Rekuperacja w Warszawie stała się obecnie bardzo popularna, w związku z czym realizowana jest coraz powszechniej i częściej. Na rynku znaleźć można wiele firm zajmujących się wdrażaniem systemów rekuperacji do budynków, których usługi charakteryzują się stosunkowo zróżnicowanymi cenami. Zazwyczaj jest równie związane z różnicą w jakości, dlatego warto zdecydować się na skorzystanie z oferty najlepszych specjalistów.
Prawidłowe zastosowanie elementów
Praca systemu rekuperacji zależy od wszystkich zastosowanych elementów. Na przykład na prowadzących do rozdzielacza od rekuperatora odcinkach zastosowane zostać mogą zbyt miękkie przewody, które dodatkowo podczas montażu będą niestarannie ułożone i światło kanału zostanie zamknięte. Problemem może być również brak starannej izolacji kanałów metalowy czy położenie instalacji na nieogrzewanym, nieużytkowym poddaszu. Tego typu błędy bardzo często wymagają poprawek działów serwisowych innych firm. Dlatego wszystkie szczegóły dotyczące instalacji powinny być wykonane zgodnie z podstawowymi zasadami. Dotyczy to przede wszystkim dobrego projektu całego systemu rekuperacji, który zostanie odwzorowany w procesie budowy.
Dobry projekt inżynierski
W celu przygotowanie projektu rekuperacji konieczne jest wykonanie rzutów każdej z kondygnacji, po ostatecznych adaptacjach i zmianach, tak jak widać na zdjęciach: http://nowent.waw.pl/rekuperacja/. W oparciu o obowiązujące obecnie normy i przepisy wentylacyjne, a także zgodnie z wewnętrznymi wytycznymi niezbędne jest spełnienie kilku warunków. Należy obliczyć zapotrzebowanie na ilość powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, dobrać odpowiednią liczbę punktów nawiewnych i wywiewnych, wybrać pomieszczenie najlepsze do montażu rekuperatora oraz przedstawić rodzaj przewodów i kanałów wentylacyjnych. Konieczne jest również wytyczenie trasy prowadzenia całej instalacji wentylacyjnej oraz dobranie rekuperatora o odpowiedniej mocy.
Dobór rekuperatora oraz właściwe parametry pracy
Bardzo częstym błędem popełnianym przez inwestorów z Warszawy jest wybór możliwie najniższej, a tym samym najtańszej mocy rekuperatora. Jednak może to prowadzić do pewnych komplikacji oraz niedostatecznie wydajnej pracy całego systemu rekuperacji. Jeżeli moc rekuperatora będzie zbyt niska, urządzenie będzie zmuszone do pracy na wysokich obrotach. Może to doprowadzić do generowania bardzo uciążliwego hałasu. Dlatego dobór rekuperatora powinien opierać się na możliwości osiągnięcia maksymalnej wydajności w przypadku konkretnego budynku. Jest ona określana przez wiele czynników, m.in. ilość i metraż pomieszczeń.