Wanny dla niepełnosprawnych szturmem podbijają rynek sprzętów wspomagających funkcjonowanie osób zmagających się z problemami z mobilnością. Jeszcze niedawno pacjentom zdecydowanie polecane było używanie kabiny prysznicowej. Dziś nowoczesne wanny z drzwiami uważane są za jeszcze lepsze rozwiązanie.
Wanny dla niepełnosprawnych – czym się charakteryzują?
Wanny dla osób starszych i niepełnosprawnych projektowane są w taki sposób, by zapewnić bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Pozwalają też osobom dysfunkcyjnym zachować większą samodzielność podczas codziennych czynności higienicznych. Jakie modele mamy do wyboru?
Niskie wanny dla niepełnosprawnych
Najprostsze modele odróżnia od standardowych wanien przede wszystkim mniejsza wysokość ścian wynosząca około 50 cm. Niższe ścianki boczne to, rzecz jasna, łatwiejszy dostęp do wnętrza wanny. Niskie wanny dla niepełnosprawnych nie są jednak rozwiązaniem idealnym. Po pierwsze umieszczenie w wannie osoby poruszającej się na wózku nadal jest dość trudne – trzeba przenieść ją ponad krawędzią, co może być niebezpieczne, zwłaszcza na śliskiej posadzce. Nawet jeśli nasz bliski jest w stanie poruszać się samodzielnie, dostanie się do wanny wymagać będzie najczęściej skorzystania z podestu lub schodków, co także niesie ryzyko upadku. Po drugie, podczas korzystania z płytszej wanny, dużym problemem staje się rozchlapywanie wody, co – ponownie – stwarza zagrożenie poślizgnięcia.
Wanny z drzwiami dla osób niepełnosprawnych
Nowoczesne wanny z drzwiczkami niwelują te problemy. Dzięki obecności szczelnych drzwi nie ma konieczności znacznego obniżania krawędzi bocznych, a samo wejście do środka odbywa się tak samo, jak przy korzystaniu z kabiny prysznicowej. Niski próg wanny oszczędza seniorom trudu wysokiego unoszenia stóp podczas wchodzenia i wychodzenia. Także opiekunowi osoby poruszającej się na wózku łatwiej przetransportować chorego do jej wnętrza, a odpowiednie wyprofilowanie ścian ułatwia mu bliskie podejście do strefy kąpielowej. W zestawie znajduje się zazwyczaj wygodne siedzisko (z możliwością demontażu), dzięki któremu nie ma konieczności przyjmowania problematycznej dla wielu osób starszych pozycji półleżącej.
Wanny renomowanych producentów zbudowane są wysokiej klasy materiałów odpornych na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie łatwych w utrzymaniu czystości. Wysoka odporność na przebarwienia pozwala zażywać kąpieli solankowych, ziołowych, a nawet borowinowych bez obawy o powstanie nieestetycznych zżółknięć. Sprawdza się tu przede wszystkim akryl, którego dodatkową zaletą jest długotrwałe utrzymywanie ciepła wody. To ważne zarówno ze względu na komfort kąpieli, jaki ze względów ekonomicznych.
Wanny z drzwiami dla niepełnosprawnych – cena
Standardową wannę z obniżonymi bokami kupimy już za kilkaset złotych, modele lepszej jakości to wydatek sięgający około 2 000 zł.
Cena wanny otwieranej to około 4 500 tys. zł. Droższe będą modele w niestandardowych wymiarach i z wyższymi ścianami bocznymi. Więcej zapłacimy także modele obudową w kolorze.
Poznaj wanny dostępne w ofercie Brandvital na: https://www.brandvital.eu/produkty-medyczne/asortyment-toaletowy/
Choć różnica w cenie jest zauważalna, warto pamiętać, że nie wynika ona z „widzimisię” producentów. Projekt wanny z drzwiami uwzględnia realne potrzeby osób zmagających się z problemami z mobilnością, a korzystanie z niej jest znacznie bezpieczniejsze i bardziej komfortowe – zarówno dla seniora czy niepełnosprawnego, jak i opiekuna.