Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy mnóstwo czasu. To niezwykłe pomieszczenie, które z całą pewnością nie ogranicza się wyłącznie do funkcji kulinarnych. Musi być zatem nie tylko „ładna”, ale i funkcjonalna.
Projektowanie kuchni: samemu, z projektantem czy stolarzem?
Projektowanie kuchni to proces, który tylko z pozoru wydaje się być łatwym. Wymaga jednak określonej wiedzy, doświadczenia i wyobraźni. W związku z tym, pierwsze pytanie, które rodzi sobie w głowie inwestorów brzmi: „czy aby na pewno poradzimy sobie z tym sami?”.
Przy obecnym dostępie do informacji, inspiracji i poradnikach dostępnych w Internecie – jak najbardziej jest to możliwe. Obecność projektanta, absolutnie nie jest konieczna – pod warunkiem, że mamy określoną ilość czasu, wyobraźnię i dodatkowo – potrafimy zdefiniować swoje potrzeby.
Bardzo dobrą praktyką jest korzystanie z porad przyjaciół i bliskich, którzy w ostatnim czasie stali przed podobnym wyzwaniem. Odpowiednio postawione pytanie, tudzież: „co byście zmienili w swojej kuchni, gdybyście projektowali ją teraz?” daje naprawdę mnóstwo wartościowych odpowiedzi.
Inwestor w zasadzie nie musi przejmować się kwestią technologiczną, bo podczas pomiaru – stolarz/wykonawca jest w obowiązku, by poinformować inwestora czy wszystko to co na kartce, ma rację bytu i będzie działać w praktyce. – mówi nam, Adam Biesik, stolarz meblowy i właściciel PanDeseczka.pl.
Gdzie szukać inspiracji na wymarzoną kuchnię?
Największą bazą inspiracji jest oczywiście Internet. Portale takie jak chociażby Pinterest (i podobne) to nieograniczona ilość projektów i realizacji, które pomogą nam zrozumieć, co tak naprawdę nam się podoba. Oczywiście korzystając z tego typu miejsc, musimy zadbać o odpowiednią ilość czasu – projektów jest tak wiele, a samo ich przeglądanie na etapie planowania jest naprawdę wciągające!
5 istotnych elementów na które warto zwrócić uwagę projektując kuchnię
- Lodówka w zabudowie czy wolnostojąca?
Lodówka w zabudowie to rozwiązanie, które cieszy się sporą popularnością. Tego typu zabudowa wygląda bardzo estetycznie i co ważne – idealnie komponuje się we wnętrzu. Warto mieć jednak uwagę, że pojemność tego typu lodówki jest znacznie mniejsza, aniżeli ma to miejsce w przypadku lodówki wolnostojącej. - Szuflady, szuflady i jeszcze raz szuflady
W kuchni zdecydowanie warto zadbać o dużą liczbę szuflad, które są zdecydowanie najpraktyczniejsze. Przy czym należy pamiętać, by w tym przypadku nie szukać oszczędności. Prowadnice w kuchni muszą być mocne, z cichym domykiem. - Dobry okap
Przeglądając ofertę sklepów z AGD, możemy szybko spostrzec że ceny okapów są naprawdę zróżnicowane. Okapy potrafią kosztować od 300 zł do nawet kilku tysięcy. Skąd taka różnica cen? Przede wszystkim, należy zweryfikać siłę ciągu (to naprawdę istotne!) oraz głośność urządzenia. To dwa czynniki, które mocno windują cenę do góry, ale biorąc pod uwagę, że są to z reguły urządzenia bezawaryjne – warto dopłacić. - Blat roboczy – nigdy go za wiele!
Nie przesadzaj z ilością słupków i zabudów pod sam sufit, jeśli ma to się odbyć kosztem blatu roboczego. Jeśli chcesz, aby Twoja kuchnia faktycznie była praktyczna – musisz mieć minimum 100-120 centymetrów blatu roboczego. W praktyce jednak – im więcej, tym wygodniej będzie się tutaj gotować. - Oświetlenie poprawi komfort gotowania
Bardzo często zapominamy o dobrym świetle w kuchni. A to naprawdę istotny element. I choć w wielu przypadkach dodatkowe halogeny czy listwy ledowe są naprawdę zbędne, o tyle w kuchni – to konieczność jeśli zamierzamy spędzać w niej więcej czasu. Dobre, ciepłe lub neutralne barwy światła to komfort, o który musimy zadbać.
Projektowanie kuchni: najpierw część praktyczna, później wizualna.
Praktyczność, użyteczność i funkcjonalność – to powinno być podstawą jeśli nasza kuchnia ma być nam przyjazna. Dopiero wtedy, gdy zadbamy o te elementy powinniśmy przejść do części wizualnej. W praktyce oznacza to zatem, że na początku powinniśmy zaprojektować i wybrać:
- niezbędne szafki
- sprzęty AGD
- wielkość części roboczej
W następnym etapie możemy przejść do części wizualnej i wyboru dekorów. Należy jednak pamiętać, że i w tym przypadku musimy mieć na uwadze praktyczność. Wybór materiałów ma wpływ na wytrzymałość czy utrzymanie czystości.
Projektowanie kuchni nie jest procesem łatwym, ale musimy mieć świadomość, że niezależnie od tego czy powierzymy to projektanowi – jako użytkownicy, tak czy siak musimy uczestniczyć w tym procesie.
Artykuł zewnętrzny.