Wiertarko-wkrętarka to jedno z narzędzi, bez którego ciężko wykonać wiele domowych prac. Tego typu sprzęt idealnie sprawdzi się podczas majsterkowania, a także będzie niezbędny w trakcie częściowego lub kompleksowego remontu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze wiertarki na domowe potrzeby.
Jakie są wiertarko-wkrętarki?
Na rynku można spotkać różne wiertarko-wkrętarki. Biorąc pod uwagę sposób zasilania, do wyboru masz sprzęt z napędem:
- akumulatorowym – w jego ramach wykorzystywany jest wydajny akumulator, którego możesz w każdej chwili podładować; takie rozwiązanie zapewnia odpowiednią do zastosowań domowych wydajność, a także mobilność;
- sieciowym, który gwarantuje nieprzerwaną pracę przez dłuższy czas – trzeba jednak pamiętać o tym, że w wypadku awarii sieci elektrycznej i braku prądu tego typu zasilanie będzie bezużyteczne, ponadto wymaga ono mało poręcznego podczas codziennej obsługi kabla.
Wiertarko-wkrętarka jest użyteczna podczas wielu prac. Podstawowe modele, które mają niewielką moc (napięcie akumulatora wynosi nie więcej niż 10 V), a ich moment obrotowy wynosi od 4 do 12Nm, służą głównie do:
- wykonywania otworów w miękkich materiałach, czyli na przykład w drewnie czy tworzywach sztucznych,
- wkręcania wkrętów, co pozwoli Ci łączyć drewniane konstrukcje, takie jak ogrodowy domek dla dzieci,
- składania i rozkręcania mebli.
Szersze zastosowanie ma wiertarko-wkrętarka o napięciu od 10 do 14V i momencie obrotowym w zakresie 12–30Nm. Będzie ona przydatna między innymi wówczas, gdy musisz wywiercić otwory w cegle.
A co w sytuacji, gdy czeka Cię wiercenie w metalu, kamieniu lub betonie, gdyż musisz wykonać otwory w stropie bądź ścianie działowej? W takim wypadku niezbędna będzie wiertarka udarowa o napięciu co najmniej 18V oraz momencie obrotowym na poziomie 30Nm i większym. Za pomocą takiego sprzętu, po zakupieniu odpowiedniej końcówki, możesz również szlifować i czyścić różne powierzchnie, przygotowując je na przykład do malowania, jak również wymieszać zaprawę betonową.
W niektórych wypadkach warto zdecydować się na urządzenie przeznaczone do najcięższych prac, jakim jest młotowiertarka udarowa. Taki sprzęt przyda Ci się, gdy chcesz samodzielnie zrealizować remont, podczas którego niezbędne będzie:
- skucie tynku,
- usunięcie starych płytek ceramicznych,
- wyburzenie ścianki.
Wiertarka to sprzęt niezbędny w każdym domu. Aby wybrać urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb, w tym pod kątem zakresu realizowanych prac, musisz szczególną uwagę zwrócić na jego napęd.
Wiertarka akumulatorowa czy sieciowa?
Jeśli chodzi o wiertarko-wkrętarki akumulatorowe, korzystanie z nich jest bardzo wygodne. To najbardziej uniwersalne rozwiązanie zarówno w domu, jak i ogrodzie. Decyduje o tym:
- lekkość i poręczność tego typu urządzeń, dzięki czemu bez trudu możesz operować nimi przez dłuższy czas,
- swoboda manewrów – nie ogranicza Cię konieczność podpięcia sprzętu do gniazdka oraz długość kabla, co umożliwia szybkie dotarcie do każdego miejsca,
- cicha praca oraz brak spalin, co pozwala wykorzystywać urządzenia nawet w obecności domowników,
- możliwość ciągłej pracy przez wiele godzin – wpływa na to wydajny akumulator.
Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa to świetna alternatywa dla sprzętu sieciowego. Jest bardziej mobilna i poręczna, a pod kątem wydajności nie odbiega od urządzeń zasilanych za pomocą prądu. Dlatego warto ją wybrać zawsze wtedy, gdy majsterkujesz czy realizujesz remont w domu.
