Planujesz ocieplenie lub malowanie i odświeżenie elewacji w domu jednorodzinnym? A może czeka Cię remont wysokiego mieszkania bądź lokalu komercyjnego znajdującego się w kamienicy? Przydatne będą rusztowania, które zapewniają stabilne warunki do bezpieczne pracy. Dowiedz się, jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.
Co to jest rusztowanie?
Rusztowania to konstrukcje, które w budownictwie wykorzystywane są już od wieków. Na przestrzeni lat zmieniał się ich sposób stawiania i przytwierdzania do murów budynku, ale główne założenia pozostały takie same. Mają one na celu zagwarantowanie stabilnego stanowiska pracy podczas budowy lub odświeżania murów oraz generalnych remontów przestronnych wnętrz z wysokimi sufitami.
Pierwsze konstrukcje były budowane z drewna. Obecnie surowiec ten pozostał na podestach, a rusztowania najczęściej są zrobione z innych surowców. Najczęściej wykorzystuje się:
- aluminium,
- stal ocynkowaną ogniowo,
- włókna szklane,
- płyty drewnopodobne.
Poszczególne typy rusztowań różnią się od siebie, ale łączy je konieczność ścisłego przestrzegania norm podczas ich wykonywania i montażu, ponieważ stanowią one szczególnie niebezpieczne stanowisko pracy. Wynajem rusztowań pozwala dobrać rozwiązanie idealnie dopasowane do prac na zewnątrz lub wewnątrz budynków.
Rusztowania przyścienne i ścienne
Ze względu na sposób kotwiczenia rusztowania dzieli się na:
- przyścienne – jest to konstrukcja samonośna, która opiera się na podłożu. Obciążenia nie są tutaj przenoszone na elewację czy ściany
- ścienne – konstrukcję montuje się do ściany, dlatego obciążenie jest przenoszone także na nią, a nie tylko na samo podłoże.
Szczególnym rodzajem są rusztowania wiszące. Takie konstrukcje stawia się nie do góry murów, ale od szczytu budowli w dół. Są one rzadko spotykane, ale sprawdzają się w miejscach o grząskim lub niestabilnym podłożu.
Inne rodzaje rusztowań
Rusztowania bardzo często dzieli się, biorąc pod uwagę budowę samej konstrukcji. W budownictwie stosuje się rusztowania:
- ramowe,
- wspornikowe,
- stojakowe,
- systemowe,
- kozłowe,
- specjalistyczne.
Sposób stosowania pozwolił podzielić rusztowania na stabilne (całkowicie nieruchome) oraz jezdne (zmontowaną konstrukcję można przemieszczać). Rusztowania jezdne zwykle wykonuje się z lekkiego aluminium.
Co z podestami rusztowań?
Podesty stanowią przestrzeń roboczą, po której mogą przemieszczać się pracownicy budujący mury, odświeżający elewację czy remontujący ściany. Mogą one zostać wykonane z naturalnego drewna lub stali. Drewno jest stabilne, sztywne i trwałe, ale niekoniecznie sprawdzi się na zewnątrz. Ma ono gładką strukturę, dlatego po deszczu podest drewniany może stać się śliski, co stwarza zagrożenie podczas wykonywania prac.
Stal jest lekka, dlatego rusztowania z podestami z takiego surowca można dość szybko postawić, a transport poszczególnych elementów na plac budowy jest szybki i bezproblemowy. Producenci dbają także o bezpieczeństwo. Stalowa powierzchnia jest perforowana, dzięki czemu zyskuje właściwości antypoślizgowe, co zwiększa bezpieczeństwo pracowników. Ich słabszą stroną jest trudne czyszczenie z tynku, farby oraz innych zabrudzeń z materiałów budowlanych.
Bardzo ważny jest także sposób montażu oraz kotwienia rusztowania. Jest on opisany w dokumentacji techniczno-ruchowej poszczególnych konstrukcji – zawsze należy przestrzegać wskazanych norm i zaleceń.