Kiedy ogląda się ekspozycje w salonach meblowych, urządzenie nawet najmniejszej kuchni wydaje się proste. W ogromnej przestrzeni wielkopowierzchniowych sklepów łatwo stracić miarę: tu każdy mebel wydaje się pasować do naszej miniaturowej kuchni, a obawy, z którymi przyszliśmy na zakupy zdają się bezzasadne. Kiedy jednak dokładnie zwymiarujemy kuchnię i jej projekt rozrysujemy na kartce bądź w programie komputerowym, okazuje się, że nie ma opcji – gotowe meble po prostu nie dadzą się ułożyć w wymarzonej konfiguracji. To znaczy: meble może jakoś wejdą (a naciskiem na „jakoś”…), ale my już nie. Najlepszym rozwiązaniem są meble kuchenne na wymiar, które umożliwiają optymalne zagospodarowanie przestrzeni i pozwalają odpowiednio wykorzystać każdy centymetr powierzchni kuchni.
Mała przestronna kuchnia? Tak, to możliwe
Przestronne pomieszczenie to takie, które ma dużo wolnego miejsca, wolnej przestrzeni. Czy mała kuchnia może być przestronna? Tak, można urządzić ją w taki sposób, że uzyskać maksimum wolnej przestrzeni przy jednoczesnej dużej liczbie miejsc do przechowywania i blatów roboczych, ale nie dla się tego zrobić decydując się na gotowe zestawy meblowe w standardowych wymiarach. Im mniejsza kuchnia, tym staranniejszej aranżacji wymaga. Jeśli zależy nam tym, żeby swobodnie się w niej poruszać, a może nawet wygospodarować miejsce na stolik, konieczne jest zaprojektowanie szafek z chirurgiczną precyzją. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pięły się one od podłogi do sufitu, stanowiąc jednocześnie domową spiżarnię.
W przypadku mebli kuchennych na wymiar nie ma obaw o puste przebiegi, szpary i niezagospodarowane wnęki czy narożniki. Lita struktura zabudowy, o jednolitej jasnej kolorystyce, często z frontami, które nie mają żadnych odstających elementów, np. uchwytów, to gwarancja nie tylko maksymalnie ergonomicznego wykorzystania przestrzenia, ale także wielka zaleta estetyczna. Jeśli chcielibyśmy szukać trafnej ilustracji powiedzenia, że gdzieś może być „jak w pudełeczku”, to najlepsza byłaby właśnie mała kuchnia zaprojektowana na miarę.
Uwolnić blaty!
Jeśli nie decydujemy się na meble kuchenne na wymiar, musimy liczyć się z tym, że blaty robocze będę w mniejszym lub większym stopniu zastawione przez AGD – kuchenkę mikrofalową, ekspres do kawy, czajnik czy toster. Z czasem, kiedy przybywa wszystkiego, co chcielibyśmy zawsze mieć pod ręką, blaty tracą rację bytu – stają się kolejnymi półkami. O ile wyeksponowanie na blacie jednego atrakcyjnego urządzenia, np. nowoczesnego ekspresu ciśnieniowego, może uczynić kuchnię atrakcyjną wizualnie, o tyle stała ekspozycja całego stanu posiadania skutkuje zagraceniem. Jak tego uniknąć?
Nowoczesna kuchnia na zamówienie może zostać zaprojektowana tak, że część AGD „zniknie” w zabudowie, np. mikrofalówka czy piekarnik, inne zaś znajdą miejsce w specjalnie sformatowanych szafkach, szufladach czy innego rodzaju schowkach – można je przecież zaprojektować specjalnie na potrzeby konkretnego urządzenia.
Optycznie powiększyć przestrzeń
Lita struktura zabudowy, o jednolitej jasnej kolorystyce ma jeszcze jedną zaletę: pozwala optycznie powiększyć przestrzeń. Jeśli dodamy, że w projekcie mebli kuchennych uwzględnić można także panele z hartowanego szkła, fronty lakierowane na wysoki połysk oraz starannie rozmieszczone punkty świetlne, łatwo wyobrazić sobie, że uzyskanie efektu małej przestronnej kuchni, w której jest jak w pudełeczku jest nie tylko wykonalne, ale też nie stawia szczególnych ograniczeń. Nawet kuchnia na kilku metrach kwadratowych może być komfortowa w użytkowaniu i miła dla oka!
Co przesądza o funkcjonalności kuchni
O funkcjonalnej kuchni możemy mówić, kiedy mamy:
- wystarczającą liczbę szafek, szuflad i wszelkiego rodzaju schowków na naczynia i zapasy,
- swobodny dostęp do nich wszystkich – jeśli są bardzo wysoko, pod sufitem możemy mieć do dyspozycji schodki, podobne do tych, które często znajdujemy w bibliotekach,
- wystarczającą powierzchnię blatów roboczych,
- możliwość utrzymania frontów i blatów w nienagannej czystości – tu istotny jest materiał, z którego są wykonane,
- perfekcyjne oświetlenie całego pomieszczenia, które optycznie je powiększa i gwarantuje komfortową pracę.
Do powyższej listy każdy powinien dopisać punkt(y), który(e) uwzględnia także jego osobiste preferencje oraz warunki funkcjonalności kuchni.
Podsumowanie
Kuchnie na zamówienie to projekty dopięte na ostatni guzik, optymalnie dopasowane zarówno do preferencji stylistycznych i kolorystycznych każdego użytkownika, jak i tych związanych z funkcjonalnością. Jeśli w naszym domu kuchnia użytkowana jest intensywnie i często, warto zdecydować się na jej zabudowę na wymiar, co znacząco ułatwi przechowywanie zapasów oraz przygotowanie posiłków. Realizując zamówienie, uzgadnia się z klientem wszelkie szczegóły, a następnie sięga wyłącznie po sprawdzone materiały najwyższej jakości.
Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy Julii Jasińskiej z Erton, firmy zajmującej się tworzeniem mebli na wymiar.