Trudno sobie wyobrazić kuchnię bez okapu, zwłaszcza jeżeli mówimy o otwartej przestrzeni z wyspą połączonej z salonem. Żeby uniknąć rozchodzenia się zapachów po całym domu, warto zainwestować w dobrej jakości okap. Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie urządzenia? Jak dobrać głębokość i szerokość okapu wyspowego? I jakie są największe zalety i wady tego typu modeli?
Okapy kuchenne odpowiadają za odprowadzanie oparów i zapachów powstających w trakcie gotowania. Do wyboru są zarówno wyciągi działające w trybie otwartym – bardzo skuteczne, wydajne, a przy tym ciche, ale wymagające podłączenia do ciągu wentylacyjnego, jak i pochłaniacze, które mają wbudowane filtry tłuszczowe i węglowe usuwające zanieczyszczenia. W tym drugim przypadku urządzenie może pracować bez podpięcia do wentylacji, jednak trzeba w nim regularnie wymieniać filtry. Jakie lepiej sprawdzają się nad wyspy kuchenne?
Jak wybrać okap wyspowy?
Najlepsze będą takie, które mają jak najniższy poziom głośności w trakcie pracy. Idealnie jest, gdy generują hałas mniejszy niż 50 dB na średnim trybie. Dzięki temu nie przeszkadzają domownikom np. w oglądaniu telewizji albo słuchaniu muzyki podczas gotowania.
Równie istotna jak głośność będzie także wydajność określająca, ile powietrza jest w stanie przefiltrować okap w trakcie 60 minut nieprzerwanej pracy. Podaje się ją w metrach sześciennych na godzinę. Co ważne, dobrze działające urządzenie powinno być w stanie oczyścić powietrze w pomieszczeniu minimum sześć razy na najniższym biegu. Przykład? Kuchnia o kubaturze 35 m3 (liczonej jako powierzchnia razy wysokość) potrzebuje okapu o wydajności 210 m3/h – takie parametry będą optymalne.
W przypadku okapów wyspowych bardzo istotna jest również głębokość i szerokość. Konkretny model trzeba wybierać pod płytę grzewczą. Okapy do kuchni powinny mieć o 10 cm więcej szerokości z każdej strony niż wynoszą wymiary płyty. Warto także dobrze przeanalizować wysokość, na której zawiśnie okap i odległość pozostającą od powierzchni blatu do skraju urządzenia – między 65 cm a 70 cm.
Niektórzy wybierając okap, zwracają uwagę także na funkcje dodatkowe, np. na oświetlenie, automatyczne czyszczenie filtrów, wyłącznik czasowy oraz opcjonalne programy, w których urządzenie może działać.
Gdzie kupić profesjonalne okapy kuchenne, w tym okapy wyspowe? Między innymi tu: https://comitor.pl/katalog/okapy-kuchenne/
Montaż okapów kuchennych wyspowych
A jak montuje się okapy wyspowe? Jeżeli okap ma działać w obiegu otwartym, to znaczy ma być podłączony do przewodów wentylacyjnych, trzeba te przewody poprowadzić po suficie od strefy nad wyspą do głównego ciągu. Przeważnie rury – najlepiej jak najkrótsze i bez żadnych załamań – ukrywa się pod sufitem podwieszanym.
W przypadku urządzeń działających jako pochłaniacz wystarczy podwieszenie na wkrętach lub hakach do sufitu. Jednak bez względu na model okapu już na etapie projektu trzeba zaplanować instalację elektryczną wraz z gniazdkami tak, aby przebiegała nad płytą i umożliwiała łatwe podłączenie urządzenia.