Chociaż marmur kojarzony jest z bogato zdobionymi, iście królewskimi wnętrzami, to równie dobrze sprawdza się w skromnie urządzonych aranżacjach, niezależnie, czy jest stosowany na podłogach, ścianach, parapetach czy w innych miejscach. Ten od zawsze inspirujący artystów materiał jest gwarancją ponadczasowej trwałości i elegancji.
Marmur – krótka charakterystyka
Marmur – ten wyjątkowy kamień naturalny – znany jest ludzkości od bardzo dawna, już od czasów starożytnych. Już wtedy stosowano go do celów architektonicznych, ale i w celach artystycznych, zwłaszcza rzeźbiarskich. Wykuwano z niego piękne pomniki, podkreślano status, występował więc najczęściej tylko u bogatych. Stać na niego było nielicznych, ale na szczęście dzisiaj to się zmieniło.
Marmur jest tak twardy, bo należy do grupy skał metamorficznych tworzących skorupę ziemską. Skrajnie trudne warunki – wysoka temperatura i ciśnienie, tworzą (najczęściej z wapieni) niebywale odporny materiał. Procesy w głębi ziemi sprawiają jednocześnie, że marmur dostępny jest w bogatej palecie kolorystycznej, zachwycając wyjątkową wyrazistością. Dzięki jego estetycznym atrybutom wykorzystywany jest w tworzeniu wielu wspaniałych większych i mniejszych elementów dekoracyjnych, głównie podłóg, ścian, parapetów czy kuchennych blatów, lecz również schodów, zlewów i obudowy kominków. Można go też spotkać w formie różnych ciekawych drobiazgów – wazonów, zegarów, świeczników czy kuchennych akcesoriów.
Marmur – największe zalety
Marmur to wyjątkowy materiał. Warto poznać jego najważniejsze cechy i właściwości – to one bowiem wpływają bowiem na jego wygląd oraz trwałość!
Marmur to materiał występujący w różnych twardościach. Parametr ten określa się za pomocą 10-stopniowej skali Mohsa. W przypadku marmuru mamy do czynienia z kilkoma poziomami. Najniższy (od 2 do 4) to kamień niezbyt odporny, a więc łatwy do zarysowania, więc lepiej celować w poziom wyżej (5-6), który tylko nieznacznie ustępuje granitowi (określany na “siódemkę”).
Marmur to niezwykłej urody kamień, szlachetny i elegancki, na tyle charakterystyczny, że ciężko go pomylić z innym. Nieregularnie przebiegające przez niego wzorki powodują, że każdy z nich to niepodrabialny okaz oryginalności. Niektóre okazy marmuru posiadają ogromną ilość “żyłek”, inne zaś wręcz przeciwnie – są zupełnie jednolite. Niezależnie od tego, jakiej urody będzie nasz marmur, możemy być pewni, że wypolerowany zawsze prezentuje się tak samo dobrze, zyskując lustrzany, trwały połysk.
O czym dodatkowo warto wspomnieć?
Istotne są też inne parametry, między innymi przewodzenie ciepła. Warto wiedzieć, że to materiał doskonale przewodzący ciepło, więc można go bez przeszkód wykorzystywać w ogrzewaniu podłogowym. Możemy być pewni, że rozgrzewa się równomiernie na całej powierzchni i to w szybkim tempie. Jak widzimy więc, płytki marmurowe na podłogę to świetne rozwiązanie – nie tylko estetyczne, ale i praktyczne.
Dobrze też pamiętać, że marmury są dość mocno podatne na obróbkę, czyli cięcie, szlifowanie i polerowanie na wysoki połysk. Doskonale znoszą też szczotkowanie, piaskowanie i nadawanie kształtu. Dzięki temu można z nich tworzyć przeróżne – taki jak sobie zamarzymy – kompozycje.
I wreszcie, nie sposób nie wspomnieć o wielkiej odporności – nie tylko na temperatury, erozję, ale też kwasy, tłuszcze i inne tego rodzaje substancje.
Wszystkie wymienione powyżej cechy potwierdzają, że mamy do czynienia z ponadczasowym, jedynym w swoim rodzaju materiałem, w który warto zainwestować. A dla zainteresowanych polecamy też artykuł pt. Elewacja z kamienia naturalnego – jaki materiał i kolor. Kamień elewacyjny: rodzaje, trendy i koszty.