Ogrzewanie powierzchniowe stało się w ostatnim czasie jednym z najpopularniejszych rozwiązań wprowadzanych do domowych wnętrz równie chętnie przez projektantów, co i przez osoby prywatne, pragnące zapewnić sobie i swoim bliskim optymalny komfort cieplny.
Duże zainteresowanie takimi produktami sprawia, że producenci oferują coraz szerszy wybór mocno zróżnicowanych urządzeń. Obecnie, oprócz standardowego ogrzewania podłogowego wodnego, do tej kategorii zaliczają się także maty grzewcze, na których chcielibyśmy się skupić w tym artykule.
Do czego można je wykorzystać i jakie są ich najmocniejsze strony? O tym opowiemy poniżej.
Czym są maty grzewcze?
Maty grzewcze zalicza się do popularnych rozwiązań grzewczych. Co to takiego? To urządzenia elektryczne w formie cienkiej (tylko 4 mm grubości) siatki z tworzywa sztucznego, w którą wplata się przewody. W chwili gdy przepływa przez nie prąd, nagrzewają się, a następnie oddają ciepło dalej – do podłogi i pomieszczenia.
Maty grzewcze występują w dwóch wariantach:
- jednostronnie zasilane (jeden przewód zasilający),
- dwustronnie zasilane (dwa przewody zasilające).
Dostępne na rynku produkty występują w różnych grubościach (modele dwustronnie zasilane są najczęściej cieńsze) i długościach. Warto wspomnieć o tym, że maty dostępne na przykład na stronie Econovli.pl, można bez przeszkód docinać, by dopasować ich wielkość do konkretnej przestrzeni. Popularne produkty mogą mieć różną moc. Pojawiają się modele o mocy 100 W/m2. Można jednak spotkać maty o mocy dochodzącej nawet do 200 W/m2.
Maty montuje się do podłoża przy pomocy zaprawy klejowej. Niektóre rozwiązania występują w wersji samoprzylepnej, co jeszcze bardziej ułatwia montaż.
Maty grzewcze – gdzie się je stosuje?
Maty grzewcze bywają montowane najczęściej na podłogach. Niektóre z nich sprawdzają się jednak również jako ogrzewanie na ściany, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których powierzchnia podłogi nie pozwala na skuteczne ogrzanie całego wnętrza.
Tego typu produkty grzewcze stosuje się jako ogrzewanie samodzielne, zwłaszcza gdy postawi się na maty o mocy nie mniejszej niż 150 W/m2. Kładzie się je choćby w kuchniach, łazienkach i salonach, przede wszystkim pod podłogi ceramiczne (gres lub terakota). Niekiedy maty stosuje się jako ogrzewanie uzupełniające w szczególnie wymagających wnętrzach (np. w łazienkach).
Zalety mat grzewczych do domu
Dlaczego warto zdecydować się na maty grzewcze? Największą ich zaletą jest bardzo mała grubość produktu, dzięki czemu bez trudu wprowadza się ogrzewanie podłogowe do wnętrz, w których nie zostało ono pierwotnie uwzględnione w projekcie, bez konieczności znaczącego podnoszenia powierzchni podłogi.
Maty grzewcze są niezmiernie proste i szybkie w montażu, a także pozwalają na położenie ogrzewania podłogowego nawet już po wykonaniu wylewki na podłodze. Takich możliwości nie ma w przypadku ogrzewania podłogowego wodnego.
Nie zapominajmy również o tym, że maty grzewcze są znacznie tańsze oraz wymagają mniejszych nakładów na montaż i późniejszą eksploatację niż systemy wodne. W ich przypadku niemal cała instalacja kryje się pod powierzchnią podłogi. Nie wymaga serwisowania ani nie zajmuje cennego miejsca w pomieszczeniu.
Nowoczesne maty grzewcze do domu
Maty grzewcze to wydajna i praktyczna alternatywa dla bardziej rozbudowanych wariantów ogrzewania podłogowego. Zapewniają wysoką wygodę użytkowania oraz komfort cieplny, bez generowania wysokich kosztów. Trudno się zatem dziwić, że ich popularność rośnie z roku na rok.