku?
Wyprowadzka na wieś z pomysłem na biznes
Wyjazd z miasta jest często podyktowany atrakcyjnymi cenami domów na wsi. Co to oznacza dla nowych mieszkańców? Przeprowadzka z miasta na wieś to często konieczność dojeżdżania codziennie do pracy lub zarabiania w miejscu zamieszkania. Lepiej postawić na tę drugą opcję – jest to łatwe szczególnie w przypadku osób pracujących zdalnie lub prowadzących własne firmy. Jaki biznes ma szansę przetrwać na wsi?
Okazuje się, że pomysłów na taką działalność jest co najmniej kilka. Oto niektóre z nich:
- małe działalności: rękodzieło, produkcja naturalnej żywności, catering dietetyczny oparty na swojskich wyrobach;
- średnie działalności: firma budowlano-remontowa, centrum ogrodnicze lub rolnicze z roślinami, nawozami i narzędziami; warsztat samochodowy i naprawa maszyn rolniczych, hodowla zwierząt (np. koni), uprawa drzewek;
- duże działalności: dom weselny i organizacja imprez okolicznościowych, agroturystyka, farma fotowoltaiczna, wynajem maszyn rolniczych i budowlanych, park rozrywki, pole namiotowe.
Więcej szczegółów na temat biznesowej wyprowadzki z miasta znajdziesz w artykule na blogu Nieruchomości Orange: Dlaczego warto przenieść firmę na prowincję? Pomysły na biznes na wsi i w miasteczku.
Opłacalne inwestycje na prowincji. Nieruchomość dla Twojej firmy na wsi i w miasteczku.
Skoro rozważasz przeprowadzkę za miasto, pewnie orientujesz się, ile kosztuje dom na wsi. Jak jednak wygląda rynek nieruchomości, które mogą sprawdzić się jako siedziba Twojej działalności? Wiele takich działek w małych miastach i na terenach podmiejskich znajduje się w ofercie nieruchomości Orange. Na niektórych z nich znajdują się budynki, inne nie posiadają zabudowań. To nieruchomości, które przedsiębiorca może wyremontować i przekształcić na użytek swojego biznesu.
Warto wiedzieć, że osoby, które chcą otworzyć swoją firmę na wsi, mają szansę otrzymać dofinansowanie. Wśród dostępnych opcji znajduje się na przykład jednorazowa dotacja z Funduszu Pracy lub premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej dla mieszkańców wsi. Przeprowadzka z miasta na wieś może więc opłacać się nie tylko ze względu na korzystne ceny domów. A warto pamiętać, że niektóre wsie swoją infrastrukturą przypominają bardziej miasteczka niż sielskie osady z bocianami i snopkami siana.
Własny biznes w małym mieście i na wsi – jak go otworzyć?
Prowadzenie biznesu na wsi i w małym miasteczku niewiele różni się od prowadzenia biznesu w dużym mieście. Jeśli tylko profil działalności jest zgodny z kwalifikacjami przedsiębiorcy, a on sam zadba o odpowiednią lokalizację (np. na jednej z działek jakie można znaleźć w ofercie nieruchomości Orange), dobrą reklamę i ukierunkowany rozwój firmy, może liczyć na sukces. Warto pamiętać, że za dobrym pomysłem na biznes na wsi lub w prowincjonalnym miasteczku muszą stać kompetencje, finanse i chęci do działania.
Artykuł sponsorowany.