Producenci oferują kilka różnych rodzajów wentylacji, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą poznać największe zalety i wady poszczególnych rozwiązań dostępnych na rynku.
Jakie są podstawowe rodzaje wentylacji?
Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie wentylacje naturalne (grawitacyjne) i wentylacje mechaniczne. W tym drugim przypadku mamy oczywiście do czynienia z wentylacjami wywiewnymi i nawiewno-wywiewnymi. Modele wentylacyjne wyróżniają się bardzo prostym systemem kanałów, który jak powszechnie wiadomo opiera się na naturalnym ciągu. Tego typu wentylację, można bez problemu spotkać zwłaszcza w starszym budownictwie. W nowych obiektach królują przede wszystkim wentylacje mechaniczne. Montuje się w nich specjalne wentylatory, dzięki którym można zyskać pełną kontrolę nad intensywnością i wydajnością wymiany powietrza. Nowością na rynku są niezawodne wentylacje mechaniczne z odzyskiem ciepła. Jest to idealny wybór dla osób, które stawiają na energooszczędną technologię. Wielu renomowanych producentów oferuje swoim klientom również wentylację hybrydową, która tak naprawdę jest rozbudowaną wentylacją grawitacyjną. Z praktycznego punktu widzenia jedyna różnica polega na tym, że w miejscach wywiewu powietrza montuje się wentylatory wyciągowe. Uruchamiane są one automatycznie zawsze wtedy, gdy wentylacja grawitacyjna nie daje rady.
Jak wybrać wentylację na lata?
Aby wybrać wysokiej jakości wentylację na lata należy zwrócić uwagę oczywiście nie tylko na mechanizm jej działania. Ogromną rolę odgrywa zużycie energii elektrycznej. Jak powszechnie wiadomo ceny prądu cały czas idą w górę, dlatego też tym bardziej warto zwrócić uwagę na ten element. Pamiętać należy przede wszystkim, że urządzenia zmiennoprądowe AC zużywają zdecydowanie więcej energii niż konkurencyjne odpowiedniki stałoprądowe EC. Przeglądając dostępne na rynku wentylacje warto wziąć pod uwagę także hałas, który generują oraz obudowę. Dobra wentylacja powinna zapewnić nie tylko kilka możliwości połączenia z systemem wentylacyjnym, ale również powinna pochwalić się dobrymi parametrami jeżeli chodzi o izolację termiczną i akustyczną.
Artykuł powstał na podstawie treści zamieszczonych na stronie hurtowni wentylacyjnej – aspekt.bydgoszcz.pl.