Lodówka to jedno z tych urządzeń, bez którego nie jesteśmy w stanie się obejść. Wybierając odpowiednią dla siebie powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jej wymiary czy wygląd – także inne parametry są szalenie istotne, jeżeli chcemy cieszyć się sprzętem przez dłuższy czas i przy okazji nie dostać tików nerwowych na widok kwoty do zapłaty na rachunku za prąd. Czym więc kierować się przy wyborze lodówki? Jakie parametry się liczą? Czy lepiej wybrać opcję do zabudowy, czy wolnostojącą?
Zakup lodówki – lepsza wolnostojąca czy do zabudowy?
Wybór lodówki wolnostojącej lub takiej do zabudowy to głównie kwestia tego, jak urządzona jest nasza kuchnia i ile miejsca na sprzęt chcemy przeznaczyć. Jeżeli mamy możliwość ukryć lodówkę we wnęce, tym lepiej dla nas, ponieważ zostanie nam więcej przestrzeni roboczej do dyspozycji. Warto jednak mieć na względzie fakt, że zabudowa mocno determinuje wielkość i wymiary lodówki, dlatego zwykle wykonuje się ją pod z góry już upatrzony model urządzenia. W przypadku lodówek wolnostojących nie ogranicza nas ani wymiar wnęki, ani najbliższe umeblowanie, przez co łatwiej jest ją ustawić w pomieszczeniu, a także wymienić na inną jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Jak dużą lodówkę wybrać?
Wielkość lodówki jest determinowana przez ilość osób, które mają z niej korzystać oraz przez metraż samej kuchni. Dla niewielkiej rodziny lub singla często wystarczy już nawet mały model z pojedynczymi drzwiami lub nieco wyższy, dwudrzwiowy. Jednak jak duża powinna być lodówka w przypadku większej rodziny? W przypadku, gdy wersja dwudrzwiowa nam nie odpowiada możemy jeszcze zdecydować się na typ side by side, czyli lodówkę w wydaniu amerykańskim, otwierającą się podobnie jak szafa. Tego typu modele są droższe, jednak jednocześnie o wiele pojemniejsze, a często także posiadają dodatkowo kostkarkę do lodu i inne użyteczne funkcje.
Wybierając lodówkę na wymiar należy pamiętać o tym, że niektóre produkty powinniśmy trzymać oddzielnie. Dobrym przykładem jest surowe mięso: nie powinno bezpośrednio sąsiadować na półce z rzeczami które planujemy zjeść na surowo. Dobrze jest więc wybrać taki model lodówki, która zapewni nam tą jedną dodatkową półkę na tego typu produkty.
Klasa energetyczna – która najlepsza?
Klasa energetyczna urządzeń AGD oznacza, ile energii w ciągu roku zużywają na pracę. W przypadku lodówek jest to o tyle istotne, że to urządzenie pracuje nieprzerwanie przez cały czas. Z tego względu warto jest przeznaczyć większy budżet na model o wyższej klasie energetycznej, ponieważ taka inwestycja zwróci nam się w kosztach rachunków za prąd, i to często naprawdę szybko. Między klasą A++ a A różnica poboru mocy może wynosić nawet 45% na korzyść wyższej klasy, więc jest to zauważalna różnica.
Który zamrażalnik wybrać – u dołu czy u góry?
Jeżeli chcemy zdecydować się na lodówkę z zamrażalnikiem, musimy wybrać gdzie ma on się znajdować. W przypadku pozycji górnej zwykle jest to niewielka przestrzeń, o pojemności około 30-40 litrów i zazwyczaj składa się na nią tylko jedna półka. Taka opcja jest więc dobra dla osób mieszkających samotnie lub niewielkiej rodziny. Jeżeli z kolei zależy nam na dużej przestrzeni zamrażalnika powinniśmy zdecydować się na komorę umiejscowioną w dole lodówki. W takiej sytuacji możemy liczyć na cały oddzielny moduł, o pojemności nawet do 120 litrów oraz trzema lub czterema osobnymi komorami – taki układ nie tylko daje nam więcej miejsca, ale również umożliwia rozdzielanie żywności według kategorii. Jedną półkę możemy przeznaczyć na warzywa, drugą na mięso i tak dalej, co ułatwia utrzymanie porządku. Wiele ciekawych modeli z obydwu kategorii znajdziesz w sklepie RTV Euro AGD.
Czy poziom hałasu jest istotny?
O ile w ciągu dnia zazwyczaj nie zauważamy dźwięków wydawanych przez lodówkę podczas pracy, o tyle jeżeli są głośne to mogą bez problemu zakłócać nasz nocny odpoczynek. Z tego względu warto jest zwrócić uwagę na poziom hałasu jaki emituje upatrzony przez nas model – taka informacja jest podana na naklejce z klasą energetyczną, w jej dolnej połowie. Urządzenia o głośności pracy nie przekraczającej 45 decybeli będą dla większości z nas nie do usłyszenia w nocy. Jeżeli natomiast mamy wyjątkowo lekki sen lub specyficzną akustykę kuchni, możemy zdecydować się na jeszcze cichszą lodówkę – taką, której praca nie generuje więcej, niż 40 decybeli. Większość popularnych producentów AGD posiada w ofercie oba warianty urządzeń, w związku z czym nie będziemy mieć problemu ani z wyborem lodówki wolnostojącej, ani z taką do zabudowy.
Wybór lodówki pod względem jej wielkości i wymiarów to sprawa mocno indywidualna, jednak w kwestiach technicznych powinniśmy być dość konserwatywni. Im wyższa klasa energetyczna i mniejszy hałas przy pracy, tym lepiej dla nas – z tego powodu lepiej jest przeznaczyć na zakup lodówki nieco większy budżet, niż potem męczyć się z modelem, który nie odpowiada naszym potrzebom.