Urządzanie kuchni wiąże się nie tylko z wyborem nowych szafek i płytek, lecz również blatu. Większość osób dokonuje wyboru pomiędzy blatem drewnianym lub kamiennym – oba produkty mają swoje charakterystyczne wady i zalety. Na który z nich warto się zdecydować i dlaczego? Przekonajmy się!
Blaty z drewna
Zaletą blatów z drewna i płyty MDF jest przede wszystkim stosunkowo niska cena. Niestety, chociaż drewniany blat prezentuje się dość przytulnie i dodaje kuchni ciepła, jego niższa cena przekłada się na jakość. Drewniane blaty nie należą do najtrwalszych i szybko ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Na drewnie pojawiają się nieestetyczne rysy od noży, przebarwienia od niektórych produktów spożywczych, a nawet często można zauważyć uwypuklenia w miejscach, w których drewno wchłonęło wilgoć. Chociaż nowe blaty drewniane wyglądają niezwykle kusząco, tracą swój urok w trakcie ich eksploatacji.
Blaty kamienne
Droższym, lecz bardziej wartościowym zakupem są zdecydowanie blaty kamienne. Niewiele rzeczy jest w stanie im zaszkodzić. Warto jednak wiedzieć, czym poszczególne rodzaje kamiennych blatów różnią się od siebie.
- Granit – to naturalny, bardzo twardy i wytrzymały kamień, najlepiej sprawdzający się w roli blatu kuchennego. Na granitowym blacie bez problemu można stawiać gorące naczynia, czy kroić pieczywo bez użycia deski. Granitu nie uszkodzi upuszczony nieopatrznie słoik, a tym bardziej zalegająca na blacie wilgoć. Granit jest też odporny na zabarwienia i świetnie prezentuje się w kuchni przez długie lata.
- Marmur – to naturalna skała, szczególnie doceniana w odcieniach bieli, z delikatnym, szaro-czarnym użyłowaniem. Marmur jednak sprawdzi się lepiej jako blat łazienkowy – jest delikatniejszy niż granit. Może być podatny na zarysowania od ostrych noży, źle znosi też działanie kwasów. Kuchenny blat z marmuru jest dobrym wyborem wyłącznie dla osób, które potrafią w kuchni zachować ostrożność.
- Konglomerat – nie jest naturalnym kamieniem. Konglomerat produkowany jest z rozdrobnionych naturalnych skał spojonych ze sobą żywicą epoksydową. Może być zabarwiony na określony kolor. Konglomerat, jeśli chodzi o trwałość, można z powodzeniem przyrównać do granitu. Trzeba jednak pamiętać, że żywica nie jest odporna na działanie wysokich temperatur – na blacie nie wolno więc stawiać gorących naczyń. Przed pierwszym myciem blatu warto też upewnić się, jakimi detergentami można to robić, by nie zniszczyć jego lśniącej powierzchni.