Od dłuższego czasu w Polsce działa kilka dużych programów, dzięki którym mamy możliwość obniżenia kosztów ogrzewania naszych domów. Są to programy wspierające wymianę źródeł ciepła i finansujące docieplania budynków mieszkalnych. Źródłem dofinansowań są budżety unijne, ogólnopolskie lub budżety lokalne – wojewódzkie i gminne. Jakie programy termomodernizacyjne będą dostępne w 2023 roku? Jakie wsparcie możesz uzyskać?
Program Czyste Powietrze – dofinansowanie docieplenia domów jednorodzinnych
Obowiązujący już od 2019 roku program Czyste Powietrze, w roku 2023 roku oferuje znacznie większe benefity niż w poprzednich edycjach. Tak jak w poprzednich latach zwrot środków finansowych będzie dotyczył:
- docieplenia domów jednorodzinnych oraz
- wymiany nieefektywnych, wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania w domach jednorodzinnych.
Zmianie ulega kwota dofinansowania, a także zwiększenie progów dochodowych dla osób ubiegających się o środki w ramach programu.
Na jakie dofinansowania możemy liczyć w 2023 roku w ramach programu Czyste Powietrze?
Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze 2023 jest zależnie od poniesionych na termomodernizację kosztów. To, jaka ilość środków finansowych zostanie nam przyznana, jest zależne od sumy kosztów (liczonych w wartości netto) za materiały i roboty budowlane związane z termomodernizacją. W ramach dofinansowania na 2023 rok możemy odzyskać aż:
- od 50% do 100% środków netto poniesionych na ocieplenie przegród budowlanych i
- od 40% do 100 % środków finansowych netto poniesionych na wymianę stolarki okiennej, drzwiowej lub bram garażowych.
Jakie prace termomodernizacyjne obejmuje dofinansowanie?
Termomodernizacja, oprócz wymiany źródła energii na bardziej efektywne (czyli zużywające mniej energii do ogrzania domu i nie oddziałujące negatywnie na środowisko), ma na celu:
- minimalizację strat ciepła oraz
- odizolowanie budynku od wpływu niskiej temperatury zewnętrznej zimą oraz gorącego powietrza latem.
Zapewnienie zwiększonej izolacji termicznej domu jednorodzinnego odbywa się przez izolację przegród zewnętrznych, tj. ścian, stropu oraz dachu. Do tego celu zastosować należy odpowiednie materiały izolacyjne, których koszt zakupu i montażu zostanie nam zwrócony w dofinansowaniu. Warto zatem zainwestować w produkty wysokiej jakości, odznaczające się najlepszymi właściwościami termoizolacyjnymi. Takimi są właśnie materiały tworzone przez doświadczonego producenta systemów ociepleniowych, firmę URSA. Świetną inwestycją termomodernizacyjną, zapewniającą nie tylko utrzymanie ciepła w domu, ale również redukcję hałasu i gwarancję ognio- i wilgocioodporności jest izolacja ścian z wykorzystaniem wełny mineralnej URSA GLASSWOOL lub polistyrenu ekstrudowanego URSA XPS. W ramach programu warto również wykonać izolację poddasza i dachu. Przy dachu skośnym świetnie sprawdzi się wełna w rolkach, np. URSA AMBER 33 lub URSA PLATINUM 32. Z kolei w przypadku poddaszy nieużytkowych warto pomyśleć o odizolowaniu go wdmuchiwanym w puste przestrzenie granulatem z wełny mineralnej URSA GRANULO S.
Program prefinansowania 2023 – Program Czyste Powietrze Plus 2023
Rozpoczęta w 2022 realizacja programu Czyste Powietrze Plus umożliwia uzyskanie wsparcia finansowego na termomodernizację domu jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania prac i zakupem materiałów ociepleniowych. Program ten zakłada zdecydowanie większe bonifikaty dla właścicieli domów przeznaczonych do ocieplenia. Do uzyskania dofinansowania wystarczy przed złożeniem odpowiedniego wniosku podpisać umowę z wykonawca termomodernizacji. Program na 2023 rok obejmuje kompleksowe wykonanie ocieplenia oraz wymianę kotłów i pieców starego typu na efektywne źródła ogrzewania.
Wsparcie przez ulgę termomodernizacyjną 2023
Ulga termomodernizacyjna jest pomniejszeniem kosztów poniesionych na termomodernizację udzielaną w formie odliczenia od podatku. Odliczeń można dokonywać w ciągu trzech lat. Uprawnionymi do skorzystania z ulgi są właściciele oraz współwłaściciele domów jednorodzinnych, które poddane zostały ociepleniu. Wydatki, jakie mogą zostać odliczone w zeznaniach podatkowych PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28 muszą pochodzić ze środków własnych podmiotu wnioskującego – ich źródłem nie może być dofinansowanie z programów ogólnopolskich lub lokalnych.
W ramach ulgi termomodernizacyjnej 2023 odliczyć możemy wydatki na:
- materiały izolacyjne, jak: styropian, płyty izolacyjne, wełna mineralna, izolacje celulozowe lub pianki poliuretanowe stosowane do ociepleń– PUR i PIR oraz
- usługi termomodernizacyjne, w tym koszty związane z wynajmem wyspecjalizowanej firmy wykonującej ocieplenie naszego budynku,
- stolarkę okienno-drzwiową (okna wielokomorowe lub drzwi i bramy zewnętrzne z ociepleniem i izolacją).
W ramach dofinansowań na 2023 rok przewidziano ponadto inne programy, ogólnopolskie i lokalne, tj.:
- program premii termomodernizacyjnych,
- granty termomodernizacyjne,
- program „Stop Smog”,
- program Ciepłe Mieszkanie,
- dofinansowania w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych,
- dofinansowania z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz
- dofinansowania w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jak więc widać, termomodernizacja w 2023 roku może być wspierana przez wiele różnych programów dofinansowujących. Warto więc dobrze zaplanować prace modernizacyjne. Wybierając sprawdzone materiały do izolacji, tj. produkty marki URSA, masz pewność, że termoizolacja budynku będzie spełniać swoje zadania przez lata.
Artykuł opracowany przez stronę partnerską.