>>Sprawdź, jaka wiertarko-wkrętarka najlepiej sprawdzi się podczas domowego remontu .
Jeśli interesuje Cię wiertarko-wkrętarka bądź młotowiertarka akumulatorowa, przed zakupem zwróć uwagę na pojemność baterii – parametr ten decyduje o tym, jak długo możesz pracować na jednym zasilaniu. Na przykład bateria o pojemności 5.0Ah, zastosowana w bezszczotkowym urządzeniu RYOBI HP™ 18V, umożliwia wywiercenie w drewnie nawet 375 otworów o wielkości 16x50mm.
Wiertarka na akumulator i wkrętak akumulatorowy z jednej serii
Użytkując wiertarko-wkrętarki RYOBI, jeden akumulator możesz wykorzystać do zasilania wielu innych sprzętów używanych w domu. Takie możliwości daje system ONE+™. Dzięki niemu bateria może być w każdej chwili przełożona na przykład do szlifierki, wkrętarki czy podkaszarki. Jest to rozwiązanie komfortowe i ekonomiczne, gdyż pozwala:
- wykonywać wiele różnych czynności w ciągły sposób – wymiana akumulatora w sprzętach RYOBI zajmuje kilka chwil;
- zaoszczędzić na kosztach zakupu kilku baterii.
Dodatkowym atutem jest to, że dzięki technologii ONE+™ możesz realizować prace nie tylko w domu, ale również w ogrodzie. W ten sposób w jeden dzień będziesz w stanie wypielęgnować drzewka owocowe oraz zająć się majsterkowaniem bez potrzeby zakupu dodatkowego akumulatora.
Dobra wkrętarko-wiertarka – jakie powinna mieć cechy?
Zakup wiertarko-wkrętarki może być trudny, gdyż pod uwagę trzeba wziąć szereg parametrów. Chodzi o:
- wagę – najbardziej poręczne urządzenia to takie, których ciężar, razem z akumulatorem, wynosi nie więcej niż 2,5 kg; taki warunek spełniają sprzęty RYOBI;
- moment obrotowy – odpowiednią wszechstronność zapewniają elektronarzędzia, w których wartość tego parametru wynosi minimum 25–30 Nm;
- rodzaj silnika – w przypadku zastosowań domowych optymalną wydajność, jak również bezawaryjność gwarantuje technologia bezszczotkowa;
- liczbę biegów – wystarczą dwa biegi, aby odpowiednio kontrolować prędkość.
Jeśli interesuje Cię wiertarka czy młotowiertarka, warto ponadto zwrócić uwagę na to, czy taki sprzęt jest wyposażony w przydatne podczas codziennego użytkowania systemy i rozwiązania. Na przykład w wiertarko-wkrętarkach RYOBI do dyspozycji masz między innymi wielostopniową regulację momentu obrotowego, ergonomiczne uchwyty, gwarantujące wysoki poziom bezpieczeństwa, jak również diodę LED, doświetlającą punkt wiercenia.
Wiertarka udarowa – kiedy warto w nią zainwestować?
Wiertarka udarowa przyda Ci się zawsze wtedy, gdy musisz wykonywać otwory w twardych materiałach. To sprzęt niezbędny wówczas, gdy:
- dużo wiercisz, na przykład w metalu;
- w ścianach umieszczasz długie wkręty, o długości co najmniej 10cm.
W wielu sytuacjach sprawdzi się również wiertarka SDS. Od zwykłego sprzętu różni się ona tym, że jest wyposażona w bardzo wygodny podczas użytkowania system mocowania wiertła – aby je wymienić, wystarczy umieścić je w otworze i lekko docisnąć bądź przekręcić do momentu usłyszenia charakterystycznego kliknięcia. Takie rozwiązanie znacznie usprawnia prace związane z majsterkowaniem i remontem, gdyż pozwala szybko wymieniać wiertła czy dłuta. System SDS+, jaki został zastosowany w urządzeniach RYOBI, idealnie sprawdzi się w trakcie prac domowych, w tym podczas wiercenia w betonie czy metalu.
Artykuł gościnny.