Surowe wnętrza, otwarta przestrzeń, cegły, metal i ogromne okna – innymi słowy styl industrialny. Czy to brzmi dla Ciebie jak przepis na idealne wnętrze? Sprawdź, jak urządzić sypialnię w stylu loftowym, dobierz do niej trendowe dodatki i dowiedz się, co tak właściwie jest clue każdej idealnej sypialni!
Czym jest styl industrialny?
Styl industrialny (inaczej zwany loftowym) ma swój początek w latach 50. w Stanach Zjednoczonych. Gdy doszło do dekoniunktury, na rynku nieruchomości masowo pojawiały się tanie pomieszczenia pofabryczne, i rzemieślnicze warsztaty, przerabiane na mieszkania. Cechowały się niskim czynszem i były masowo zamieszkiwane przez ubogich artystów, dandysów i antyspołeczników. Można powiedzieć, ze loft był sypialnią artystycznej bohemy lat 50 i 60! Obecnie lofty są symbolem wyrafinowania i artystycznych zapędów.
Cechy stylu loftowego
Najbardziej charakterystyczny aspekt stylu industrialnego? Ogromna, otwarta przestrzeń, bez zbędnych ścian i podziałów na pokoje. Sypialnia, kuchnia i pokój dzienny były często jednym pomieszczeniem, oddzielonym parawanem lub regałem. Głównym źródłem światła są niczym nieozdobione okna, lub ewentualnie minimalistyczne rolety. Niebanalne, industrialne lampy, są jednym nielicznych zaskakujących dodatków. Mogą mieć druciany bądź klosz, lub… nie mają go wcale! Wisząca na kablu, samotna żarówka to bardzo charakterystyczny element tego stylu. Co jeszcze warto wprowadzić do wnętrza industrialnego? Stara maszyna do szycia lub pisania, gramofon i meble z targu staroci będą tu pasowały idealnie! Bardzo trendy są też ściany z cegły bądź betonu. Pamiętaj, że w stylu industrialnym nie chowa się rur, grzejników ani kabli: są one elementem wystroju wnętrza!
Sypialnia w stylu industrialnym (loftowym) – co ją wyróżnia?
Sypialnia, urządzona w stylu industrialnym to surowa elegancja, niepozbawiona jednak wygody i komfortu snu. Betonowe ściany i neutralne barwy są na topie. Idealnie pasuje też ściana ze szkła, oddzielająca część dzienną od nocnej, nie zakłócając przestrzeni loftu. Łóżko powinno być centralną częścią industrialnej sypialni. W tej kwestii nie idziemy na kompromis i wybieramy maksymalnie wygodne, duże, kontynentalne łoże z miękkim zagłówkiem, który w takim wnętrzu staje się wyszukaną dekoracją, dodającą odrobinę przytulności surowemu, betonowemu otoczeniu. Meble powinny być stonowane i najlepiej, jeśli będzie ich niewiele. Wnękowa szafa zniknie w pomieszczeniu i nie zakłóci jego przestrzenności. Metal, drewno i poduszki o stonowanych, jednolitych poszewkach dopełnią całości.