Konsument, wybierając firany w stacjonarnym punkcie sprzedaży lub online, często patrzy na wizualne aspekty produktu. Jednak nie warto ulegać pierwszemu wrażeniu, a raczej zdecydować się na świadomy zakup podparty odpowiednią wiedzą. Co warto wiedzieć przed zakupem wymarzonych firan?
Jakie są rodzaje firan?
Firany od lat są podstawowym elementem dekoracji w domach i mieszkaniach. Obecnie istnieje wiele rodzajów materiałów, z których tworzy się firany. Najpopularniejszymi i najchętniej wybieranymi tkaninami są m.in.:
- Firany z tiulu – jedwabna lub bawełniana tkanina.
- Żakardowe firany – najczęściej są wykonywane z poliestru oraz z niewielkim dodatkiem bawełny.
- Firany z organzy – obecnie wykonywane są z nylonu, poliestru lub bawełny.
- Firany z woalu – przeważnie utkane ze sztucznych materiałów z domieszką bawełny.
Dobra firana – czyli jaka?
Dobra firana to taka, która spełnia funkcję zarówno ozdobą, jak i ochrony przed słońcem. W zależności od intensywności nasłonecznienia pokoju należy dobrać odpowiednią grubość materiału i długość zasłony. Z tego względu, że firana to także w pewien sposób dekoracja, nie można zapominać o jej kolorze, który powinien być dopasowany do stylu danego pokoju. Ponadto cechy świadczące o tym, że firana jest wykonana z najwyższej jakości materiałów to m.in. prostota, przejrzystość i trwałość.
Jak dopasować firany do rozmiaru okna?
Wiele osób, które decydują się na firany, często zadaje sobie pytanie, dokąd powinny one sięgać. Zdarza się, że zasłony sięgają aż do podłogi, jak i do parapetu. Jednak który ze sposobów jest prawidłowy? Okazuje się, że poprawnie dopasowana firanka powinna kończyć się 2 cm nad parapetem. Ponadto ważne jest, aby odpowiednio dobrać ją pod szerokość i wysokość okna. W przypadku chęci uzyskania efektu marszczenia tkaniny jej długość może wykroczyć ponad standardowe parametry.
Funkcjonalna firana – z jakiego materiału powinna być utkana?
Utarło się przekonanie, że nie ma firanek, które się nie gniotą i nie niszczą. Nie jest to jednak prawdziwe stwierdzenie. W końcu istnieją materiały, które nie wymagają od właściciela prasowania, ani corocznego kupowania nowych zasłon. Do tego typu funkcjonalnych tekstyliów można zaliczyć m.in. poliester. Natomiast firany z jego domieszką to modele żakardowe oraz z organzy. Oprócz materiału ważny jest także gruby splot oczek, który uniemożliwi odkształcanie się zasłony. Dodatkowo warto dobrać firanę z licznymi wzorami, ponieważ pozwolą one zamaskować niechciane marszczenie tkaniny.