Kotły na pellet to jeden z wielu dostępnych rodzajów ogrzewania. Cieszą się dużą popularnością wśród osób, którym zależy na ograniczeniu negatywnego wpływu zużycia energii cieplnej na środowisko. Jakie są największe zalety ogrzewania na pellet i co warto wiedzieć na jego temat?
Piece na pellet, czyli ekologiczne rozwiązanie
Piece na pellet nie generują dużych ilości dwutlenku węgla podczas spalania. Ilość tego związku jest równa tej, które drzewo pochłonęło w procesie fotosyntezy. Oznacza to, że kotły na pellet są jednymi z bardziej ekologicznych typów ogrzewania na paliwa stałe.
Obecnie do użytku są dopuszczone jedynie kotły klasy 5 lub wyższej. Tylko takie urządzenia pozwalają bowiem na zachowanie odpowiednio niskiej emisji szkodliwych substancji. Osoby korzystające ze starszych pieców powinny niezwłocznie wymienić je na nowsze modele. Aktualnie w sprzedaży nie ma już kotłów o niższej klasie niż 5.
Jak wybrać odpowiedni kocioł na pellet?
Obecnie na rynku znaleźć można setki modeli kotłów na pellet. Wybór odpowiedniego zależy od indywidualnych potrzeb danej osoby, a także specyfiki budynku. Decydując się na zakup określonego urządzenia warto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:
- stopień zautomatyzowania – niektóre kotły na pellet samodzielnie dozują paliwo, dzięki czemu nie musisz zajmować się ich obsługą,
- certyfikat potwierdzający bezpieczeństwo korzystania i zgodność z obowiązującymi przepisami,
- rozmiar – nawet najmniejsze kotły wymagają dysponowania co najmniej kilkoma metrami kwadratowymi powierzchni,
- sposób czyszczenia – w wielu kotłach popiół jest gromadzony w specjalnych pojemnikach, skąd można szybko go usunąć,
- moc – musi być dostosowana do metrażu całego budynku,
- żywotność – warto wybierać piece, które będą funkcjonować prawidłowo nawet przez około 20 lat.
Wybór kotła o odpowiedniej mocy wymaga wykonania różnych pomiarów i obliczeń. Kluczowe jest wzięcie pod uwagę nie tylko metrażu, lecz także stopnia ocieplenia budynku czy innych form ogrzewania wykorzystywanych w jego wnętrzu.
Jakie zalety ma kocioł na pellet?
Kocioł na pellet (https://metalfachtg.com.pl/kotly-c-o-z-ecodesign/) to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na komforcie korzystania, oszczędnościach i zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji.
Współczesne urządzenia tego typu zapewniają łatwość obsługi, na jaką nie można było liczyć jeszcze kilka lat temu. Mowa tu m.in. o specjalnych podajnikach, które potrafią samodzielnie dozować paliwo, w ilości, która wystarczy nawet na kilka kolejnych dni. Użytkownik nie musi więc sprawdzać poziomu załadowania zbiornika co parę godzin.
Pellet to materiał, który składa się z resztek drewna. Surowiec ten jest dość tani, a jednocześnie zapewnia bardzo wysoką wydajność. Cena pelletu nie zależy również od czynników egzogenicznych (zewnętrznych), dlatego zwykle utrzymuje się na stałym poziomie. Wymiana kotła na urządzenie opalane pelletem jest sposobem na duże oszczędności, choć są one zauważalne dopiero po kilku miesiącach czy nawet latach.
Kocioł na pellet ma jeszcze jedną, nieco nieoczywistą zaletę. Pozwala bowiem na użytkowanie w gminach, w których lokalne przepisy uniemożliwiają zastosowanie urządzenia opalanego węglem. To ciekawa alternatywa dla instalacji gazowych czy nowoczesnych systemów korzystających z odnawialnych źródeł energii, których budowa bywa kosztowna.
Cena kotła na pellet
Ile kosztują kotły na pellet? Cena takich urządzeń różni się w zależności od ich parametrów technicznych. Kluczowe jest przede wszystkim to, jakie udogodnienia zastosowano w konstrukcji pieca. Modele zautomatyzowane, które pozwalają na maksymalne uproszczenie obsługi, zwykle są nieco droższe. Więcej kosztują także piece pozwalające na ogrzanie budynków o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych.
Ceny kotłów na pellet zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, że jest to ogrzewanie tańsze niż olej opałowy i gazowy, a więc część tej kwoty zwraca się już po kilku miesiącach użytkowania.
Warto dodać, że piece na pellet również wymagają przeprowadzania regularnych przeglądów.
Artykuł sponsorowany.